Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Polityczna, wyborcza gra Airbusem (aktualizacja)

Polityczna, wyborcza gra Airbusem (aktualizacja)

Pierwsza odbyła się w radomskiej siedzibie PO. Dziennikarzy zaprosił Jerzy Zawodnik, przewodniczący klubu Radnych Platformy Obywatelskiej.
 
- Wczoraj odbyła się debata kandydatów na prezydenta RP. W tej debacie była jedna kwestia, która bardzo mocno interesuje Radomian. Była poruszana  sprawa kontraktów na uzbrojenie w Polsce. Niestety kandydat PiS wyraził opinię że bliższe jest mu rozwiązanie dotyczące zakupu helikopterów Black Hawk a nie Caracal, co może bardzo mocno uderzyć w gospodarkę Radomia. W poniedziałek cieszyliśmy się z decyzji Airbusa, że będzie tu budować fabrykę.  Jednak obawiamy się że gdyby prezydentem Polski został Andrzej Duda, jako zwierzchnik sił zbrojnych może próbować relokować tę decyzję i próbować przenosić inwestycje zbrojeniowe z Radomia do Świdnika - stwierdził Jerzy Zawodnik.

Chodzi o zdanie Andrzeja Dudy wypowiedziane w czasie debaty: “Słucham i nie wierzę... Pamiętajmy, że helikopter, który był w konkurencji do francuskiego służy w armii USA. Polskie uzbrojenie powinno być tak realizowane, by jak najwięcej zostało w Polsce. Tu potrzebujemy miejsc pracy. W Polsce istniały i istnieją dwie fabryki, które uczestniczą w produkcji. Dziś ludzie w Świdniku są zrozpaczeni”.

- My nie chcemy, żeby z kolei ludzie w Radomiu byli zrozpaczeni. Istnieją dwie fabryki, co nie oznacza, że nie mogą powstać dwie kolejne, a nawet trzy. Bo jest pewność, że to będzie Łódź, Radom i Dęblin. Więc my, jako Radomianie chcemy, żeby to Air Bus budował fabrykę w Radomiu, a nie żeby produkcja odbywała się tylko w Świdniku - zakończył Jerzy Zawodnik.

Konferencję PO skomentował senator Prawa i Sprawiedliwości, Wojciech Skurkiewicz:

- Chciałbym odnieść się do kłamliwych stwierdzeń, które padły z ust działaczy Platformy Obywatelskiej. Nieprawdą jest, że gdy wygra wybory Andrzej Duda jakiekolwiek działania, które miały mieć miejsce w Radomiu, legną w gruzach. Dziwię się, że działacze PO w ten sposób podchodzą do rzeczy, gdyż jeszcze niedawno mówili, że 250 miejsc pracy w firmie Airbus w Radomiu to jest pewnik. Rozmawiałem dziś z panem Sebastianem Magadzio, prezesem grupy Airbus Polska, który zapewnił mnie, że wolą firmy Airbus jest ulokowanie zakładu w Radomiu i stworzenie 250 miejsc pracy.

W Polsce obowiązuje kontynuacja władzy. Andrzej Duda, który mam nadzieję 24 maja zostanie prezydentem, będzie kontynuopwał wszystkie działania, który były obiecane. Nieprawdą jest, że firmy który miały lokować się w Radomiu, będą przenosić się do innego miasta - stwierdził Skurkiewicz.

Do sprawy (oraz zarzutów o nie wypełnienie zobowiązań w przednich przetargach dla Ministerstwa Zdrowia) odniósł się w liście otwartym koncern Airbus Helicopters. Treść listu publikujemy w całości:

"Airbus Helicopters pragnie odnieść się do ostatnio rozpowszechnianych nieprawdziwych oskarżeń. W czerwcu 2008 r. firma Airbus Helicopters (wówczas Eurocopter) podpisała z polskim Ministerstwem Zdrowia umowę sprzedaży 23 śmigłowców EC135 i jednego symulatora lotu, które zostały dostarczone między wrześniem 2009 a grudniem 2010 r., zgodnie z zapisami umowy.

W Polsce zobowiązania offsetowe stosuje się w przypadku zakupu uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Należy podkreślić, że wspomniana wyżej umowa została zawarta na zasadach ustawy Prawo zamówień publicznych. Offset nie był przewidziany ani w przetargu, ani w wyżej wymienionej umowie.

Obecnie Airbus Helicopters nieustannie pozostaje do dyspozycji swojego klienta – Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, służąc wsparciem, gdy tylko jest to konieczne. Warto dodać, że od momentu wejścia do służby, flota śmigłowców EC135, należąca do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, uzyskała już nalot 35.000 godzin, przy sprawności przekraczającej 95 procent. Dziś ta nowoczesna flota jest wzorem dla międzynarodowego środowiska lotniczego ratownictwa medycznego. Wspólnie z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym jesteśmy zdania, że program ten jest sukcesem polskiego Ministerstwa Zdrowia. Nikt nie ma prawa twierdzić, że Airbus Helicopters zaniedbał jakichkolwiek zobowiązań umownych wobec swojego klienta."


Mickael PERU
Dyrektor na Europę Środkową
Airbus HelicoptersPGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy