O sprawie poinformował poseł Krzysztof Sońta. Twierdzi, że wiceprezydent Radomia Anna Kwiecień we wrześniu skierowała pismo do Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, z pytaniem o zakontraktowanie świadczeń onkologicznych dla COZR. W listopadzie przyszła odpowiedź: NFZ nie będzie kontraktował świadczeń w zakresie onkologii w radomskim centrum.
TO OBURZAJĄCE!
- Ewa Kopacz, jeszcze jako minister zdrowia, obiecywała powstanie przy radomskich szpitalach centrum onkologii i centrum rehabilitacji. Nic z tego nie wyszło. Tymczasem znalazł się prywatny inwestor, zbudował świetnie wyposażony szpital i... okazuje się, że NFZ nie przydzieli mu pieniędzy na leczenie setek osób chorych na raka. Co one mają teraz zrobić? - pyta Krzysztof Sońta. - To oburzające!
Poseł wystosował juz interpelację do ministra zdrowia "w sprawie kontraktowania świadczeń onkologicznych w ośrodkach regionalnych w świetle tzw. pakietu onkologicznego". Pyta w niej m.in. czy minister przewiduje dodatkowe pieniądze na świadczenia onkologiczne w ośrodkach regionalnych i jakie działania podjął w celu poprawy dostępności do świadczeń onkologicznych mieszkańców południowej części Mazowsza. Odpowiedź ma przyjść do 8 grudnia.
NFZ: COZR NIE GWARANTUJE KOMPLEKSOWEJ OBSŁUGI
Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ potwierdza, że we wrześniu wpłynęło pismo prezydent Anny Kwiecień w sprawie dostępności do świadczeń onkologicznych w Radomiu, m.in. poprzez uruchomienie Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej. W odpowiedzi Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ zwrócił m.in. uwagę, że poprawa dostępności do świadczeń onkologicznych na terenie działania Delegatury MOW NFZ w Radomiu powinna obejmować kompleksowość udzielanych świadczeń, w tym w szczególności z zakresu radioterapii, chirurgii onkologicznej oraz chemioterapii. A tego Centrum Onkologii ziemi Radomskiej nie gwarantuje.
- Oferta COZR nie uzupełnia możliwości leczniczych mieszkańców Radomia i okolic. Obecnie świadczenia onkologiczne są realizowane we wszystkich szpitalach powiatowych subregionu oraz w ramach hospitalizacji planowej lub chirurgii jednego dnia, przez kilku świadczeniodawców na terenie Radomia. Oferowane przez COZR świadczenia w wariancie hospitalizacji pełnej, w trybie nagłym i planowym w zakresach onkologii klinicznej oraz urologii są realizowane na terenie Radomia przez Mazowiecki Szpital Specjalistyczny oraz Radomski Szpital Specjalistyczny - powiedział Andrzej Troszyński, rzecznik MOW NFZ. - Przeprowadzony monitoring i analiza świadczeń onkologicznych i urologicznych w I półroczu, realizowanych na rzecz mieszkańców okręgu radomskiego wykazały, że blisko 60 procent pacjentów leczyło się w szpitalach z tego regionu i jeśli jest taki wybór pacjenta, nie zachodzi konieczność migracji do innych ośrodków. Warto też dodać, że świadczenia dla tego regionu na przyszły rok zostały zabezpieczone na podstawie art. 23 ustawy z 22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej umożliwiającej przedłużenie terminu obowiązywania dotychczasowych umów do 30 czerwca 2016 roku - dodał Andrzej Troszyński.