STYCZEŃ
Podczas XXI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomoc w Radomiu uzbierano prawie 180 tys. zł. Tym razem pieniądze ze zbiórki zostały przekazane na sprzęt ratujący życie dzieciom oraz działania, zapewniające godną opiekę medyczną nad seniorami. Główne imprezy WOŚP w naszym mieście odbyły się na Placu Jagiellońskim. Szereg atrakcji zorganizowano również w Galerii Słonecznej, a także pod Centrum Handlowym M1 i "Echo". W Finał zaangażowało się wiele służb, artystów, sportowców i polityków.
W połowie stycznia członkowie Biura Organizacyjnego Air Show 2013 sprawdzili przygotowanie 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego oraz Portu Lotniczego Radom do sierpniowych pokazów. Rekonesans wypadł bardzo dobrze, nie stwierdzono uchybień, które zagroziłyby odebraniem nam tej jednej z największych lotniczych imprez w kraju.
Śnieżna zima zawitała w naszym mieście na dobre. Przez kilka dni służby drogowe musiały walczyć z obfitymi opadami. Mnóstwo pracy miała również firma zajmujące się odśnieżaniem strefy płatnego parkowania. Jak się okazało, taka aura utrzymała się prawie do połowy... kwietnia.
21 stycznia radni przegłosowali uchwałę dotyczącą trybu organizacji w mieście konsultacji społecznych. Zdaniem prezydenta Andrzeja Kosztowniaka dokument miał wpłynąć na budowę społeczeństwa obywatelskiego. Dzięki temu dokumentowi swoje zdanie mogą również wyrażać osoby, które ukończyły 16 lat.
Końcówka stycznia przyniosła ostry spór pomiędzy lokalnymi strukturami Platformy Obywatelskiej, a Prawem i Sprawiedliwością. Poszło o autorstwo koncepcji nowego podziału statystycznego Mazowsza, co w przyszłości miało pozwolić na przystąpienie Radomia i subregionu do Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. PO zarzucało PiS plagiat, a PiS PO kłamstwo.
Szpital psychiatryczny w Krychnowicach oddał do użytku nowy pawilon Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Od tego momentu ZOL mógł przyjmować o 100 pacjentów więcej. - To skok technologiczny w naszym szpitalu - przekonywał tuż po otwarciu Włodzimierz Guzowski, dyrektor placówki.
Od 1 do 28 stycznia w Radomiu zarejestrowano około 4,5 tys. przypadków grypy i stanów grypopodobnych. Dla porównania, w 2012 roku w tym samym okresie takich przypadków zarejestrowano tylko 950. Na szczęście kolejne tygodnie przyniosły spadek zachorowań i epidemii nie było.
Na początku lutego zastanawialiśmy się, kiedy zostaną wznowione prace remontowe dworca kolejowego w Radomiu. Modernizacja rozpoczęła się w I kwartale 2011 roku. W międzyczasie zmienił się wykonawca zadania. Jak nas wtedy zapewniano obiekt miał być gotowy w maju.
Radni sejmiku mazowieckiego podjęli decyzję o likwidacji 9 kolegiów licencjackich, prowadzonych przez samorząd województwa. W Radomiu w trybie trzyletnim zlikwidowane zostaną Kolegium Nauczycielskie i Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych.
Podczas wykładu Adama Michnika w Wyższej Szkoły Nauk Społecznych i Technicznych grupa zamaskowanych osób chciała wejść na aulę. Ochroniarze ich nie wpuścili i doszło do małej przepychanki. Nagrania i zdjęcia z całego zajścia obiegły ogólnopolskie media.
Pod koniec lutego zarząd województwa mazowieckiego podjął decyzję o przyznaniu dotacji unijnej na budowę przy ul. Kozienickiej w Radomiu Europejskiego Centrum Kultury i Edukacji Romów. Niestety, mimo wsparcia z zewnątrz budowa obiektu do tej pory nie rozpoczęła się z przyczyn formalnych.Potężna eksplozja w centrum miasta. Do wybuchu gazu doszło 6 marca w jednym z mieszkań na pierwszej kondygnacji budynku u zbiegu ulic Grodzkiej i Małej. Jedna osoba została ranna.
