Radio Rekord Radom mobilne Radio Rekord Radom mobilne
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Radni PiS przeciwni Miejskiemu Urzędowi Pracy

Radni PiS przeciwni Miejskiemu Urzędowi Pracy
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

 Projekt uchwały w sprawie „zgody na podjęcie działań mających na celu utworzenie Miejskiego Urzędu Pracy” trafił - zgodnie z zapowiedziami prezydenta Radomia – na poniedziałkową (29 czerwca) sesję rady miejskiej.

- Głównym założeniem powołania Miejskiego Urzędu Pracy jest danie prezydentowi narzędzia, dzięki któremu będzie miał wpływ na kreowanie polityki gospodarczej naszego miasta. Bo teraz to starosta radomski ma wpływ na to, jak funkcjonuje PUP. Mimo że w 60 proc. urząd pracy finansuje miasto. Prezydent nie ma żadnego wpływy na to, jak te pieniądze są wydawane – mówił wiceprezydent Zawodnik.

Miejski Urząd Pracy – jeśliby i radni, i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyrazili zgodę – mógłby zacząć funkcjonować od stycznia przyszłego roku, a na jego siedzibę władze miasta przeznaczyły budynek przy ul. Kościuszki 1. Obiekt, gdzie jeszcze kilka lat temu funkcjonował Inkubator Przedsiębiorczości, a wcześniej miejski żłobek, stoi pusty. - Centrum miasta, dogodny dojazd... - zachwalał zalety obiektu Zawodnik. - Dostosowanie nieruchomości do potrzeb bezrobotnych kosztowałoby ok. 1 mln zł. Jeśli chodzi o pracowników, to szacujemy, że w urzędzie pracowałoby ok. 100 osób; w tym momencie w PUP-ie jest 220 etatów. Na pensje, razem z trzynastką, wydamy w ciągu roku 5,7 mln zł netto. Do tego dochodzą dodatkowe koszty - jakieś 715 tys. zł w skali roku. Z tych wyliczeń wynika, że prowadzenie przez nas osobnego urzędu pracy wyniesie nas taniej niż współprowadzenie ze starostwem.

O tym, jak rozkładają się koszty finansowania pośredniaka, decyduje liczba mieszkańców terenu, na którym dany urząd pracy działa. W przypadku Radomia i powiatu radomskiego 60 proc. kosztów ponosi miasto, a 40 proc. powiat. W tym roku miasto zaplanowało w budżecie na PUP niecałe 7 mln zł. Starosta wyliczył, że miasto powinno na funkcjonowanie pośredniaka wyasygnować 8,3 mln zł.

https://www.cozadzien.pl/radom/w-radomiu-powstanie-miejski-urzad-pracy/65257

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

- Mając swój urząd pracy, uwalniamy go od politycznych przepychanek – zauważyła Marta Michalska-Wilk, przewodnicząca klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. - Powiatowy Urząd Pracy trawią personalne konflikty, a przecież wszystkim nam powinna leżeć na sercu ochrona miejsc pracy. Dla nas najważniejsi są przedsiębiorcy.
Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz (PiS) zaznaczyła, że nie jest przeciwko utworzeniu Miejskiego Urzędu Pracy, ale – jej zdaniem - „to nie jest dobry moment”. - Dam sobie rękę uciąć, że nie rozmawialibyśmy dzisiaj o tworzeniu pośredniaka, gdyby pan Józef Bakuła był nadal dyrektorem PUP-u – stwierdziła.

Z kolei Małgorzata Zając (KO) nawiązała do informacji podanych przez starostę, że odkąd wicedyrektorem PUP jest Sebastian Murawski, urząd nie tylko uporał się z wszystkimi zaległościami, ale też wnioski przedsiębiorców o pomoc w ramach tzw. tarczy antykryzysowej załatwiane są już na bieżąco. A dyrektor Bakuła sobie z tym nie radził. - Tyle tylko, że kilka tygodni temu przychodziło i po 400 wniosków dziennie. Teraz jest ich zdecydowanie mniej, więc trudno się dziwić, że pan wicedyrektor sobie radzi – zauważyła. - Moim zdaniem to znakomity moment, by utworzyć Miejski Urząd Pracy. Bo Powiatowy Urząd Pracy jest już jedynym w Polsce, który obsługuje i powiat, i miasto.

Wiceprezydent Zawodnik uściślił – rzeczywiście Radom jest jedynym tej wielkości miastem w Polsce, które nie ma własnego pośredniaka.

O tym, że teraz jest bardzo dobry moment, by tworzyć własny urząd pracy przekonany jest także Kazimierz Woźniak (radny niezależny). - Owszem, od 10 lat myślimy o zorganizowaniu miejskiego UP, ale można było się z tym wstrzymywać dotychczas, kiedy bezrobocie było stosunkowo niewielkie – argumentował. - Teraz, w związku z koronawirusem, zagraża nam naprawdę wysokie bezrobocie. A w pośredniaku są naprawdę duże pieniądze. Prezydentowi łatwiej podjąć decyzję, gdzie je skierować, jak rozdzielić fundusze. W mieście, które sporo inwestuje, może być bardzo dużo robót publicznych, prac interwencyjnych...
Woźniak przekonywał, że własny urząd pracy nie będzie kosztował miasto więcej niż kosztuje współprowadzenie PUP-u z powiatem. - Prezydent dziś może być ten, jutro może być inny, a urząd nam zostanie na lata – zauważył.
- To jest pomysł polityczny – stwierdzi l Łukasz Podlewski (PiS). - Bo dyrektor, który jest szefem radomskich struktur PSL – koalicjanta Koalicji Obywatelskiej, stracił stanowisko i dlatego prezydent chce utworzyć Miejski Urząd Pracy.

- Absolutnie nie! - zaprzeczał wiceprezydent Zawodnik. - Decyzja polityczna to zapadła wcześniej – kiedy starosta, który zgodnie z porozumieniem między powiatem a miastem ma w sprawie powoływania i odwoływania dyrektora PUP zasięgać opinii prezydenta, to porozumienie miał gdzieś i odwołał dyrektora, nie czekając na głos prezydenta. A my tylko chcieliśmy zapoznać się z dokumentami, przekonać się, że te wnioski były źle realizowane. Żadnych dokumentów na poparcie tej tezy starosty nie ma. Nie ma też dokumentów, które świadczyłyby o tym, że teraz w PUP-ie już wszystko jest dobrze. Wiemy to tylko z konferencji starosty.

https://www.cozadzien.pl/radom/starosta-odpowiada-na-zarzuty-prezydenta/65372

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

- Porozmawiajmy uczciwie – zaproponował Podlewski. - Zróbmy sesję nadzwyczajną; nawet jeśli ona się odbędzie za miesiąc, zdążymy ewentualnie utworzyć urząd pracy do stycznia. Zaprośmy przedstawicieli starosty, Powiatowej rady Rynku Pracy, dyrektora Bakułę...

Zawodnik przekonywał, że jedno drugiemu nie przeszkadza – to zaledwie uchwała intencyjna, nie przesądza o powołaniu MUP-u; radni przyjmując ją teraz, pozwolą prezydentowi rozpocząć działania zmierzające do powołania urzędu pracy. Potem można zwołać nadzwyczajne posiedzenie rady.

Radni PiS poprosili o przerwę. Po niej Podlewski postawił ultimatum – albo prezydent zdejmie projekt uchwały z porządku obrad i zwoła sesję nadzwyczajną, „gdzie będziemy mogli dyskutować uczciwie”, albo klub PiS zagłosuje przeciwko ustawie. Prezydent na zdjęcie projektu z porządku obrad nie wyraził zgody. Za uchwałą głosowało 12 radnych KO, 14 radnych PiS było przeciw; nikt nie wstrzymał się od głosu.

nika fot. TV Dami

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
 • avatar
  ~realista 31.11.214.*** 2020-07-01 08:17
  Mamy XXI wiek, portale z ofertami pracy, serwisy społecznościowe, kursy online a nasi rządzący z PO chcą powołać urząd, gdzie oferty pracy będą wisieć na ścianach, a szukający pracy będzie całować panią urzędniczkę w upę przy każdej wizycie... Porażająco nowoczesne myślenie naszych władz z PO.
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~realista 31.11.214.*** 2020-07-01 08:12
  Zamiast tworzyć kolejny budżetowy podmiot przejadający pieniądze podatników, to lepiej wybudować wielopoziomowy parking miejski dla planowanej inwestycji w Fabryce Broni i naciskać na ARP, żeby się nie wycofała z projektu.
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Anonim 89.64.90.*** 2020-06-30 19:11
  No tak, jak trzeba załatwić robotę koledze, to Witkowski szybko działa.
  • 75%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~wasz podatnik 89.64.81.*** 2020-06-30 16:57
  Jeżeli to jest prawdą co pisze Prezydent to odpowiedzcie mi dzyndzle ile jeszcze zamierzacie brać kasę z moich podatków i żyć na mój koszt ? Jak długo jeszcze wasze prywatne wojenki będziecie rozgrywać za nasze pieniądze. Jesteście radnymi miasta Radom, qrfa mojego miasta. I powiem wam, wuj mnie obchodzi co mówi wasz prezes, mam w dupie przekaz dnia. Jesteście po to aby razem pracować na rzecz miasta. Jeżeli mówicie nie, to zawsze udokumentujcie to argumentami. Tylko debil mówi nie bo nie. Pytanie w schemacie zerojedynkowym. Za czyich rządów została zbudowana kładka na ulicy szarych szeregów ? Nie jątrzcie, nie rzucajcie kłód pod nogi, tylko wspólpracujcie. To jest wasz obowiązek. Jak któremuś z was to nie pasuje to panowie back off. Może dość polityki. Chyba komuś pomieszało się qfno z twarogiem. Mam w doopie czy ktoś jest partii białej damy czy czarnej qrfy. Jest przede wszystkim radnym tego miasta. Wbijcie to sobie do głowy czym chcecie
  • 67%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Anonim 204.14.72.*** 2020-06-30 17:19
   Na Hołownie głosowałeś?
   • 80%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~wasz podatnik 89.64.81.*** 2020-06-30 18:39
   nie, radom jest moim miastem i każdy radny powinien pracować na rzecz miasta. Jeśli są problemy to trzeba je rozwiązywać a nie chapać dziobem. Nie jest istotna opcja. To nasze miasto
   • 70%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Anonim 79.191.164.*** 2020-06-30 17:25
  więcej nierobów i upudrowanych tipsiar poszukuje wakatów ????
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~ 5.173.144.*** 2020-06-30 16:34
  Hejt Stop - ten komentarz został zablokowany.
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Anonim 204.14.72.*** 2020-06-30 17:18
   A dlaczego to blokada
   • 100%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Anonim 83.6.114.*** 2020-06-30 15:45
  Toż to skandal!!! Jak tak można? Tyle miejsc pracy POszło się j...
  • 86%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Jurek 89.64.82.*** 2020-06-30 15:19
  I bardzo dobrze, chociaż jestem zdecydowanym przeciwnikiem pisowców to brawo pis! Gonić nierobów a zamiast nowego urzędu jeszcze odebrać połowę finansowania dla nierobów w urzędu pracy albo zwolnić połowę bo są nie potrzebni. Wydawać miliony to Witkowski może sobie z własnej kieszeni
  • 85%
  • |
  • oceń:
  • |
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy