Radio Rekord Radom mobilne Radio Rekord Radom mobilne
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Maxto idzie do prokuratury. Brakuje 24 mln na budowie RCS?

Maxto idzie do prokuratury. Brakuje 24 mln na budowie RCS?
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

http://www.cozadzien.pl/radom/pis-mija-sie-z-prawda-w-sprawie-budowy-rcs/55796

Krakowska firma Maxto odniosła się do ostatnich publikacji dotyczących Radomskiego Centrum Sportu przy pomocy specjalnego oświadczenia. Firma z małopolski jest zaskoczona tym, jakie informacje "zamawiający" przekazuje mediom i uważa, że pomijana jest część istotnych okoliczności. Firma złożyła zawiadomienie do prokuratury w związku z brakiem odzewu ze strony inwestora na prośby o kontrolę i ocenę inwestycji.

http://www.cozadzien.pl/radom/budowa-rcs-pod-lupa-prokuratury/55641

Firma Maxto zarzuca MOSiR-owi, że ROSA-Bud otrzymał 24 mln zł nienależnych tej firmie. Krakowianie podkreślają, że już w trakcie inwentaryzacji wykazano duże rozbieżności pomiędzy fakturami, a stanem prac na budowie Radomskiego Centrum Sportu. Maxto po raz kolejny zaznacza także, że wykazywali chęć dokończenia inwestycji, jednak inwestor nie był zainteresowany kontynuowaniem prac przez krakowską firmę.

http://www.cozadzien.pl/radom/parlamentarzysci-pis-oczekujemy-dymisji-konrada-frysztaka-i-grzegorza-janduly/55783

Poniżej pełna treść oświadczenia

W związku z szeregiem publikacji dotyczących realizacji inwestycji „Radomskiego Centrum Sportu” jakie ukazały się w ostatnim czasie na łamach Dodatku Radomskiego Gazety Wyborczej oraz wywiadów radiowych i telewizyjnych w innych lokalnych mediach uprzejmie informujemy, co następuje:

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

MAXTO, jako jeden z podmiotów uczestniczących w realizacji przedmiotowej inwestycji, z olbrzymim zaskoczeniem przyjmuje wiele informacji przekazywanych przez Zamawiającego za pośrednictwem mediów, które w naszej ocenie - pomijają znaczną część najistotniejszych w niniejszej sprawie okoliczności - kształtują mylne wyobrażenie opinii publicznej na temat istniejącego stanu rzeczy i jego przyczyn.

W okresie minionych kilku tygodni nasza Spółka starała się zachować daleko idącą wstrzemięźliwość w prezentacji swojego stanowiska w niniejszej sprawie uznając, iż leży to w interesie wyjaśnienia okoliczności sprawy, nie mniej jednak z uwagi na fakt, że ani przedstawiciele MOSiR ani Urzędu Miasta Radomia nie są zainteresowani podjęciem działań zmierzających do ustalenia i wyjaśnienia okoliczności sprawy, MAXTO podjęła niezbędne kroki faktyczne i prawne.

W dniu 14 lutego 2019 r. na spotkaniu w Urzędzie Miasta Radomia przy udziale Prezydenta i Wiceprezydenta Miasta przekazano zarówno urzędnikom miejskim jak i przedstawicielom MOSiR Raport z wyników przeprowadzonej na zlecenie MAXTO inwentaryzacji robót, która wykazała, że zakres robót budowlanych rzeczywiście wykonanych na budowie jest znacznie mniejszy od zakresu potwierdzonego protokołami odbioru robót. Nadto zwróciliśmy się do Pana Prezydenta Miasta o podjęcie czynności nadzorczych, jako właściciela MOSiR spółki z o.o., wskazując jednocześnie, że do dnia dzisiejszego nie ustalono dlaczego MOSiR dokonał zapłaty na rzecz ROSA – BUD S.A. za niewykonane roboty budowlane, których łączna wartość przekracza 12 mln zł brutto, a następnie wzywał ROSA – BUD S.A. do ich „dostarczenia” na budowę.

