Radio Rekord Radom mobilne Radio Rekord Radom mobilne
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Premier przedstawił założenia pakietu antykryzysowego

Premier przedstawił założenia pakietu antykryzysowego
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Pakiet ma być odpowiedzią na kryzys w związku z epidemią koronawirusa.

W środę odbyło się posiedzenie zwołanej przez prezydenta Rady Gabinetowej poświęcone pakietowi pomocowemu dla gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa. Po posiedzeniu, premier poinformował o powstaniu projektu pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2.

Premier podkreślił, że obecnie rząd i instytucje państwa muszą obecnie zadbać nie tylko o zdrowie obywateli, ale i polskiej gospodarki, która zostanie w związku z epidemią koronawirusa "bardzo mocno uderzona". W związku z tym - dodał - reakcja państwa musi być natychmiastowa i temu służy przygotowany w porozumieniu z prezydentem pakiet antykryzysowy. Jak zaznaczył pakiet był opracowywany od kilku tygodni.

Szef rządu podziękował Andrzejowi Dudzie za osobiste zaangażowanie w prace Rady Gabinetowej, jak i zespołów roboczych, które przygotowywały specjalny plan dla pracowników, przedsiębiorców, plan płynnościowy dla sektora finansowego, ale też dla służby zdrowia i plany inwestycyjne.

Morawiecki powiedział, że szacunkowa wartość pakietu, składającego się z pięciu filarów, to około 212 mld zł. Te filary to: obrona pracowników przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycje publiczne.

Jak dodał, filar obrony pracowników przed utratą miejsc pracy "to działania osłonowe dla rynku pracy, po to, żeby w solidarny sposób pracownik, pracodawca, przedsiębiorca, ale i państwo partycypowali w ochronie miejsc pracy".

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Morawiecki poinformował, że dla przedsiębiorców, którzy spełnią kryteria związane ze spadkiem obrotów, zarejestrowaniem straty finansowej, państwo pokryje 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce krajowej; co najmniej drugie 40 proc. pokrywa pracodawca. "Jestem przekonany, że dzięki temu parę milionów osób, może nawet 3-4 mln osób, będzie bezpieczniejsze na rynku pracy" - uważa premier.

Dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą, pracujących na umowę-zlecenie lub na umowę o dzieło będzie możliwość wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia - zapowiedział szef rządu.

Poinformował również, że jeśli zapadnie decyzja o przedłużeniu zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków, zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8 będzie przedłużany o kolejne dwa tygodnie. Jak powiedział to rozwiązanie będzie kosztować 3-4 mld zł.

Kolejne rozwiązania z tego filaru obejmują prolongatę rat kredytów lub "prolongatę obciążeń mediów" - w porozumieniu z firmami, które świadczą takie usługi.

Morawiecki dodał, że w ramach wsparcia dla służby zdrowia ma być "alokowane" co najmniej 7,5 mld zł dodatkowych środków na jednoimienne szpitale zakaźne, wsparcie dla służby zdrowia, materiały ochronne, inne sprzęty medyczne, aparaturę medyczną niezbędną w walce z wirusem, ale także "na modernizację całej bazy szpitalnej, całej bazy podstawowych jednostek opieki zdrowotnej". Jak zaznaczył, ta część pakietu jest potrzebna dla "unowocześnienia naszej infrastruktury medycznej".

Następny filar pakietu to inwestycje publiczne. Szef rządu zapowiedział, że fundusz w wysokości co najmniej 30 mld zł będzie wzmacniać wydatki m.in. na drogi samorządowe, cyfryzację, modernizację szkół oraz transformację energetyczną, ochronę środowiska, przebudowę elementów infrastruktury całego państwa: energetycznej, telekomunikacyjnej, internetowej, drogowej, kolejowej.

Jak wskazał, zgodnie z doświadczeniami z przebiegu cykli koniunkturalnych, w sytuacji kryzysu, recesji czy spowolnienia gospodarczego inwestycje prywatne są prowadzone w dużo mniejszym zakresie. "W to miejsce chcemy zastosować klasyczny impuls inwestycyjny po stronie państwa" - oznajmił premier. Podkreślił, że środki przeznaczone na ten cel będą "niezależne od jakichkolwiek funduszy europejskich". Przy okazji wyjaśnił, że unijne środki dla Polski na walkę z koronawirusem nie są nowymi środkami. "Są to środki przyznane w poprzedniej perspektywie budżetowej 2014-2020, środki, które Polska świetnie zagospodarowuje" - powiedział premier.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Chodzi o kwotę 7,4 mld euro z polityki spójności na lata 2014-2020. W poniedziałek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało w komunikacie, że ani Polska, ani żaden inny kraj członkowski, nie otrzymała dodatkowych środków z UE na walkę z zagrożeniem powodowanym przez koronawirusa.

Premier powiedział, że jedna z części pakietu skierowana jest do przedsiębiorców i zakłada m.in. gwarancje kredytowe, zapewnienie płynności, mikropożyczki dla przedsiębiorców do wysokości 5 tys. zł, leasing operacyjny dla sektora transportowego.

"Tutaj jest szereg rozwiązań o charakterze gwarancyjnym, płynnościowym, dostarczanych przez zarówno przez Polski Fundusz Rozwoju, Bank Gospodarstwa Krajowego, Agencję Rozwoju Przemysłu, w więc te nasze instytucje rozwojowe, które zbudowaliśmy w ostatnich latach, i które służą swoją bazę kapitałową dla wzrostu gospodarczego w Polsce" - powiedział premier. Zaznaczył, że instytucje te będą teraz służyły "dla zamortyzowania spadku wzrostu gospodarczego w Polsce".

Inna część pakietu ma służyć zapewnieniu bezpieczeństwa "depozytów, lokat, płatności, wpłat, wypłat", czyli funkcjonowania całego systemu finansowego.

"W bardzo bliskiej współpracy z NBP - a jest to niezależny bank centralny, wczoraj pokazał swój pakiet, we współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego i w koordynacji tych prac z ministrem finansów - zaproponowaliśmy pakiet kapitałowy, płynnościowy, który ma służyć jak ochrona dla naszych środków depozytowych, po to, żeby Polacy czuli się bezpiecznie, żeby pieniądze w bankomatach były, bo one są i one będą. O tym mogę z całą mocą zapewnić" - podkreślił premier. Dodał, że "nie ma tutaj żadnego ryzyka i odpowiednie mechanizmy flankujące, ubezpieczające", zostały w pakiecie zaproponowane i - jak dodał - "właściwie już na dniach one są wdrażane".

Ponadto, aby zapobiegać "żerowaniu na obecnej sytuacji" poprzez windowanie cen, rząd chce doprowadzić do sytuacji, żeby "Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, i inne urzędy regulujące ceny, czuwały we właściwy sposób nad rynkiem od strony cen proponowanych przez przedsiębiorców" - zapowiedział szef rządu. 

