W nowym projekcie mogą wziąć udział tylko osoby zwolnione z przyczyn zakładu pracy, które są bezrobotne maksymalnie przez pół roku w momencie przystąpienia do projektu.
Projekt przewiduje:
1 – Pomoc dla osób chcących założyć działalność gospodarczą. Te osoby mogą obiegać się o wsparcie psychologiczne, szkolenia specjalistyczne i zawodowe, doradztwo, dotację w maksymalnej wysokości 40 tys. zł, comiesięczne wsparcie pomostowe (od 6 do 12 miesięcy, w zależności od tego jak rozwija się firma). Z tej możliwości może skorzystać 25 osób.
2 – Wsparcie dla osób zakwalifikowanych na staże (6 miesięcy). Te osoby mogą liczyć na wsparcie psychologiczne, szkolenia, doradztwo, szkolenia zawodowe oraz stypendium szkoleniowe i stażowe (stypendium stażowe wynosi 120 proc. zasiłku). Udział w tym wsparciu może wziąć 10 osób.
3 – Pomoc dla osób zakwalifikowanych do wsparcia subsydiowanego (12 miesięcy). W tym przypadku osoby zakwalifikowane mogą skorzystać ze wsparcia psychologicznego, doradztwa zawodowego, szkolenia ogólnego, zawodowego oraz stypendium szkoleniowego. Z propozycji może skorzystać 15 osób (zatrudnienie subsydiowane to równowartość najniższej pensji krajowej).
- Nabór osób do projektu będzie trwał od 8 do 18 kwietnia, natomiast wybór firm, które będą w projekcie uczestniczyły obędzie od 15 do 25 kwietnia – mówi Krzysztof Ferensztajn, wiceprezydent Radomia. - Wszystkie osoby poza tymi, które założą własne działalności, zanim trafią na staże bądź dostaną zatrudnienie subsydiowane, zostaną stosownie przeszkolone. Ich zakres będzie ustalany wspólnie z przedsiębiorcami, potencjalnymi pracodawcami. Chodzi nam o to, by zobaczyć jakie potrzeby maja pracodawcy.
W poprzednim projekcie prowadzonym przez Urząd Miejski w Radomiu, 55 osób otworzyło własną działalność.
- Mamy informację, że nadal większość z tych film nadal działa na rynku. Miały one obowiązek utrzymania się przez minimum rok, a on już minął w 2012 roku. Teraz do projektu zaangażowaliśmy także Powiatowy Urząd Pracy, który pomaga nam przy rekrutacji – tłumaczy Emila Stachurska, koordynatorka projektu z Biura Obsługi Inwestora w radomskim magistracie.
Realizacja projektu zaplanowana jest na 2013 – 2014 rok.
Dokumenty należy składać w Biurze Obsługi Inwestora, przy ul. Żeromskiego 53, pokój nr 105, 106, bądź przesłać pocztą. Regulamin i dokumenty rekrutacyjne dostępne są na stronie www.nowaszansa.umradom.pl. Spotkanie informacyjne w sprawie projektu odbędzie się 4 kwietnia o godz. 10 w sali 114.
NZ, Fot. Piotr Mąkosa - praktykant