Mazowiecki Szpital Specjalistyczny zaprasza na badania w ramach X Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.
Kiedy na badania:
20 września (wtorek) godz. 9-13 – Punkt Konsultacyjny (4. piętro) - bezpłatne badania przesiewowe
22 września (czwartek) godz. 9-13 - Punkt Konsultacyjny (4. piętro) - bezpłatne badania przesiewowe
23 września (piątek) godz. 10-12 – Dzień Otwarty – możliwość odbycia konsultacji laryngologicznych - Punkt Konsultacyjny (4. piętro)
Na darmowe badania lub konsultacje powinny zgłosić się zwłaszcza osoby, które zauważyły u siebie niepokojące objawy. Jeżeli co najmniej jeden z poniższych symptomów, utrzymuje się dłużej niż przez trzy tygodnie, jest to wskazaniem do wizyty lekarskiej:
- ból języka, nieleczone owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej,
- ból gardła,
- utrzymująca się chrypka,
- ból i/lub trudności w połykaniu
- guzek na szyi
- jednostronna niedrożność nosa i/lub krwawienie z nosa.
Badania profilaktyczne zapewniają wczesną wykrywalność nowotwór i szybkie wdrożenie leczenia, co za tym idzie – możliwość powrotu do zdrowia. Największą zaletą badań realizowanych w ramach Programu jest krótki czas oczekiwania na wizytę i brak konieczności posiadania skierowania.
UWAGA!
Na badania i konsultacje obowiązują ZAPISY. By móc z nich skorzystać, należy skontaktować się z sekretariatem oddziału: 48 361 33 61. Sekretariat jest czynny w dni robocze w godzinach od 8:00 do 14:00.
Słów kilka o tegorocznej akcji:
10. rocznica Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi odbywa się w ramach kampanii Zrozumieć Nowotwory Głowy i Szyi (ang. Make Sense Campaign). Kampania Make Sense prowadzona jest przez Europejskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi (ang. European Head and Neck Society – EHNS), którego Prezydentem jest Profesor Wojciech Golusiński.
Edukacja na temat wczesnych objawów raka głowy i szyi ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu tysiącom zgonów każdego roku i zmniejszenia destrukcyjnego wpływu choroby na osoby, które przeżyły tę chorobę.
Ponieważ liczba zachorowań na raka głowy i szyi na całym świecie ma dramatycznie wzrosnąć o ponad 200 000 przypadków do 2030 r., poprawa świadomości na temat tej choroby ma kluczowe znaczenie.