Źródło: PAP

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
 • avatar
  ~Anonim 94.42.13.*** 2020-03-19 10:11
  A gdzie redakcja wycięła Dudę.
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Neva 31.0.41.*** 2020-03-19 08:26
  Nawet leżąc pod respiratorem niektórzy będą śpiewać na znaną nutę że wszystko źle. Smutne ale pokazuje stan umysłu a raczej fanatyzm polityczny. Choroba nie ma politycznej barwy ale lepiej jątrzyć zamiast coś zrobić zakupy sąsiadom, rozejrzeć się wokół. Umysły po praniu mózgu. Wystarczy obejrzeć czy poczytać źródłowe zagraniczne media np.w Hiszpanii, Włoszech czy Francji i porównać sytuację w Polsce.
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~prachatice 5.184.16.*** 2020-03-18 22:57
  matołusz już okręt zbudował, mierzeję przekopał, helikoptery się budują, jeszcze wam wrak przyniesie. wyPAD z taką pomocą
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~san 196.53.110.*** 2020-03-18 18:54
  Wybory trzeba przesunąć bo Andrzej Duda wygrywa już w pierwszej turze a Kidawa przegrywa drugie miejsce.
  • 80%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~ymca 196.53.110.*** 2020-03-18 19:58
   Dzisiaj podano, ze PIS ma już ponad 51% poparcia. Ponad 5 punktów im wzrosło w ciągu miesiaca. A Pani Kidawa zwyczajnie nie nadaje się na prezydenta. Szkoda mi jej. Budka i Kidawa to tragedia
   • 50%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~myślący 37.30.49.*** 2020-03-18 20:46
   Pies wąchający dupę innemu psu, zdobywa więcej rzeczowych informacji niż tzw. "suweren" oglądający TVPiS. Gratuluję źródła wiedzy.
   • 100%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~dima 83.19.128.*** 2020-03-18 20:52
   Wyobraźcie sobie co dziś by się działo jakby Kitdawa była Prezydentkom a Ministrom Zdrowia Kopacz
   • 100%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~radumski leming 37.47.27.*** 2020-03-18 21:35
   Tylko tvn24, tylko Urban, tylko cała prawda cało dobe
   • 100%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~wwa 5.184.16.*** 2020-03-18 22:53
   może byś się kasztanie nauczył po polsku pisać? Może byś już nie wracał do kraju od bauera? Pewnie to by było.
   • 100%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Anonim 37.30.49.*** 2020-03-18 18:17
  Stary Morawiecki kłamał, kłamie i młody. To zwykły bankster idący tak gdzie można się kasy nachapać. Poprzejmował od kościoła ziemię za bezcen, do dziś nie chce ani on ani jego żona ujawnić rozliczeń majątkowych. PiS to jedno wielkie oszustwo, doszli do władzy na tym, że motłochowi wmówili iż to inny kradli a oni są tacy święci, a tymczasem to oni kradna najwiecej
  • 70%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~kuria mać 37.30.49.*** 2020-03-18 19:09
   jaka mać, taka nać
   • 75%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~nana 196.53.110.*** 2020-03-18 19:51
   Jak to dobrze, ze nie ma już Kopacz ani Arłukowicza. Dopiero byłby bałagan
   • 67%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~kuria mać 37.30.49.*** 2020-03-18 20:45
   Dokąd rządzi PiS, pedofile w sutannach mogą czuć się bezpiecznie, nic im nie grozi od rozmodlonego Adriana i jego szefa Jadosława
   • 100%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~ymca 196.53.110.*** 2020-03-18 19:59
  Dzisiaj podano, ze PIS ma już ponad 51% poparcia. Ponad 5 punktów im wzrosło w ciągu miesiaca. A Pani Kidawa zwyczajnie nie nadaje się na prezydenta. Szkoda mi jej. Budka i Kidawa to tragedia.
  • 67%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~myślący 37.30.49.*** 2020-03-18 20:43
   Pies wąchający dupę innemu psu, zdobywa więcej rzeczowych informacji niż tzw. "suweren" oglądający TVPiS. Gratuluję źródła wiedzy.
   • 75%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Plecie w dobrej wierze 94.42.13.*** 2020-03-18 18:30
  Silni zwarci gotowi jak w 1939. kiedy zaczną uciekać na emigrację do USA, Londynu. Rząd będą na emigracji zakładać. Tym razem bankier złota ze sobą nie zabierze
  • 83%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~yello 196.53.110.*** 2020-03-18 18:39
   Szczególnie teraz odczuwamy obecność w Unii Europejskiej
   • 60%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~yelloł 37.30.49.*** 2020-03-18 19:08
   Faktycznie, mogliby jeszcze wprowadzić program leczenia chorób psychicznych u prawaczków
   • 83%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Anonim 185.189.127.*** 2020-03-18 15:44
  nie kłam, panie Premierze. Twoje słowa w buty można sobie wsadzić. Od końca października czekam cierpliwie na zwrot za panele fotowoltaiczne, które w 14 dni obiecywałes. do tej pory nic więc ja Ci nie wierzę !!!
  • 88%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~ooo 196.53.110.*** 2020-03-18 18:40
   A gdzie nasz Witkowski i jego chórek radnych PO? Powinni jątrzycć jak każą w centrali
   • 83%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Andrzej KosztoWał 37.30.49.*** 2020-03-18 19:07
   jątrzy to przecież Wójcik z PiS, na polecenie Suskiego - filara intelektualnego PiSu
   • 83%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Do radca 94.42.13.*** 2020-03-18 18:16
  Picu licu mój dziedzicu. Reflex gorzej niż szachisty. Trzy miesiące opóżniony i rząd został uznany za zaginiony. Nawet ustaw z 56 i 74 roku nie potrafią do czasów dzisiejszych dostosować
  • 60%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~US nie pracuje, ale oczekuje 83.19.128.*** 2020-03-18 17:48
  Łatwo się o tym opowiada. Niestety doświadczenie mówi mi że jak urzędasy wezmą się za przepisy wykonawcze to procedury będą nie do przejścia dla zwykłych ludzi.
  • 75%
  • |
  • oceń:
  • |
 • Pokaż więcej komentarzy
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy