Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.
Zgodnie z podpisaną umową Polski Fundusz Rozwoju zostanie udziałowcem Rewitalizacji z kapitałem 1 mln zł . Później spółce zostanie udzielona pożyczka w wysokości ponad 19 mln zł, z możliwością zwiększenia tej kwoty. Uzyskane w ten sposób pieniądze posłużą na remont kamienic przy ul. Rwańskiej 17 i Wałowej 21/21a, a także na nową zabudowę przy ul. Szewskiej 20 i Bóżnicznej 4/6.
- Remont Rwańskiej 17 i budowa kamienicy z dwiema oficynami od strony ul. Szewskiej ma się zakończyć do połowy 2018 roku. Z kolei druga inwestycja, przy Wałowej i Bóżnicznej ma potrwać pięć lat - wyjaśnia Mariusz Mróz, prezes spółki Rewitalizacja.
W parterach kamienic będą lokale usługowe, a na piętrach mieszkania. Przychód z ich sprzedaży przeznaczony będzie na spłatę pożyczki z PFR. Po spłacie Polski Fundusz Rozwoju wycofa swoje udziały z Rewitalizacji. Zyskiem dla miasta będą odremontowane kamienice i nowe mieszkania dla radomian.
- To projekt, który umożliwia rewitalizację pięknej części Radomia. Wierzę, że jego realizacja przyczyni się do tego, że Radom będzie się stawał coraz ładniejszym miastem. Zarówno jakość życia mieszkańców, jak i atrakcyjność architektury się przez to poprawi - mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. - Robimy to po to, żeby miasto miało dodatkowy impuls rozwojowy.
Polski Fundusz Rozwoju to spółka skarbu państwa. - Jednym z jej zadań jest realizacja planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, przygotowanego przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego – tłumaczy prezes Borys. - To nietypowa instytucja finansowa, której zadaniem jest inwestowanie w rozwój społeczno-gospodarczy.
- Remont kamienic, do którego dojdzie w wyniku podpisanej umowy, cieszy i jest ważny, ale to tylko część planów rewitalizacji Miasta Kazimierzowskiego – przypomina prezydent Radosław Witkowski. - Od kilkunastu miesięcy ten projekt jest w centrum mojego zainteresowania. Uważam, że to ważne, żeby odnowić Miasto Kazimierzowskie, by służyło radomianom. I od kilkunastu miesięcy mówię, jak chcemy to zrobić. Uważam, że zależy to od pełnej współpracy między gminą a właścicielami kamienic, które mamy w obrębie Miasta Kazimierzowskiego, ale także od spółki gminnej, jaką jest Rewitalizacja.
Władze miasta deklarują, że na odnowienie starej części miasta pozyskiwane będą fundusze unijne i krajowe. Koncepcja rewitalizacji Miasta Kazimierzowskiego zakłada m.in. remont płyty rynku, remont kamienicy Deskurów oraz ratusza. Zakończenie rewitalizacji przewidziane jest na 2022 rok.
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.