Magistrat będzie zabiegał o dodatkowe wsparcie

Magistrat będzie zabiegał o dodatkowe wsparcie
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Duże zainteresowanie dofinansowaniem do wymiany pieców węglowych spowodowało, że magistrat będzie zabiegał o dodatkowe wsparcie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego wpłynęło 248 wniosków o udzielenie dotacji na likwidację pieców węglowych i montaż nowego źródła ciepła. Dofinansowanie, o które wnioskują mieszkańcy to kwota 2,7 mln złotych. - Wszystkie wnioski będą teraz sprawdzane pod względem formalnym i merytorycznym. W wielu przypadkach potrzebne jest uzupełnienie dokumentów i uszczegółowienie danych. Dopiero wtedy będzie dokładnie wiadomo ile pieniędzy potrzeba na dotacje i ile wniosków zostanie zaakceptowanych, bo niektóre z nich dotyczą rozbiórki kilku pieców - mówi Grażyna Krugły dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska.

W tym roku miasto planowało wydać na likwidację węglowych palenisk 1 mln 880 tysięcy złotych, z czego 1,7 mln złotych pochodzi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Część tych pieniędzy zostanie przeznaczona na dofinansowanie 36 zeszłorocznych projektów, które z powodu ograniczonych możliwości finansowych musiały zostać przesunięte na ten rok. Na nowe wnioski pozostanie więc około 1,4 mln złotych.

Przy podpisywaniu umów, decydująca będzie kolejność, w jakiej do magistratu wpływały wnioski o przyznanie dotacji. - W związku z dużym zapotrzebowaniem zgłoszonym przez mieszkańców, będziemy zabiegać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska o dodatkowe wsparcie, które pozwoliłoby udzielić dotacji wszystkim, którzy wystąpili o taką pomoc - dodaje Grażyna Krugły.

Przypomnijmy, że celem programu likwidacji tradycyjnych pieców węglowych jest poprawa jakości powietrza w mieście. Wnioski o dotacje mogli składać mieszkańcy, którzy chcą zmienić ogrzewanie na: elektryczne, gazowe, olejowe lub decydują się na przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Pieniądze będą przyznawane na takich samych zasadach, jak w zeszłym roku, czyli: 800 złotych za każdy zlikwidowany piec oraz 400 zł za każdy kilowat nowego źródła ciepła. Dotacja nie może przekroczyć 80 procent kosztów.


KS, UM/ fot. archiwum cozadzien.pl

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

#WieszPierwszy

Polecamy


Warning: getimagesize(img/zajawki/piec_1.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/clients/client1/web74/web/app/model/Meta.php on line 96