Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Pamięć o tych, którzy odeszli...

Pamięć o tych, którzy odeszli...

 

ROMAN LOTH 

Polonista, profesor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, specjalności naukowe: bibliografia, dokumentacja, edytorstwo naukowe, historia literatury polskiej.

Urodził się 11 grudniu 1931 roku w Warszawie. W czasie II wojny światowej był harcerzem Szarych Szeregów. Po powstaniu warszawskim zamieszkał w Radomiu. W 1949 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego. Młodzieńcze próby literackie drukował w „Życiu Radomskim” i „Słowie Ludu”. Obraz naszego miasta z tamtych lat utrwalił w książce „Wspomnienia kochanowskie, czyli Radom sprzed półwiecza”. Po wojnie aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym naszego miasta, m.in. organizując odczyty literackie.

W 1954 roku ukończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, ale z Instytutem Badań Literackich PAN był związany już od 1951. W 1991 nadano mu tytuł profesora nauk humanistycznych. Wielki znawca twórczości Jana Kasprowicza. W 1992 został kierownikiem Centrum Informacji Literaturoznawczej IBL. Wykładał także na Wydziale Polonistyki UW, na Uniwersytecie Łódzkim, na Wydziale Wiedzy o Teatrze Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie oraz w Studium Komunikowania Społecznego KUL.

Zmarł 30 listopada 2019 roku w Warszawie i tam, na na cmentarzu ewangelicko-augsburskim, został pochowany.

 

 

  

ANDRZEJ BURSKI 

Znany radomski lekarz internista, samorządowiec, poseł na Sejm X kadencji.

Urodził się 26 października 1939 roku w Radomiu. W 1963 roku ukończył studia na Akademii Medycznej w Łodzi, a potem uzyskał stopień doktora nauk medycznych. Zawodowo związany z Radomskim Szpitalem Specjalistycznym; ordynator oddziału wewnętrznego lecznicy, a także zastępca dyrektora ds lecznictwa (1975-1977, 2001-2002). Jako internista prowadził również praktykę lekarską. Działał w Towarzystwie Internistów Polskich i Polskim Towarzystwie Lekarskim. Przez lata kierował radomskim oddziałem PTL, później został członkiem zarządu oddziału tej organizacji.

W 1964 roku wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W latach 1989-1991 był posłem z okręgu radomskiego w tzw. sejmie kontraktowym. Na koniec kadencji należał do Parlamentarnego Klubu Lewicy Demokratycznej, zasiadał w komisji zdrowia. W latach 1990-2006 radny Rady Miejskiej Radomia. W 2006 roku nie ubiegał się o reelekcję. Należał do Sojuszu Lewicy Demokratycznej, z którego przeszedł do Socjaldemokracji Polskiej. Odznaczony Krzyżem Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1984) i Złotym Krzyżem Zasługi (1979).

Andrzej Burski zmarł po długiej chorobie 4 stycznia 2020 roku.

 

  

 

TADEUSZ LIPIEC 

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

Jeden z czołowych harmonistów regionu radomskiego, lider kapeli Lipce.

Kapela Lipce, powstała w 2005 roku, była jedną z najbardziej cenionych kapel regionu radomskiego, znanego ośrodka wybitnych wiejskich muzykantów. Tworzyli ją cioteczni bracia: harmonista Tadeusz Lipiec i barabanista Marian Lipiec.

Tadeusz Lipiec pochodził z Wygnanowa, a swój muzykancki debiut zaliczył 1959 roku. Podobnie jak inni wiejscy muzykanci starszego pokolenia, nie znał nut. Uczył się grać ze słuchu, a zaczynał na pożyczonej harmonii trzyrzędowej 24-basowej. Dwa lata po swoim pierwszym występie w roli lidera kapeli stał się jednym z najbardziej pożądanych harmonistów w okolicy. Na stałe związany był z trzema skrzypkami: Janem Ciarkowskim z Potworowa, Janem Kocunem z Radomia i Henrykiem Darbiakiem z Kaszewskiej Woli. Grywał również z pochodzącymi z Przystałowic Małych Piotrem Gacą, jego bratem Janem i Janem Kmitą.

Kapela Lipce dwukrotnie zajęła drugie miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, dwukrotnie też zdobyła pierwszą nagrodę w Konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich „Powiślaki” w Maciejowicach i nagrodę główną Złote Basy. W 2018 roku Tadeusz Lipiec otrzymał stypendium ministra kultury i dziedzictwa narodowego, w ramach którego realizował cykl warsztatów poświęconych muzyce wiejskiej.

Tadeusz Lipiec zmarł 9 lutego, w wieku 76 lat.

 

  

MARIANNA KOWALSKA 

Kajocka śpiewaczka z Przystałowic Małych (gm. Rusinów).

Urodziła się w 1935 roku w Przystałowicach Małych. Śpiewaczka obdarzona szczególnym głosem, mająca w swoim repertuarze dziesiątki pieśni. Koncertowała razem z Janem i Piotrem Gacami, z którymi była spokrewniona. Wielokrotnie nagradzana na lokalnych przeglądach, a także na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Zmarła 14 lutego 2020 roku. 