W dniu 12 kwietnia 2019 Maxto przekazało władzom miasta Radomia opinię firmy CAS opracowaną przez specjalistów z uprawnieniami biegłych sądowych z zakresu budownictwa, która potwierdziła rozbieżności wykazane w inwentaryzacji przekazanej w dniu 14 lutego 2019.

Przekazany Raport z inwentaryzacji oraz opinia firmy CAS pokazały nieuprawnioną zapłatę przez Inwestora na rzecz ROSA- BUD przy pełniej akceptacji SUEZ – Inspektorów Nadzoru na kwotę ok. 12 mln zł brutto.

Dodatkowo od początku kontraktu do dnia dzisiejszego wartość spłaconych przez MOSIR roszczeń zgłoszonych podwykonawców ROSA-BUD wynosi ponad 8 mln zł. Podkreślić należy, że niezgłoszeni podwykonawcy ROSA-BUD jak wynika z nieoficjalnych informacji zgłaszają dodatkowe roszczenia na kwotę ponad 4 mln zł. Oznacza to, że MOSIR zapłacił dwa razy za ten sam zakres prac wykonywanych przez podwykonawców ROSA-BUD.

W sumie daje to kwotę ok. 24 mln zł, które zostały nienależnie zapłacone ROSA-BUD w trakcie realizacji inwestycji, a którą to kwotę Inwestor będzie zmuszony dopłacić gdyż gwarancje ubezpieczeniowe wystarczą jedynie na pokrycie części roszczeń.

MAXTO od początku, kiedy pojawiły się problemy na budowie było żywotnie zainteresowane dokończeniem tej inwestycji i już w grudniu składało takie deklaracje jednocześnie dysponując wyliczeniami kosztów realnego ukończenia inwestycji, które oscylowały na poziomie kwoty podpisanego kontraktu. Niestety już w trakcie prowadzonej inwentaryzacji zauważono znaczne rozbieżności pomiędzy zafakturowanymi kwotami a rzeczywiście wykonanym zakresem ROSA-BUD co uniemożliwiło nam podjęcie się roli Generalnego Wykonawcy. W tej sytuacji warunkowaliśmy ukończenie inwestycji zapewnieniem Inwestora o uzupełnieniu środków budżetowych na kwotę nienależnie dokonanych płatności na rzecz ROSA-BUD oraz spłacenie przez Inwestora roszczeń podwykonawców ROSA-BUD. Jednocześnie podkreślamy, że w toku realizacji inwestycji MAXTO odrębnie rozliczała realizowany przez spółkę zakres robót, zatem nie weryfikowała rozliczeń pomiędzy Zamawiającym, a ROSA – BUD S.A.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Dopiero po otrzymaniu informacji o brakujących w budżecie inwestycji środkach finansowych co pokazały wyżej wspomniana inwentaryzacja i opinia firmy CAS Inwestor zrezygnował z dalszych rozmów w sprawie przejęcia budowy przez MAXTO i w konsekwencji podjął decyzje o odstąpieniu od umowy, próbując przenieść odpowiedzialność z tego tytułu na MAXTO.

Maxto konsekwentnie nie zgadza się z przyczynami odstąpienia od umowy wskazanymi przez Zamawiającego i uważa, że odpowiedzialność za niewłaściwe i niezgodne z zapisami umowy prowadzenie procesu inwestycyjnego leży po stronie Zamawiającego, który w nieprawidłowy sposób dokonywał odbiorów robót i rozliczenia umowy.

