Radio Rekord Radom mobilne Radio Rekord Radom mobilne
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Pamięć o tych, którzy odeszli... cz.2

Pamięć o tych, którzy odeszli... cz.2
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

CZESŁAW PAŃCZAK 

Harmonista z Sadów, który razem z bratem Józefem tworzył kapelę Pańczaków.

Urodził się 1 maja 1954 roku w Sadach koło Rdzuchowa. Bracia Pańczakowie przez wiele lat grali ze skrzypkiem Janem Gacą. Po jego śmierci kontynuowali muzykowanie ze skrzypkami Piotrem Gacą i Janem Kmitą oraz śpiewaczką Marią Siwiec. Na swoim koncie mają wiele nagród, m.in. Basztę i I nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, pierwsze miejsce na Dniach Kolbergowskich (w 2011 i 2015 roku), a także podczas Spotkań z Folklorem im. Stanisława Stępniaka w Wieniawie. Z powodzeniem prezentowali się na przeglądach kapel i zespołów śpiewaczych w Błotnicy, Pawłowie i Bielowicach oraz na Powiślakach w Maciejowicach, skąd również przywozili nagrody.

Czesław Pańczak zmarł 11 kwietnia 2020 roku. 

MIRA MARECKA 

Przez ponad 30 lat była dziennikarką Polskiego Radia w Warszawie. Współtworzyła też stacje radiowe, m.in. kieleckie Radio Planeta. Pracowała też w Radiu ZET Gold. Ostatnio była dyrektorem Świętokrzyskiej Grupy Mediowej, w której skład wchodzi m.in. Radio Rekord 89,6 FM.

„Dziennikarstwo to mój zawód i charakter. O nierozłączności jednego z drugim staram się przekonać młodszych kolegów. A słuchaczy, do których mówię przekonuję, że życie jest istnym cudem, którego nie wolno zmarnować. Gdyby można było, wprowadziłabym mandaty za nieuśmiechanie się. Nawet jeśli nie jest nam najlepiej, uśmiechajmy się proszę państwa do siebie, to jeden z najpewniejszych dowodów, że jesteśmy ludźmi” - pisała o sobie.

Zmarła 31 maja 2020 roku nad ranem. 

JERZY KUTKOWSKI 

Znany radomski plastyk, malarz i fotografik, współzałożyciel szkoły plastycznej, fotograf Radomia.

Urodził się 19 maja 1950 roku w Radomiu. Ukończył Szkołę Podstawową nr 29. Już wtedy uczęszczał na kółko fotograficzne i do Ogniska Plastycznego Wacława Dobrowolskiego. Naukę kontynuował w V LO im. Władysława Syrokomli. Potem ukończył pomaturalne Studium Reklamy (dyplom z fotografii reklamowej) w Warszawie i studia na Wydziale Sztuki w Wyższej Szkole Pedagogicznej (ob. Uniwersytet Pedagogiczny) w Krakowie (dyplom z rysunku i fotografii). Ukończył także studia podyplomowe z organizacji i zarządzania oświatą. Od 1969 roku pracował jako dekorator oraz projektant i realizator reklamy w „Społem” w Radomiu i Pionkach. W ogólnopolskich konkursach witryn sklepowych zajmował czołowe miejsca (m.in. w Złotoryi, Nowej Hucie, Bytomiu, Kielcach i Radomiu). Jednocześnie pracował twórczo, malował, rysował, fotografował, wystawiał. Za początek swojej twórczości Jerzy Bogdan Kutkowski uważał pierwszą wystawę malarstwa, którą zorganizował w lipcu 1972, wspólnie ze Stanisławem Zbigniewem Kamieńskim, w Cetniewie k. Władysławowa.

W 1990 roku był współorganizatorem Liceum Sztuk Plastycznych i Policealnego Studium Reklamy w Radomiu. Aż do przejścia na emeryturę w 2016 był nauczycielem fotografii i rysunku w tych szkołach, wychowawcą i promotorem prac dyplomowych z wystawiennictwa i reklamy wizualnej.

Zmarł 18 czerwca 2020 roku w Radomiu.

 

 

ADAM HILDEBRANDT 

Realizator programów telewizyjnych, świetny operator, dziennikarz.

Z Radomską Grupą Mediową związany od 2015 roku. Przez ponad dwa lata pisywał felietony „NieObiektywnym Okiem” do Bezpłatnego Tygodnika „7 Dni”. Swoją przygodę z pisaniem zaczął od prowadzenia bloga, którym spędzał sen z powiek wielu politykom. Kochał kamerę i aparat. Prowadził plenery fotograficzne. Jak sam często mówił, robił „najlepsze lajwy w Radomiu”. Był studentem słynnej łódzkiej filmówki, autorem zdjęć do kilku teledysków.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Niezwykle oddany swojej pracy. Zawsze na stanowisku. Z niepowtarzalnym poczuciem humoru i dystansem do życia.

Zmarł nagle 5 lipca 2020 roku wieczorem. Miał 37 lat.

 

  

MIKOŁAJ KLIMEK 

Lektor i aktor. Wystąpił w wielu produkcjach filmowych i telewizyjnych. Od kilkunastu lat współpracował z Radiem Rekord.

Urodził się 19 lutego 1972 roku w Krakowie. Tu ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Swoją karierę jako lektor rozpoczął w radiu RMF FM. W 1995 roku grał w Teatrze Starym. Widzowie mogą kojarzyć aktora z seriali, takich jak „Klan”, „Na Wspólnej” czy „M jak Miłość”. Ostatnią produkcją, w jakiej wystąpił, był „Zenek”.

Mikołaj Klimek był przede wszystkim lektorem. Jego ciepły głos słuchacze Radia Rekord mogli usłyszeć w reklamach czy serwisach informacyjnych. Chętnie dubbingował bajkowe postacie, m.in. „My little pony”, „Scooby Doo”, „Pokemonach”, „Minionkach” czy „Shreku 4”. Głos aktora można także usłyszeć w licznych grach, m.in. w serii „Wiedźmin”, „Fallout 3” czy „League of Legends”.

Zmarł 12 lipca 2020 roku w Warszawie. Zasłabł podczas jazdy na rowerze.

 

 

 

 

TOMASZ PROT 

Chemik, dr habilitowany, wieloletni pracownik naukowy Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.

Urodził się 8 września 1930 roku w Warszawie. Pochodził z rodziny o długich tradycjach naukowych i patriotycznych. Jego ojciec Jan Prot, inżynier-chemik i żołnierz Legionów Polskich Piłsudskiego był w okresie międzywojennym współtwórcą Państwowej Wytwórni Prochu w Pionkach. Profesor Tomasz Prot szedł drogą swego ojca, stał się znanym i cenionym specjalistą z zakresu chemii – technologii polimerów, o specjalnych właściwościach i zastosowaniach. Od 1978 roku związany był z Wyższą Szkołą Inżynierską w Radomiu, która, również dzięki jego staraniom, uzyskała w 1995 roku status Politechniki Radomskiej. Pracował na stanowisku docenta, później profesora uczelni. W latach 1983-1987 był dziekanem Wydziału Materiałoznawstwa i Technologii Obuwia, a w latach 1987-1992 prorektorem ds. nauki i współpracy z gospodarką narodową. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, otrzymał także Medal Edukacji Narodowej i odznakę Zasłużony dla Województwa Radomskiego. Laureat nagrody ministra nauki, szkolnictwa wyższego i techniki II stopnia za osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych w zakresie chemii fotoprzewodników organicznych.

Nawiązywał i rozwijał międzynarodową współpracę naukową z wieloma ośrodkami, m.in. z Uniwersytetem Kijowskim. Działania te zostały uhonorowane przyjęciem prof. Tomasza Prota w 1994 roku w poczet członków Akademii Szkół Wyższych Ukrainy.

Zmarł 18 września 2020 roku.

  

 

DJ MICHAŁ JUSZCZAK - WHIZZ 

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

„W Radomiu i okolicach znany chyba wszystkim, którym nieobce słowo „impreza”. Od 15 lat za konsolą radomskich, kieleckich i stołecznych parkietów tanecznych” - pisał o sobie. W Radiu Rekord prowadził Rekordową Domówkę, a potem Rekord Sunset Party.

Mąż, ojciec, człowiek wielu talentów. Jego życie było od wielu lat nierozerwalnie związane z muzyką. DJ, prezenter radiowy, wodzirej, właściciel firm eventowych, manager. Kochał kontakt z ludźmi i sprawianie, że bawili się doskonale. 9 października napisał na swoim profilu facebookowym: „To może być ostatni weekend, gdzie porządnie pobalujemy. Niezależnie od tego, czy zgadzamy się z tym co się wokół nas dzieje, czy nie, w końcu wróci normalność. Bez dystansu, bez dezynfekcji, bez maseczek. A wtedy wyjdziemy i przemówimy. I zabalujemy znowu. Bez ograniczeń!!”.Odszedł po krótkiej i niespodziewanej chorobie. Kilka dni wcześniej napisał: „Najgorszemu wrogowi nie życzę - zapalenie kaletki podbarkowej”. Potem zdarzyło się coś, czego nikt się nie spodziewał.

Michał Juszczak zmarł 16 października 2020 roku. Miał 36 lat.

 

  

 

JACEK VIETH 

Znany radomski lekarz, radny Rady Miejskiej Radomia i poseł na Sejm RP.

Urodził się 22 maja 1940 w Radomiu. W 1963 roku ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Krakowie. W trakcie studiów uprawiał siatkówkę, grał w pierwszoligowym Wawelu Kraków, reprezentował też Polskę w tej dyscyplinie. Potem przeniósł się do Warszawianki Warszawa. W stołecznym szpitalu klinicznym w 1969 roku uzyskał dyplom specjalizacji I stopnia w dziedzinie pediatrii. W 1973 roku otrzymał tytuł specjalisty w zakresie chorób zakaźnych.

Od początku zawodowej kariery, czyli od 1963 roku Jacek Vieth był związany z Radomiem. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym (obecny Radomski Szpital Specjalistyczny) pracował na oddziale zakaźnym i dziecięcym. W latach 1983-90 był organizatorem i ordynatorem oddziału zakaźnego szpitala w Kozienicach. Lekarz wojewódzki i dyrektor Wojewódzkiego Wydziału Zdrowia w latach 1990-92. W latach 1990-92 członek Porozumienia Centrum. W wyborach parlamentarnych w 1993 kandydował do Sejmu RP z listy Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform w okręgu radomskim. Mandat poselski objął tuż przed końcem kadencji, w sierpniu 1997 roku, po tym jak poseł BBWR Tadeusz Kowalczyk zginął w wypadku drogowym. Przez trzy kadencje, w latach 1990-2002, był radnym Rady Miejskiej Radomia. Później wycofał się z bieżącej polityki. Działał w lokalnym kole łowieckim.

Zmarł 17 października 20202 roku w Radomiu. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.

 

 

TADEUSZ BALCEROWSKI 

Długoletni prezes Rolniczej Spółdzielni Mleczarskiej „Rolmlecz”, poseł na Sejm RP.

Urodził się 5 stycznia 1933 roku w Pawliczce w gminie Rzeczniów w powiecie lipskim. Ukończył Technikum Przemysłu Spożywczego. Od 2000 do 2004 roku sprawował mandat radnego sejmiku mazowieckiego części I kadencji i II kadencji. W wyborach parlamentarnych w 2001 roku kandydował do Sejmu RP z okręgu radomskiego. Mandat poselski objął 17 czerwca 2004 roku w miejsce Zbigniewa Kuźmiuka, który został wybrany wówczas do Parlamentu Europejskiego. W sejmie zasiadał w komisji infrastruktury. W wyborach parlamentarnych w 2005 roku bez powodzenia ubiegał się o reelekcję. Rok później bezskutecznie kandydował do radomskiej rady miejskiej z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przez wiele lat był prezesem Rolniczej Spółdzielni Mleczarskiej „Rolmlecz” w Radomiu. Kawaler Orderu Uśmiechu (2002).

Znany w środowisku radomskim z aktywności w działalności społecznej i charytatywnej – chętnie wspierał m.in. harcerzy, Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i wiele innych przedsięwzięć. Na jego przychylność mogli liczyć też sportowcy.

 

nika, fot. archiwum cozadzien.pl, Muzeum Powstania Warszawskiego, Resursa Obywatelska, Muzeum Wsi Radomskiej, Sejm RP

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy