[gallery id=1112]
W Radomiu w przebieg obchodów Święta Wolności zaangażowali się przede wszystkim młodzi ludzie, którzy nie pamiętają pierwszych po wojnie wolnych wyborów do Sejmu i Senatu, ale potrafią docenić to, co stało się 25 lat temu. W środę przy ulicy Żeromskiego uczniowie zorganizowali happening, podczas którego były rozdawane przypinki Święta Wolności, a także ulotki.
- Oprócz tego rozstawiliśmy z inicjatywy kancelarii Prezydenta RP 30 tzw. urn wolności, do których każdy mógł wrzucić symboliczne życzenia dla Polski i Radomia na kolejne 25 lat. Zdecydowaliśmy wziąć udział w tej akcji, bowiem to, co zdarzyło się wtedy było ważne dla losów naszego kraju. Jest to bardzo radosna rocznica. Ludzie uśmiechają i są zadowoleni z tego, że żyją w wolnym kraju - powiedział Mateusz Wojcieszak, współorganizator radomskich obchodów Święta Wolności.
W akcji wzięli udział m.in. uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.
WOLNA POLSKA
- Jestem z pokolenia lat 90. Wychowałem się już w wolnej Polsce. O tym, jak wyglądał nasz kraj 25 lat temu wiem tylko z opowiadań rodziców. Moim zdaniem nasza ojczyzna bardzo się zmieniła. Z roku na rok jest coraz lepiej. Mamy wolność słowa, możemy sami decydować o tym, kto będzie sprawował władzę. Święto Wolności jest również okazją do tego, aby podziękować tym wszystkim osobom, które walczyły o niepodległą ojczyznę - oświadczył Seweryn Sasin.
- Jestem w takim wieku, że w ciągu ostatnich 25 lat urodziłam dzieci, wybudowałam dom. To był dla mnie bardzo dobry okres. Polska zmieniła się niewyobrażalnie. Czy wszystko było takie jak powinno? Z tym bywało różnie, ale to jak w życiu. Wiem tylko jedno, że mój syn, który jest studentem, dzięki zarobionym pieniądzom wyjechał w ubiegłym roku na zagraniczne wakacje do Maroka. Za mojej młodości wyjazd do Pragi był już czymś wyjątkowym - dodała Maria Zamarska.
Dodajmy, że radomskie obchody Święta Wolności rozpoczęły się już 3 czerwca od debat na temat przemian ustrojowych, które zaszły 25 lat temu. W czwartek (5 czerwca) w II Liceum Ogólnokształcącym z młodzieżą spotka się natomiast znany radomski opozycjonista Andrzej Sobieraj.
Organizatorami lokalnych obchodów byli Stowarzyszenie Vade Mecum przy ZSO nr 6, Fundacja Batorego oraz Inicjatywa 89.
DWIE WYSTAWY
W środę Muzeum Sztuki Współczesnej otworzyło też wystawę "Sztuka w Polsce około r. 1989. Z okazji obchodów 25-lecia wolnej Polski" - zobacz TUTAJ