W tej sytuacji podjęcie przez MOSIR decyzji o wykonaniu inwentaryzacji „3D”, która z założenia miała posłużyć szybkiemu ogłoszeniu przetargu a jej wynikiem ma być nie ocena aktualnego stanu zaawansowania prac (tożsamego z inwentaryzacją Maxto) tylko przestawienie zakresu pozostałego do wykonania oraz włączenie do przetargu dodatkowo przebudowy węzła komunikacyjnego mogą sugerować, że Inwestorowi nie zależy na rzeczywistym określeniu kosztów inwestycji poniesionych do tej pory i koniecznych do poniesienia, a jedynie do utrudnienia zweryfikowania prawidłowości wydatkowania środków przeznaczonych na realizację inwestycji.

Z uwagi na brak jakichkolwiek reakcji ze strony Inwestora na prośby Maxto o skontrolowanie procesu inwestycyjnego i przeprowadzenie oceny stanu rozliczenia Maxto złożyło w Prokuraturze

Regionalnej w Lublinie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Sprawę prowadzi Prokuratora Okręgowa w Zamościu.

Za Państwa pośrednictwem apelujemy jeszcze raz do Władz Miasta i Rady Miasta Radomia o przedstawienie opinii publicznej rzetelnego rozliczenia inwestycji. Ogłoszenie nowego przetargu na ukończenie inwestycji bez wyjaśnienia jakie działania doprowadziły do uszczuplenia budżetu projektu o ok. 24 mln zł uniemożliwi pociągnięcie do odpowiedzialności osób odpowiadających za ten stan rzeczy i naraża Miasto Radom na poniesienie jeszcze większych kosztów, których nie można przewidzieć bez rzetelnego rozliczenia dotychczas zrealizowanego zakresu prac.

http://www.cozadzien.pl/radom/mosir-odzyskal-miliony-od-wykonawcow-stadionu-i-hali/55678

