Inwestycja obejmuje dwa 7-piętrowe budynki. Autorami projektu są architekci z EMA Studio, a rolę inwestora pełnił Investcover. Osiedle jest położone w sąsiedztwie żłobka, przedszkola, sklepów spożywczych i przystanku autobusowego. Spacer do Starego Miasta zajmuje kilkanaście minut. - Spełnia te warunki, które w wielu miastach nie udało się zrealizować. Chodzi o centralne położenie, możliwość łatwej obsługi komunikacyjnej, tego wszystkiego, co wiąże się z komfortem życia, który bez wątpienia, radomianie tutaj otrzymają - mówi Andrzej Kosztowniak, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
W dwóch blokach powstały 124 mieszkania (od 1 do 4-pokojowych) z podstawowym wykończeniem "pod klucz". Kawalerki mają ok. 30 metrów kwadratowych., 2-pokojowe: od 36 do ponad 47 mkw., 3-pokojowe: od 51 do 65 mkw., a 4-pokojowe: od 66 do 75 mkw. - Bardzo się cieszę, że Radom jest jednym z tych miast, gdzie możemy taką inwestycję oddać do użytku. Wiemy, że to nie jest łatwe, wiemy, że założenia programu były bardziej "śmiałe". Przed nami jeszcze wiele pracy - tłumaczy Radosław Fogiel, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Średni czynsz wynosi 23,50 zł za metr kwadratowy. Pozostałe opłaty to: eksploatacja 5,50 zł/mkw. oraz rachunki za: wodę, prąd, ogrzewanie, śmieci itd. Najemcy mogą się ubiegać o dopłaty do czynszu; w Radomiu, 4-osobowa rodzina zajmująca mieszkanie o pow. 75,3 mkw. może liczyć na 420 zł takiego wsparcia miesięcznie. - Te mieszkania są bardzo ważne, bez nich wielu młodych Polaków nie było stać na wynajęcie lokalu mieszkaniowego. Wszechobecna drożyzna i inflacja powodują, że już teraz wielu kredytobiorców ma cofane decyzje kredytowe, a niektórych w najbliższej przyszłości nie będzie ich w stanie uzyskać - dodaje Konrad Frysztak, poseł Koalicji Obywatelskiej.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/oddanie-do-uzytku-blokow-przy-ul-tytoniowej-zdjecia/82411
Nabór wniosków o 124 mieszkania w Radomiu jest już zakończony, zgłoszenia nadesłało aż 1139 gospodarstw domowych. Na finalnej liście znalazło się 238 wnioskodawców, którzy mogli wybrać mieszkania zgodnie z kolejnością, jaką zajęli na liście. Najpierw kontaktowano się z osobami, które znalazły się na miejscach od 1 do 124. W przypadku ich rezygnacji, najem proponowano kolejnym osobom z listy. - To jest wielka chwila nie tylko dla mieszkańców Radomia. Mamy statystykę, że w tym miejscu będą mieszkać osoby spoza Radomia, to w sumie 20% wszystkich lokatorów tych bloków. To będzie magnes dla ludzi, którzy będą wiązali przyszłość z naszym miastem - mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
- Te mieszkania są bardzo potrzebne. Nie tylko w perspektywie krótkoterminowej czy średnioterminowej, ale kto wie, czy nawet nie w długoterminowej. Rynek PRS nie jest mocno rozwinięty, będzie dopiero mocno się rozwijał, ale jest bardzo perspektywiczny i miasta, które umożliwią rozwój tego rynku będą wygrywały - tłumaczy Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości.
Pierwszą umowę najmu mieszkańcy podpisali na 24 m-ce i jest to najem instytucjonalny. Po tym czasie – jeżeli w tej inwestycji będzie możliwa opcja dojścia do własności. Wtedy mieszkańcy będą mogli wybrać czy chcą nadal wynajmować mieszkanie czy starać się o jego wykupienie.