Raport został opracowany przez Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Warunki klimatyczne w rejonie lotniska w Radomiu scharakteryzowano na podstawie danych z lotniskowej stacji meteorologicznej położonej na tym obiekcie. Jak wynika z dokumentu, zjawiskiem meteorologicznym, które najczęściej może utrudniać bezpieczny ruch lotniczy są mgły. Średnio w roku mogą się one pojawiać przez około sześć procent dni. W okresie od października do stycznia mgły występują od 11 do 15 procent dni w miesiącu, natomiast latem pojawiają się nie częściej niż przez trzy procent dni. Podczas zimy zjawiskami niekorzystnymi dla ruchu lotniczego są zamiecie i gołoledzie, które mogą powodować zakłócenie do sześciu procent dni w miesiącu.
W okresie letnim utrudnienia w pracy lotniska mogą wywoływać burze, które pojawiają się w tym rejonie od sześciu do dziesięciu dni (przez większość miesięcy w roku). Zakłócenia spowodowane silnymi porywami wiatru (ponad 15 m/s) będą stosunkowo rzadkie. Zimą i wczesną wiosną ich częstotliwość może wynieść od jednego do sześciu procent dni w miesiącu. Latem natomiast, sytuacje takie mogą być obserwowane jedynie od dwóch do trzech procent dni. Porywy bardzo silne (>30 m/s) zdarzają się w tym rejonie sporadycznie.
W skali całego roku najwięcej niebezpiecznych dla ruchu lotniczego zjawisk pogodowych obserwuje się w rejonie lotnisk w Sochaczewie i Modlinie. Także na lotnisku w Mińsku Mazowieckim należy się spodziewać znacznej liczby dni z mgłą. Pod względem porywów wiatru uprzywilejowane jest lotnisko w Modlinie, gdzie mogą one występować najrzadziej. Najkorzystniejsze warunki pogodowe panują na lotnisku w Radomiu. Sumaryczny Wskaźnik Zagrożeń Pogodowych (WZP) największe wartości osiąga w odniesieniu do lotnisk w Sochaczewie i Modlinie. Dla roku wynosi on tam odpowiednio 24 i 26 proc. Oznacza to, że średnio co cztery dni należy oczekiwać pojawienia się niekorzystnych zjawisk pogodowych. W przypadku Radomia WZP ma wartość 13 proc., a Mińska Mazowieckiego - 17 proc. W porównaniu z lotniskiem na Okęciu mniejsze zagrożenia pogodowe są obserwowane w Radomiu i Mińsku Mazowieckim, a większe – w Modlinie i Sochaczewie.
Porównując wartości miesięczne Wskaźnika Zagrożeń Pogodowych, można stwierdzić, że prawie we wszystkich miesiącach są one najniższe w Radomiu (5 - 15%) i jedynie w styczniu są one znacząco większe (25%). W Mińsku Mazowieckim stosunkowo korzystne warunki pogodowe panują od maja do października, gdy częstość niekorzystnych zjawisk pogodowych waha się od 8 do 15%. Od listopada do lutego należy tam oczekiwać zjawisk utrudniających ruch lotniczy co 3 - 5 dni. Na pozostałych dwóch lotniskach (Sochaczew i Modlin) wartości WZP są wyrównane w ciągu całego roku i wahają się od 16 do 28%. Jedynie w styczniu są zdecydowanie wyższe i wynoszą około 35% (w Modlinie WZP w grudniu wynosi aż 41%). Przez znaczną część roku warunki pogodowe w Modlinie i Sochaczewie są bardzo podobne jak na lotnisku Okęcie, natomiast wyraźnie mniejsza niż w Warszawie częstość niekorzystnych zjawisk pogodowych jest spodziewana w Radomiu.
Jak wynika z raportu, można uznać, że spośród badanych lotnisk najkorzystniejsze warunki klimatyczne panują w Radomiu i Mińsku Mazowieckim, a najmniej korzystne w Modlinie.
MS/foto. Archiwum
Ostatnio komentowane