Piknik historyczny przed biblioteką

Piknik historyczny przed biblioteką
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Galeria zdjęć

Podczas pikniku budynek biblioteki stał się Sztabem Głównym. W roli Komendanta Józefa Piłsudskiego wystąpił Adam Wasilewski - zastępca dyrektora VI LO, który symbolicznie powitał radomian wyruszających na front. Później odbyły się inscenizacje historyczne: punkt werbunkowy, szpital polowy, ćwiczenia musztry zaprezentowali Szkolna Grupa Rekonstrukcji Historycznej w barwach 145. Pułku Strzelców Kresowych i Szkolna Grupa Rekonstrukcji Historycznej w barwach Ochotniczej Legii Kobiet (działające przy VI LO im. J. Kochanowskiego w Radomiu); Legion Puławski; Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego oraz ułani ze szwadronu radomskiego.

Rys historyczny.

W 1914 r. rozpoczęła się I wojna światowa. Radom, stolica jednej z guberni imperium rosyjskiego, odgrywał poważną rolę w życiu gospodarczym, kulturalnym i społecznym regionu, będąc także ważnym ośrodkiem administracyjnym. Z wybuchem wojny łączono wielkie nadzieje, wierząc, że dzięki konfliktowi militarnemu uda się odbudować Państwo Polskie, które w pewnej perspektywie stanie się całkowicie niepodległe. W październiku 1914 r. mieszkańcy Radomia i okolic mieli okazję zetknąć się po raz pierwszy z żołnierzami Legionów Polskich dowodzonymi przez Józefa Piłsudskiego, którzy wkrótce stoczyli pod Laskami i Anielinem krwawe walki przeciwko Rosjanom. Obecność legionistów wśród radomian przybrała formę stałą od następnego roku, kiedy to obszar byłej guberni radomskiej znalazł się pod okupacją austro-węgierską. W Radomiu utworzono wówczas szpital wojskowy, w którym leczono rannych i chorych żołnierzy, zapewniając im również opiekę i pomoc ze strony cywilnych mieszkańców. Prowadzona aktywnie akcja werbunku do Legionów Polskich sprawiła, że już w lipcu 1915 r. z do formacji tej dołączył pierwszy zwarty oddział radomian. W następnych miesiącach ochotnicy z miasta i regionu zasilili licznie oddziały legionowej piechoty, kawalerii, artylerii i innych służb.

MBP / fot. Joanna Gołąbek

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy


Warning: getimagesize(img/zajawki/rekonstrukcja32.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/clients/client1/web74/web/app/model/Meta.php on line 96