Władze miasta ogłosiły, że na Wacynie powstanie nowoczesna, prywatna klinika medyczna. Jak się później okazało będzie to Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej, które w sumie będzie składało się z trzech budynków. Kompleks ma być jednym z najnowocześniejszych w Polsce i pomagać chorym na raka z naszego miasta i regionu.
Spółka Radomskie Hale Mięsne wygrała przetarg na budowę centrum handlowego u zbiegu ulic Wernera i Szarych Szeregów, czyli na terenie, na którym kiedyś był zlokalizowany dworzec autobusów linii podmiejskich.
11 marca swoją działalność rozpoczęło Radomskie Centrum Innowacji i Technologii. Projekt został zrealizowany z inicjatywy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. - Jestem przekonany, że ta instytucja ułatwi radomskim przedsiębiorcom dostęp do innowacyjnych technologii. Nie tylko zwiększy ich konkurencyjność, ale też stanie się jednym z najistotniejszych czynników ożywienia gospodarki regionu - przekonywał Wojciech Dąbrowski, prezes ARP.
Tłumy radomian przyszły zobaczyć na ulicy Żeromskiego Panterę - wóz bojowy Lotniskowej Straży Pożarnej. Samochód ma długość ponad 12 m, szerokość 3,4 m i wysokość 3,6 m. Główny zbiornik mieści ponad 12 ton wody, zbiornik ze środkiem pianotwórczym - 1500 litrów. Pojazd jest wyposażony w agregat proszkowy. Posiada także dwa działka dachowe o zasięgu 85 m oraz zderzakowe o zasięgu ponad 50 m. Wydajne pompy pozwalają na rozdysponowanie 6 tysięcy litrów wody i piany w ciągu jednej minuty. Prawie godzinny pokaz wzbudził duże zainteresowanie przechodniów, w tym szczególnie dzieci.
KWIECIEŃ
Radom dostał 44 mln zł na budowę nowych wiaduktów nad torami kolejowymi na ul. Żółkiewskiego. Inwestycje znalazła się na liście projektów indywidualnych dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
5 kwietnia oficjalnie zakończył się generalny remont Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Prowadzone przeszło rok prace usprawniły funkcjonalność budynku. W ramach inwestycji przeprowadzono m.in. termomodernizację, a także wymianę instalacji elektrycznej, w tym oświetlenia technicznego sceny i widowni. Koszt inwestycji wyniósł ponad 9 mln złotych. - Możemy teraz zapewnić naszym widzom komfortowe warunki - oświadczył Zbigniew Rybka, dyrektor Teatru Powszechnego.
Radni uchwalili nowe opłaty za odbiór śmieci, które miały obowiązywać od lipca. Zgodnie z przyjętym dokumentem, stawki były naliczane od gospodarstwa domowego i zróżnicowane w zależności od powierzchni mieszkania. Opozycja twierdziła, że zaproponowane przez władze miasta ceny są zbyt wysokie. Koalicja rządząca przekonywała, że opłaty są racjonalne i po wejściu systemu w życie zostanie przeprowadzona analiza, która wyjaśni, czy obniżki cen z wywóz odpadów są możliwe. W kolejnych miesiącach radni wprowadzali zmiany w uchwale śmieciowej.
W kwietniu rozpoczęły się również spotkania prezydenta Andrzeja Kosztowniaka z mieszkańcami w sprawie budżetu obywatelskiego na 2014 rok. Jedni uważali, że tego typu konsultacje były bardzo potrzebne, drudzy z kolei twierdzili, że był to początek kampanii wyborczej.
W połowie miesiąca informowaliśmy o opóźnieniach na placu budowy terminala Portu Lotniczego Radom. Za wszystko miała być odpowiedzialna długa zima. Na szczęście w wakacje wiele prac udało się przyspieszyć.
W tym samym czasie rozpoczęła się rozbiórka ruin dawnej hali i basenu przy ulicy Struga. Zakładano, że uprzątnięcie terenu będzie konieczne, bowiem na początku 2014 roku mogły ruszyć pierwsze prace związane z budową nowego obiektu - nowoczesnej hali sportowo - widowiskowej.