 

GRZEGORZ STOLAREK

 Znany radomski lekarz, kierownik oddziału zakaźnego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego

Urodził się 14 marca 1966 roku. Radomianin, absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Lublinie. Staż podyplomowy odbył w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Radomiu, ukończył go w 1992 roku. W 1997 roku uzyskał I stopień specjalizacji w dziedzinie chorób wewnętrznych. W latach 1994-1998 pełnił funkcję kierownika działu ekspozycji krwi w Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa w Radomiu. Od 1998 do 2003 roku Grzegorz Stolarek był asystentem na oddziale obserwacyjno-zakaźnym Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Po uzyskaniu tytułu specjalisty w dziedzinie chorób zakaźnych powierzono mu stanowisko starszego asystenta. Od grudnia 2008 był ordynatorem oddziału obserwacyjno-zakaźnego RSS. W 2010 roku otrzymał stopień doktora nauk medycznych. Był zaangażowanym propagatorem profilaktyki w zakresie chorób zakaźnych wśród mieszkańców Radomia.

Z okazji 50-lecia istnienia Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, za długoletnią pracę na stanowisku kierownika oddziału obserwacyjno-zakaźnego, jedynego w regionie radomskim, dr Stolarek został uhonorowany Dyplomem Marszałka Mazowsza.

Zmarł w Radomiu, nagle, 4 marca 2020 roku.

  

ZYGMUNT CHAŁUPKA

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Konserwator zabytków, wieloletni pracownik Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Pracę rozpoczął w 1968 roku w Pracowni Konserwacji Zabytków w Szydłowcu. Od roku 1992 pracował w radomskim muzeum. Wykonał ponad 450 konserwacji dzieł sztuki, przede wszystkim rzeźby i malarstwa gotyckiego oraz ogromnej ilości obiektów archeologicznych i historycznych. Miał ogromne zasługi w dziedzinie konserwacji obiektów sakralnych. Do najbardziej znanych należy konserwacja obrazu „Matka Boska Staroskrzyńska” oraz rzeźb „Madonna z Chlewisk” i „Madonna ze Skrzynna”. Współpracował przy wielu ważnych wystawach, m.in. był współautorem projektu i scenariusza wystawy „650 lat radomskiej fary”. Muzealnik, kolekcjoner sztuki sakralnej pracował także przy tworzeniu wystroju wielu kościołów, gdzie wykonywał prace malarskie i złotnicze.

Zmarł 21 marca 2020 roku. Miał 69 lat.

  

RALPH (RACHMIL) HAKMAN 

Urodzony w Radomiu, ocalony z Holocaustu.

Rachmil Hakman urodził się w Radomiu 11 marca 1925 roku, w ortodoksyjnej żydowskiej rodzinie, jako jedno z dziesięciorga dzieci Róży i Icchaka. Jego ojciec prowadził na Glinicach koszerną rzeźnię. Tylko jedna, starsza siostra przeżyła wojnę. W 1949 roku wyemigrował do USA, gdzie mieszkał w południowej Kalifornii. Tam przyjął imię Ralph.

- Czułbym się winny, gdybym nie pojechał... Być może to jedna z ostatnich szans, żeby to zrobić?” - tak mówił pytany o powody przyjazdu w styczniu 20220 roku na uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Przez dwa i pół roku był jego więźniem numer 37495. Do obozu trafił 6 czerwca 1942 roku. Oddał się w ręce Niemców w zamian za życie swojej siostry i jej dwuletniego dziecka, kiedy ci zostali złapani, kryjąc się przez hitlerowcami.

W styczniowym wywiadzie dla „Los Angeles Times” mówił: „My ocaleni z Holokaustu tak naprawdę nie jesteśmy normalnymi ludźmi. Więc trzymamy się blisko siebie, ponieważ rozumiemy się wzajemnie”.

Hakman był członkiem Stowarzyszenia Radomian w USA i Kanadzie (ang. Radomer Society) i Clubu 1939. Udzielał się społecznie, dając wielokrotnie świadectwo o Holocauście i II wojnie światowej.

Miał być gościem tegorocznej edycji Spotkań z Kulturą Żydowską „Ślad”, organizowanych przez Resursę Obywatelską. Zmarł w swoim domu w Los Angeles 22 marca 2020 roku.

 

  

KRZYSZTOF PENDERECKI 

Kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki.

„To wielka strata dla całej polskiej kultury, ale też ogromna strata dla Radomia" – napisał prezydent Radosław Witkowski, żegnając zmarłego 29 marca 2020 roku wybitnego kompozytora. Penderecki przyjeżdżał do Radomia w ostatnich latach regularnie, by to w naszym mieście organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Arboretum”, którego jury przewodniczył.

Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy. Skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne. Jego muzyka niejednokrotnie była wykorzystywana przez twórców filmowych. Krzysztof Penderecki za swoją pracę otrzymał szereg prestiżowych nagród i odznaczeń państwowych. Był doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów, członkiem honorowym najważniejszych akademii artystycznych i naukowych, a także honorowym profesorem wielu prestiżowych uczelni artystycznych.

Zmarł 29 marca 2020 roku w Krakowie.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy