Żołnierze wojsk operacyjnych: 6 Brygady Powietrznodesantowej i 25 Brygady Kawalerii Powietrznej otrzymali i otrzymują nadal karabinki MSBS „Grot”, których producentem jest radomska Fabryka Broni. Dostawy są realizowane w ramach kontraktu podpisanego w 2017 roku.
„Groty”, które trafiają do wojsk lądowych, pochodzą z największego w historii Fabryki Broni w Radomiu kontraktu na na dostawę broni strzeleckiej dla polskiej armii. W 2017 roku podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, została podpisana umowa na dostawę ponad 53 tys. karabinków „Grot” z rodziny Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej dla żołnierzy wojsk operacyjnych, specjalnych i obrony terytorialnej. Wartość kontraktu to ponad 0,5 miliarda złotych. Teraz Jednostka Wojskowa „Nil” w Krakowie przekazała ponad 1400 karabinków „GROT” wojskom operacyjnym. MSBS-y trafiły do 6 Brygady Powietrznodesantowej i 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.
- MSBS-y trafiały do tej pory na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej. Jeżeli mówimy dziś o rozwoju Fabryki Broni i dalszych zamówieniach, to my dzisiaj wchodzimy również do wojsk operacyjnych. Pierwsza partia o karabinku „Grot”, który jest produkowany w Fabryce Broni trafiła właśnie do 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie. Więc już wojska operacyjne będą miały na wyposażaniu te karabinki. Jestem przekonany, że już sukcesywnie będziemy zastępować wysłużone beryle albo inną broń strzelecką, którą mamy wciąż na wyposażeniu – mówił w Punkcie Widzenia TV Dami Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.
Na początku 2020 roku planowane jest także przekazanie Grotów do Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Wojsk Lądowych w liczbie w pełni pokrywającej potrzeby tych uczelni wojskowych. Nazwa „Grot” dla Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej, upamiętnia postać generała Stefana „Grota” Roweckiego, pierwszego dowódcy Armii Krajowej, zamordowanego przez hitlerowców w sierpniu 1944 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen.
Dariusz Osiej, fot. archiwum cozadzien.pl