/ fot. archiwum cozadzien.pl

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
 • avatar
  ~egon 178.235.185.*** 2019-04-30 19:31
  Wszyscy jadą po nieporadku a zapominają o Saczywce.Klient wydymał wszystkich, przede wszystkim kibiców a ci sterowani politycznie skaczą sobie do gardeł.
  • 53%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~tom 37.47.25.*** 2019-05-01 15:19
   Do egon.co mnie obchodzi saczywko. Prezydent ma do dyspozycji NASZE pieniądze . NASZE . Zmarnował NASZE Pieniądze i tyle w temacie . Masz ochotę to pokryj za niego tą stratę . Jak byście mieli ociupinę ambicji to podalibyście się do dymisji .
   • 63%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Anonim 77.112.110.*** 2019-05-01 18:54
   Hejt Stop - ten komentarz został zablokowany.
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Anonim 37.47.52.*** 2019-05-02 08:48
   Tom ogarnij się
   • 67%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Anonim 178.235.185.*** 2019-05-02 09:12
   Tom jak nie masz pojęcia o czym piszesz i braki w zrozumieniu prostego tekstu to nie pisz.
   • 50%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Anonim 77.112.110.*** 2019-05-03 11:33
   No właśnie, a co się dzieje z grubasem?
   • 100%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Mieszkaniec miasta 188.146.229.*** 2019-05-02 18:05
  A może by tak radomscy dziennikarze dowiedzieli się gdzie są składowane zakupione elementy, pojechali tam i sprawdzili czy faktycznie tam są i by o tym napisali.
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Radomianin 79.110.193.*** 2019-05-02 09:43
  Maxto. Jeżeli byłeś w korsorcjum to tak samo jesteś odpowiedzialny za niewybudowanie stadionu jak ROSA i jeżeli jakieś pieniądze były według Ciebie zapłacone ponadto wykonywane roboty to je oddaj a nie PiSz jakieś wiadomości.
  • 50%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~ew 188.146.163.*** 2019-04-30 17:01
  To Maxto pomija wiele kwestii - z innego dzisiejszego artykułu na temat RCS: "Trzeba jasno powiedzieć. Firma Maxto w swoich obliczeniach mówiła o tym, co jest fizycznie na placu budowy. Natomiast jeszcze wiele elementów zostało wykonanych, i zgodnie z zapisami między MOSiR-em a wykonawcami jest składowanych po prostu w magazynach, jako wcześniej wyprodukowane i przygotowane do montażu. Także mówienie o tym, że miliony złotych wyparowały to jest czysta fikcja i gra po to, żeby robić polityczną awanturę – stwierdza Tyczyński".
  • 73%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~kibic_wszystkiego 5.172.236.*** 2019-04-30 19:08
   Taaa... zwłaszcza, że MAXTO zależy na tym, żeby robić polityczną awanturę.... Ludzie proszę. Czy Wy serio nie widzicie, że Witkowski, Frysztak, Tyczyński robią nas wszystkich w bola od samego początku? Panie Tyczyński gdzie się podziały te gwiazdy siatkówki w listopadzie 2018, które Pan z pompą zapowiadał? Gdzie Liga Narodów kobiet?! Daliście Misie ciała i teraz każdy winny, ale nie Wy. Na szczęście informacja firmy, która zu[pełnie patrzy z boku na perturbacje polityczne stwierdza jedno. MOSiR i Miasto dało ciała w nadzorze i tyle w temacie ;-)
   • 73%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~ew 188.146.163.*** 2019-04-30 19:50
   @kibic_wszystkiego: To fragment artykułu i ten tekst o politycznej awanturze to nawiązanie do wczorajszej konferencji PiS-u gdzie żądali odwołania Frysztaka m.in. na podstawie tej inwentaryzacji firmy Maxto, a nie nawiązanie do samej firmy Maxto, która po prostu robi wszystko żeby zapłacić jak najmniejszą karę. Poza tym czemu sugerujesz, że wstrzymanie budowy to wina miasta, przecież to konsorcjum, z firmą ROSA-BUD na czele, postanowiło zejść z budowy. Gdyby to była jakaś inna, ale poważna firma, z realną wyceną oferty w przetargu, to nawet z najgorszym nadzorem nie byłoby problemu. A tak mamy sytuację, że chyba największa europejska firma nadzorująca budowy (SUEZ), która działała na budowach największych dróg w kraju i na świecie, nie poradziła sobie z lokalnym potentatem, czyli firmą ROSA-BUD.
   • 53%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Anonim 79.184.179.*** 2019-04-30 20:42
   Panie Tyczynski, gdzie te elementy za miliony, raczej już syndyk w Rosa je przejął
   • 78%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~fh 188.146.163.*** 2019-04-30 20:45
   Rosa-Met to nie Rosa-Bud więc syndyk nic tu nie ma do rzeczy.
   • 83%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Anonim 178.235.178.*** 2019-05-02 09:33
   chciałbym te magazynowane materiały na 15 mln zobaczyć :) muszą być z tytanu:)
   • 50%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Anonim 79.110.193.*** 2019-05-02 09:36
   Anonim z 9.23. To sobie oglądaj.
   • 100%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Merxe 178.235.176.*** 2019-05-01 15:12
  A ja dodam jeszcze od siebie coś takiego. To co się stało na budowie RCS dzieje się w Polsce na dużej ilości budów w przypadku przetargów publicznych. Mam na myśli uzgodnienia między Generalnymi a Zamawiającymi. Nie jest to nic niezwykłego. Te rzeczy wychodzą na jaw tylko i wyłącznie wtedy kiedy kredyt zaciągnięty przez Generalnego u Podwykonawców zaczyna sięgać miesiące wstecz. Podwykonawcy nie wytrzymują, upadają i dopiero wtedy można się dopatrzeć nieprawidłowości. Wcześniej nic nie widać bo na papierze wszystko jest ok - wszystkie protokoły podpisane, wszystkie zapewnienia poczynione. No ale jak to się mówi - papier wszystko przyjmie. Problemy w polskim budownictwie, z tego co zaobserwowałem w ostatnich latach, nawarstwiają się. Wykonawcy mają podejście jeszcze sprzed 2010 roku, a wymagana jakość oraz niskie ceny kontraktów powodują, że w następnej dekadzie dojdzie do kryzysu w budownictwie. Całkowicie pomijam inne aspekty, które się do tego przyczynią.
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Anonim 178.235.178.*** 2019-05-02 09:30
   nie załamuj mnie, wystarczy mieć ogarniętego kierownika odbierającego poszczególne roboty i płacić na bieżąco a nie za roboty niedokończone albo nawet nie zaczęte. Wtedy nawet w przypadku wywalenia się firmy następna kontynuuje prace a Ty masz na nie kasę. a Teraz od kogo odbiorą te nadpłacone faktury debile. Kto płaci przed wykonaniem poszczególnych etapów?
   • 67%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~pak i pok 178.235.178.*** 2019-05-02 09:28
  przecież ktoś te faktury podpisywał, zatwierdzał do wypłaty, ktoś robotę odbierał zanim tamten zapłacił. Inwentaryzacja wykazała, że coś nie zrobione to niech ten co odbierał poszczególne roboty oddaje ze swojej kasy i tyle.
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Anonim 178.235.190.*** 2019-04-30 22:45
  Tyczyńskie to karierowicze - pływaki - jeden zapasiony , drugi zabiedzony . Herkulesy dzisiejszych czasów - ale brzuchy jak u grubasów .
  • 73%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Anonim 37.47.20.*** 2019-04-30 23:14
   Tyczynska pracuje na Mosirze i co to ma do rzeczy
   • 75%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Realny 178.235.188.*** 2019-05-01 02:20
   Pracuje 23 lata około więc nic nie ma do rzeczy
   • 75%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Anonim 37.47.52.*** 2019-05-02 08:51
   Jest dobra to pracuje .
   • 50%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~raa 37.47.25.*** 2019-05-01 12:56
  Sprawa niezmiernie poważna . Dymisja prezydenta . Tylko dymisja. Patrz apel t.z. Kibiców . Jestem kibicem ale do apelu się nie przyłączam . Ktoś wypocił te pare zdań ale pare lat za późno i pachnie to nieciekawie . Wychodzą coraz większe sumy . Coraz więcej faktów mówiących o dyletanctwie ze strony miasta . Oni po prostu nie mają pojęcia o rządzeniu . Ludzie piszecie apele a ja mam pytanie . Nie wiedzieliście tego przed wyborami ? Wybraliście człowieka z wyrokiem bez osiągnięć w poprz kadencji i czego oczekiwaliście . Jedynym wyjściem to dymisja prezydenta a centrum sportu w następnej kadencji . I nie piszcie o działkach jakichś pisowców bo mam to w d .
  • 56%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Anonim 37.47.52.*** 2019-05-02 08:50
   ras ogarnij się
   • 67%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~egon 178.235.185.*** 2019-05-01 20:49
  Panie Janczyk proszę się wreszcie ustosunkować w sprawie przeprosin Adriana Dziubińskiego.Trochę już z tym schodzi i dlatego widzę tę subtelną różnice między "Panem" a mężczyzną.
  • 50%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Anonim 31.0.123.*** 2019-05-01 00:10
  Maxto z rosa dawali w łapę a teraz się nie podzielili czy o co chodzi ?
  • 67%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Anonim 37.30.17.*** 2019-05-01 09:35
   Nie. Chodzi o to że do tej pory dawały i to im się urwało bo nie kolesie z ukladu już nie rządzą a Romana poparcie się skończyło
   • 57%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Anonim 31.0.123.*** 2019-05-01 19:38
   W sądzie w Krakowie też się urwało a było tak pięknie Jak żyć
   • 50%
   • |
   • oceń:
   • |
 • Pokaż więcej komentarzy
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy