Święto Flagi zostało ustanowione w 2004 roku. Ponadto 2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Jest to święto ustanowione w 2001 r. przez Senat w uznaniu wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości.
Prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak apeluje do mieszkańców o wywieszenie flag narodowych dla uczczenia majowych świąt państwowych. W ten symboliczny sposób okazujemy szacunek dla tradycji oraz dumę z poczucia tożsamości narodowej.
Wraz z prezydentem Andrzejem Kosztowniakiem rozdamy naszym czytelnikom flagi państwowe. Otrzyma je pierwsze 30 osób, które napisały do nas do nas e-mail. Nasz konkurs cieszył się wielką popularnością. Listę zwycięzców zamieszczamy poniżej. Flagę będzie można odebrać w siedzibie naszej redakcji przy ul. Wolność 8 lok. 4. W poniedziałek i wtorek 29 i 30 kwietnia w godz. 9 - 16 i w czwartek 2 maja w godz. 9 - 12.
A w piątek 3 maja, będziemy obchodzić rocznicę Uchwalenia Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości organizowane są przez dowódcę Garnizonu Radom pułkownika Adama Ziółkowskiego, Prezydenta Miasta Radomia Andrzeja Kosztowniaka i Przewodniczącego Rady Miejskiej Dariusza Wójcika.
Program obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
- godz. 11.30 przed gmachem Urzędu Miasta przy ul. Żeromskiego 53
- zbiórka uczestników: władz miasta, przedstawicieli wojska, Asysty Honorowej służb mundurowych, orkiestry, pocztów sztandarowych, stowarzyszeń kombatanckich i organizacji społecznych, harcerzy, szkół, oraz zaproszonych gości i społeczeństwa
- godz.11.45 – przemarsz uczestników do miejsca uroczystości – Plac Konstytucji 3 Maja
- godz. 11.50 - złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Radom
- godz. 12 - Msza Święta w kościele Garnizonowym
Po mszy świętej: wystąpienie okolicznościowe Prezydenta Miasta. Występ uczniów z VII Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów na Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.
Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Kolory flagi polskiej towarzyszą nierozerwalnie dziejom historycznym naszego narodu. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła widniejącego na godle Polski, a czerwień symbolizuje krew często przelaną w walce. Flaga jest znakiem rozpoznawczym, symbolem państwa czy jednostek podziału administracyjnego. Przyjęte barwy towarzyszą Polakom współcześnie we wszystkich ważnych wydarzeniach.
Brodnicka Agnieszka
Bujak Dorota
Chowaniec Jacek
Czapla Kamila
Czarnecka Aldona
Darleta Damian
Głód Wojciech
Kalbarczyk Katarzyna
Kijas Małgorzata
Klimowicz Karol
Lesiak Piotr
Lipa Marcin
Nadgrodkiewicz Michał
Nowak Monika
Palimąka Adam
Pawlak Olga
Potocka – Lipa Monika
Rzepkowska Klaudia
Seliga Przemysław
Sępka Monika
Sępka Sebastian
Stępnikowski Ireneusz
Stolarek Diana
Szymańska Asia
Tomala Łukasz
Węgorzewski Krzysztof
Wieciński Konrad
Wilczyński Karol
Wlazło Karolina
Ziętek Tomasz
Dorota Trojanowska