SOR na Józefowie został nominowany w prestiżowym konkursie architektonicznym Property Design. Autorem projektu jest pracownia Smart Architekci.
- Nominacja do TOP 5 najlepszych obiektów publicznych w Polsce jest wyróżnieniem, które cieszy. Tym bardziej, że jest w gronie takich inwestycji jak np. Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Tegoroczna edycja konkursu miała rekordową liczbę zgłoszeń co nie przeszkodziło nam w zaprezentowaniu jedynego w tym gronie obiektu szpitalnego tak szerokiej publiczności - komentuje architekt Szymon Mazurek.
Głosowanie trwa TUTAJ.
Wejście do nowego SOR-u znajduje się na parterze i połączone jest z dawnym oddziałem nadziemnym łącznikiem. W budynku znajdują się windy oraz ruchome schody. Dla pacjentów przygotowano kilka poczekalni - przestronną, główną do rejestracji oraz do poszczególnych gabinetów lekarskich. Jest tu także kafeteria. Obiekt posiada podjazd dla karetek. Na nowym SOR-ze wydzielone zostały niezależne strefy obsługujące pacjentów w różnym stopniu zagrożenia zdrowia i życia.
Strefa „czerwona” przeznaczona jest dla pacjentów w ciężkim stanie, najczęściej dowożonych za pomocą transportu medycznego. W obrębie tej strefy znajdują się: pomieszczenie segregacji z punktem rejestracji umożliwiającym bezpośrednią obserwację, pomieszczenie resuscytacji oraz sala zabiegowo-operacyjna. Pacjenci, którzy nie wymagają natychmiastowej interwencji, są umieszczani w sali obserwacyjnej (10 stanowisk, w tym dwa odseparowane). Pomieszczenia magazynowe, sanitariaty, pokoje lekarskie i socjalne stanowią niezbędne zaplecze funkcjonalne będące integralną częścią strefy.
Do strefy „zielonej” są kierowani pacjenci niebędący w stanie zagrażającym życiu, przychodzący do szpitala o własnych siłach. Znajdują się tu gabinety konsultacyjne i zabiegowe: chirurgiczne, internistyczne, sala obserwacyjna (8 stanowisk) oraz 2 izolatki. SOR na Józefowie jest też przyjazny najmłodszym pacjentom. Z myślą o nich została przygotowana specjalna strefa „żółta” z kolorowymi salami, izolatką, osobną poczekalnią dla rodziców i sanitariatami przystosowanymi do potrzeb dzieci. Tu znajduje się też niezależne zaplecze magazynowe oraz socjalne. Dodatkowo zostały wydzielone 2 gabinety ginekologiczne w bezpośredniej bliskości wspólnej poczekalni, każdy z własnym pomieszczeniem sanitarnym.
Prace budowlane, wykończeniowe i doposażanie SOR-u trwały trzy lata. Na ten cel samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył 80 mln zł.