Climapond będzie zbierał deszczówkę nie tylko spływającą z dachów, ale też z utwardzonych powierzchni na tym terenie. Tego rodzaju oczko wodne jest dopasowane rozmiarem do danego obszaru. Będzie przechwytywało spływającą wodę, a potem, w okresach suszy, częściowo odparowywało (do określonej miary); to z kolei ma wpływać na poziom wilgotności powietrza. Kolejnym plusem tego rozwiązania jest powstawanie w obszarze wody mikrosiedlisk zwierząt i roślin, co wpłynie korzystnie na różnorodność biologiczną.
To innowacyjne rozwiązanie wprost ze Szwecji doskonale sprawdza się w przypadku domów jednorodzinnych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, a także deweloperów.
Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miejskim w Radomiu, oczko powstało na terenie przedszkola. Climapond przy ul. Grenadierów będzie pierwszym tego typu zbiornikiem utworzonym w Radomiu w ramach programu LIFE. Uroczystość otwarcia pierwszego oczka wodnego „Climapond” w ramach realizacji projektu LIFE będzie 25 maja w godz. 10 – 12.30. Wśród zaproszonych gości jest m.in. prezes firmy Enviro (partner miasta i Wodociągów Miejskich przy realizacji programu LIFE) Lars Briggs.
Pierwszą inwestycją LIFE w Radomiu - tak w ogóle - było pogłębienie istniejącego od lat oczka wodnego na Ustroniu.
http://www.cozadzien.pl/radom/pierwsza-inwestycja-w-ramach-life/2943
Obecnie powstaje dokumentacja projektowa dla oczyszczenia zalewu na Borkach, a projekt ma być gotowy do końca czerwca. Oczyszczenie zalewu to pierwsza duża inwestycja, która ma być realizowana w Radomiu w przy udziale pieniędzy z unijnego programu LIFE. Po zakończeniu prac, zalew na Borkach ma być atrakcyjnym miejscem do wypoczynku.
http://www.cozadzien.pl/radom/zalew-na-borkach-w-koncu-bedzie-czysty/45099
Przypomnijmy, że prace na Borkach to tylko część unijnego projektu LIFE. Planowane jest także m.in. przywrócenie naturalnego biegu Mlecznej, stworzenie zbiornika retencyjnego w pobliżu osiedla Nad Potokiem, polderów na Cerekwiance i powyżej ulicy Suchej. Na terenie miasta ma też powstać wiele drobniejszych elementów, w tym m.in. niecki i ogrody deszczowe.
Roksana Chalabry fot. Google Maps