Radio Rekord Radom 28 lat z Wami Radio Rekord Radom 28 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Radom ma budżet

Radom ma budżet

Przez dwa ostatnie tygodnie grupa 16 radnych dyskutowała w swoim gronie i z wiceprezydentami, co chce w przedstawionym przez prezydenta 15 listopada projekcie budżetu zmienić. Ostateczna listę zmian przedstawili na wtorkowej sesji. Przede wszystkim zaproponowali, by prezydent mógł zaciągać krótkoterminowy kredyt na pokrycie deficytu tylko do wysokości 5 mln zł, a nie 50, jak było dotychczas. Wnioskowali także o zmniejszenie tegorocznych wydatków o 10 mln 947 tys. zł; o taką kwotę zmniejszy się deficyt.

http://www.cozadzien.pl/zdjecia/sesja-rady-miejskiej-w-radomiu/44630

Piechotą łatwo i przyjemnie
Opozycja za niezbędne uznała kilkanaście nowych zadań. Obok Radomskiego Programu Drogowego (z którego wypadło 68 ulic zaproponowanych do utwardzenia przez prezydenta, a weszła m.in. ul. Madrycka, Rzymska, Paryska i Londyńska, o które walczył np. Andrzej Sobieraj) powstał Radomski Program Chodnikowy „Piechotą łatwo i przyjemnie” (1,2 mln zł), z którego sfinansowane zostaną chodniki przy ul. Piastowskiej, przy pomniku WiN, przy PP nr 2 i ul. Królowej Jadwigi naprzeciwko kościoła oraz skwer przy ul. Maratońskiej. Dodatkowe 800 tys. zł miałby kosztować parking przy ul. Maratońskiej (jego budowę obiecał mieszkańcom Marcin Kaca). „Pożywna kanapka dla każdego ucznia i szklanka gorącego mleka” to kolejne novum, za 1 mln zł. Kolejne nowe zadanie – za 350 tys. zł – to zagospodarowanie terenów zielonych między ul. Bema, Jasińskiego a Sowińskiego i budowa parkingów przy Miłej i Sowińskiego (brak tej inwestycji przy poprzednim głosowaniu najbardziej bolał Dariusza Chłopickiego). Nowy ambulans ma kosztować 500 tys. zł, a „wkład własny do zakupu ambulansu z rezerwy premiera RP” kolejne 100 tys. Na budowę centrum rehabilitacji mająca większość opozycja postanowiła ostatecznie przeznaczyć 7, a nie 15 mln zł. Wśród nowych inwestycji znalazł się m.in. projekt budowy ośrodka szkolno-rehabillitacyjnego dla dzieci „specjalnej troski”, place zabaw na XV-leciu, Ustroniu i przy ul. Marii Gajl, doposażenie kolejnego placu zabaw na Ustroniu, budowa „orlika” przy PSP nr 26, budowa osiedlowych siłowni i parkingów. Koszt tych wszystkich przedsięwzięć to w sumie 2 mln 410 tys. zł.
Niepotrzebne skreślić

Skąd wzięły się pieniądze? Opozycja zaproponowała, by zrezygnować m.in. z uporządkowania parkingu między ul. Lekarską a Tochtermana (1 mln 999 tys. zł), budowy układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu (2 mln 999 tys. zł), nabywania nieruchomości czy gruntów pod ulice i do zasobu (2 mln 800 tys. zł), wyposażenia kamienicy Deskurów (1 mln zł), zakupu komputerów do UM (200 tys. zł), budowy parków na Ustroniu (100 tys. zł), Michałowie i Obozisku (1,5 mln zł) czy rewitalizacji parku Planty (60 tys. zł) czy przebudowa pl. Jagiellońskiego (500 tys. zł). Chciała też zmniejszenia o prawie 1,3 mln zł wydatków na promocję czy obcięcia budżetu kultury i modernizacji oświetlenia ulicznego – po 700 tys. zł. Oszczędności nie ominęły nawet sprzątania ulic i miasta (mniej o 400 tys. zł) czy wypłaty odszkodowań dla spółdzielni mieszkaniowych i osób fizycznych za brak lokali socjalnych (razem 200 tys. zł).
– Ludzie mają różne potrzeby, ale gdybyśmy zapytali radomian, co jest dla nich najważniejsze, to powiedzieliby: zdrowie, rodzina i dzieci. I takie poprawki wprowadziliśmy – stwierdziła Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz, przewodnicząca nowo utworzonego klubu radnych bezpartyjnych.

http://www.cozadzien.pl/zdjecia/sesja-rady-miejskiej-w-radomiu-czii/44632

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Bułka sucha czy posmarowana?

Po tym, jak klub radnych PO opuściła Pastuszka-Chrobotowicz właśnie, Marcin Kaca i Dariusz Chłopicki i kiedy przeciwko projektowi budżetu opowiedzieli się Jan Pszczoła (SLD) i niezależny Andrzej Sobieraj, Prawo i Sprawiedliwość miało po swojej stronie 16 głosów, czyli większość. Jednak dyskusja była długa i nie brakowało w niej emocji.

Mieszkańcy ul. Czarnej przyjdą na sesję

Ponieważ przewodniczący klubu radnych PiS zarzucił prezydentowi, że chce utwardzać za 8 mln zł nie wiadomo co, bo w projekcie nie ma zapisanych nazw 68 ulic, Radosław Witkowski usiłował wprowadzić je autopoprawką. – Nie zmieniamy kwoty, tylko treść zadania – przekonywał. – I dzięki mądrej decyzji państwa mieszkańcy tych 68 ulic zamiast błota otrzymają asfalt.
I władze Radomia, i radni PO – odnosząc się do zaproponowanej przez opozycję modyfikacji Radomskiego Programu Drogowego – przekonywali, że nie ma sensu przeznaczać 8 mln zł na ulice, na których już jest asfalt, kiedy inne mają nawierzchnię gruntową, albo na te, gdzie lada dzień inwestycje zaczną Wodociągi Miejskie. Niektórzy żądali, by wnioskodawcy „powiedzieli uczciwie”, kto z radnych, ich rodzin czy znajomych mieszka na wymienionych we wniosku opozycji ulicach, skoro mają być zrobione w pierwszej kolejności.
– Chcecie państwo zmniejszyć wydatki na modernizację oświetlenia ulicznego. To m.in. oświetlenie ul. Czarnej. Nie będą go mieszkańcy mieli i pewnie tu przyjdą – prorokował wiceprezydent Konrad Frysztak. Tłumaczył też, że do parkingu przy ul. Maratońskiej wspólnota mieszkaniowa obiecała dołożyć 120 tys. zł i jest już w tej sprawie podpisane porozumienie z MZDiK, które daje na to zadanie 350 tys. więc po co 800 tys. zł.
Z kolei wiceprezydent Jerzy Zawodnik wyjaśniał, że koszt przekształcenia pawilonu ginekologiczno-położniczego w oddział rehabilitacji to koszt 36 mln zł. Ponieważ dokumentacja nie przewiduje budowy etapami, tylko w całości, to 7 mln zł jest kwotą niewystarczającą. Ubolewał też, że radni z 288 tys. zł na zakup komputerów chcą zabrać aż 200 tys. Tymczasem na wymianę czeka 80 komputerów; sprzęt jest przestarzały i nie spełnia wymogów bezpieczeństwa. – Szklanka mleka i bułka dla uczniów podstawówek... Uczy się w nich 14 tys. 360 dzieci, podzielić to przez liczbę dni w roku szkolnym... Na jedno dziecko wypada 40 gr. Wystarczy na suchą bułkę i szklankę wody – skwitował program, który ma sprawić, że dzieci przestaną jeść niezdrowe przekąski.

http://www.cozadzien.pl/radom/przeczytaj-koniecznie-krzywe-teksty-rzucane-na-wczorajszej-sesji/44637

Nie będzie na air show

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

– Mieszkańcy Oboziska od 30 lat czekają na park, ale teraz mieć go nie będą. Pokazaliśmy, że można zrewitalizować kamienicę Deskurów. To obcinacie 1 mln zł na jej wyposażenie. Będzie więc stała pusta – mówił prezydent Witkowski. – Skazujecie radomską kulturę na wegetację, zabierając jej 700 tys. Jak tłumaczył Mateusz Tyczyński, dyrektor Kancelarii Prezydenta poprawki opozycji to praktycznie likwidacja budżetu na promocję miasta. A to oznacza, że nie będzie pieniędzy na organizację obchodów Czerwca '76 czy na uroczystości związane ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Obcinając wydatki promocyjne radni opozycji likwidują tym samym fundusz na współorganizację Air Show.
– Te poprawki są fatalne dla miasta. To jest coś, co nie powinno się zdarzyć – stwierdził Wiesław Wędzonka, szef klubu radnych PO.

http://www.cozadzien.pl/radom/sesja-budzetowa-na-zywo-radni-przyjeli-budzet/44616

Środkowy palec dla NGO

Marta Michalska-Wilk oskarżała radnych opozycji, że „realizują plan polityczny”. – I wzięliście mieszkańców Radomia jako zakładników – mówiła. – Usunęliście park na Obozisku, modernizację 68 ulic, budowę boiska dla Zespołu Szkół Ekonomicznych. Wywalacie budżet obywatelski i pokazujecie środkowy palec mieszkańcom i organizacjom pozarządowym! Skoro mogli radni opozycji, radni koalicji równie zgłosili swoje poprawki. – Widać, że radni Platformy też byli niezadowoleni z tego budżetu, skoro teraz zgłaszają poprawki – ironizował przewodniczący Dariusz Wójcik.
Tyle tylko, że radni PiS, bezpartyjni i Jan Pszczoła (czasami z pomocą Leszka Pożyczki) odrzucali jedną po drugiej propozycje konkurencji. Swoje natomiast przejęli 17 głosami przy 11 sprzeciwu. Za przyjęciem poprawionego budżetu głosowało 26 radnych, nikt nie był przeciw, Ryszard Fałek (Wspólnota Samorządowa) i Kazimierz Woźniak (Radomianie Razem) wstrzymali się od głosu.

nika Fot. Szymon Wykrota

Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.

Ze względu na sytuację na Ukrainie i emocje, jakie pojawiają się przy tej okazji, zdecydowaliśmy w najbliższym czasie wyciszyć komentarze na naszej stronie. Zachęcamy do dyskusji w mediach społecznościowych. Apelujemy o wzajemny szacunek i zrozumienie.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy