Radio Rekord Radom mobilne Radio Rekord Radom mobilne
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Kto tak naprawdę potrzebuje podziału?

Kto tak naprawdę potrzebuje podziału?
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Mazowsze kolejny raz stało się polem bitwy. Tym razem chodzi o administracyjne podzielenie naszego regionu, a konkretnie podział na dwa województwa. Z takim pomysłem – jak donosiły media – PiS wrócił pod koniec lipca. Ostateczną decyzję partia ma podjąć we wrześniu1.

Niebawem zapadną decyzje dotyczące projektu podziału Mazowsza na dwa województwa: mazowieckie i warszawskie – zapowiedział na antenie Polskiego Radia 242 wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker. Dodał, że nad tym projektem pracują posłowie PiS z Mazowsza. – Decyzje, czy zostanie on przedstawiony w najbliższym czasie, czy może później, zapadną niedługo.

O co tak naprawdę chodzi?

Marszałek województwa Adam Struzik mówi wprost: – To cyniczna próba odebrania władzy w regionie, w którym PiS-owi nie udało się wygrać wyborów samorządowych. Podział województwa zniszczy Mazowsze! Jest absurdalny, prawnie niedopuszczalny i destrukcyjny – podkreśla marszałek.

Co ciekawe, mimo szeregu wypowiedzi w mediach, strona rządowa nadal nie przedstawiła analiz ani konkretnych scenariuszy planowanego podziału. Nie było też żadnych konsultacji z gronem ekspertów, z mieszkańcami czy samorządowcami, którzy nie kryją zdziwienia. – Utworzenie nowego województwa będzie generowało ogromne koszty funkcjonowania nowych struktur, instytucji, urzędów czy spółek. Kto poniesie koszty ich utworzenia i utrzymania? Nie stać nas na podział Mazowsza. Dziś biedniejsza część województwa mazowieckiego ma możliwość korzystania z różnego rodzaju instrumentów wsparcia. Po podziale takiej szansy nie będzie – komentuje burmistrz Skaryszewa Dariusz Piątek.

Nie widziałem żadnej analizy ze strony PiS-u o korzyściach z podziału, a z badań wynika, że ludzie tego podziału nie chcą. Czas pójść po rozum do głowy i odstąpić od tego pomysłu ­– podkreśla radny województwa mazowieckiego Leszek Przybytniak.

Łatwiej dzielić niż łączyć

Pytań o przyszłość regionu jest mnóstwo. Podobnie, jak i absurdów, z którymi być może przyjdzie nam żyć. Przykłady? Gdzie będzie stolica województwa? Jak rozliczyć dotychczasowe dotacje unijne? Jak będzie wyglądał podział środków z UE? Jak podzielić spółki kolejowe?

Z punktu widzenia Mazowsza nie da się przejechać z Garwolina do reszty województwa inaczej niż przez jedno z sąsiednich województw. Więc to będzie jeden z absurdów. Pojawi się pytanie o dostępność komunikacyjną. Urząd marszałkowski nie w Warszawie, lecz w Radomiu albo Płocku to dla Siedlec albo Ostrołęki będzie oznaczać duży problem, więc może się okazać, że województwo mazowieckie będzie zdezintegrowane – alarmuje socjolog Jarosław Flis.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Na programy wsparcia nie ma co liczyć

Wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski dodaje, że – budując relacje interpersonalne, społeczne, biznesowe czy gospodarcze – mieszkający i pracujący na Mazowszu tworzą pomyślność tego najszybciej rozwijającego się regionu w Europie. Ta sieć wzajemnych powiązań oplata całe województwo, a wspólnota trwa już ponad 20 lat.

grafika Grafitornia - Lilianna Kaleta

Grafiki: Grafitornia - Lilianna Kaleta

Władze samorządowe transferują środki do mniej zamożnych subregionów oraz zadbały o podział statystyczny województwa. Na wyrównanie różnic potrzeba oczywiście czasu, ale każdy, kto ma dobrą wolę, musi dostrzegać, jak bardzo nasza wspólnota jest zintegrowana i jak się zmienia – zaznacza Piotr Zgorzelski.

Tymczasem wraz z podziałem administracyjnym pieniędzy nowemu województwu zdecydowanie ubędzie. Nie będzie więc funduszy na dotychczasowe programy wsparcia, które każdego roku cieszą się ogromną popularnością wśród Mazowszan, m.in. strażaków, działkowców, nauczycieli. Zabraknie środków na stypendia dla uczniów, na remonty kościołów, zabytków czy budowę boisk, świetlic wiejskich albo doposażenie szkół. Mazowsze pozbawione Warszawy nie będzie mogło być solidarne z lokalną społecznością i samorządami, jak było do tej pory.

Metropolia warszawska impulsem rozwojowym województwa

Mazowsze bez serca, czyli bez centralnej części – Warszawy i okolicznych powiatów, nie będzie mogło pozwolić sobie na tak ważne dla mieszkańców wsparcie. A to właśnie stolica z obwarzankiem generuje wysokie dochody regionu. Jak wynika z analiz urzędu marszałkowskiego, firmy z aglomeracji warszawskiej zapewniają aż 87 proc. dochodów województwa z podatku CIT. To właśnie w stolicy i sąsiadujących powiatach jest w sumie 75 proc. firm krajowych i zagranicznych! Są one impulsem rozwojowym Mazowsza. Najważniejszy dochód województwa, czyli podatek CIT, wyniósłby w nowym województwie zaledwie 13 proc. obecnych wpływów z tego tytułu.

Za tak drastycznym spadkiem dochodów nie idzie jednak redukcja zadań i obowiązków. 58 wojewódzkich placówek i spółek (szpitale, instytucje kultury, biblioteki, centra kształcenia, spółki kolejowe) ma siedzibę w metropolii warszawskiej, a 59 w pozostałej części województwa. Wśród jednostek zlokalizowanych w Warszawie są instytucje o charakterze ogólnowojewódzkim. Są to m.in.: spółki Koleje Mazowieckie, Agencja Rozwoju Mazowsza, Mazowiecka Agencja Energetyczna, Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy czy Mazowiecki Fundusz Poręczeń Kredytowych.

Powstanie konieczność finansowania dwóch urzędów marszałkowskich i wojewódzkich, dwóch sejmików, a także odrębnych służb podlegających wojewodzie i marszałkowi – mówi naukowiec prof. Zbigniew Kruszewski. Dodaje, że nastąpi zapewne także podział podmiotów ogólnowojewódzkich, np. przewoźników kolejowych. Stałe koszty administracyjne wzrosną więc zdecydowanie.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Mazowsze bez wsparcia unijnego?

A co ze środkami unijnymi? Orędownicy dzielenia Mazowsza twierdzą, że dzięki podziałowi administracyjnemu funduszy z Unii przybędzie.

Niestety, tak to nie działa – podkreśla dr Marcin Wajda ze Szkoły Głównej Handlowej, dyrektor departamentu ds. funduszy UE urzędu marszałkowskiego. – Unia Europejska, dzieląc środki na lata 2021–2027, nie widzi województw, a widzi NUTS2. Liczba województw jest więc tutaj bez znaczenia. Mówiąc wprost – od podziału administracyjnego Unia Europejska nie da nam ani eurocenta więcej. – wyjaśnia dr Marcin Wajda. A od 2018 r. Mazowsze jest już podzielone statystycznie na dwa NUTS-y – warszawski stołeczny i regionalny.

8 września sejmik Mazowsza przyjął stanowisko w sprawie zachowania integralności administracyjnej województwa mazowieckiego. Za przyjęciem stanowiska głosowało 26 radnych PSL−KO. Przeciwko 23 radnych PiS.

Całość artykułu: https://www.mazovia.pl/wydawnictwa/pismo-samorzadu-wojewodztwa-mazowieckiego/mazowsze-serce-polski-nr-920/art,5,czarne-chmury-nad-mazowszem-pis-zapowiada-podzial-wojewodztwa.html

1 PiS: na początku września decyzja o podziale Mazowsza, pap.pl, 21.08.2020.

2 Polskie Radio 24, 25.08.2020.

Materiał partnera Grafiki: Grafitornia - Lilianna Kaleta

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
 • avatar
  ~Zibi 83.28.214.*** 2020-09-20 19:02
  Im prędzej podzielą Mazowsze tym lepiej!!! Dość tych sponsorowanych artykułów przez struzika!
  • 67%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~HTP 37.225.55.*** 2020-09-17 19:20
  nie mogę doczekać się tego bałaganu i haosu w wojewódzkim Radomiu bo jakoś dziwnie ten bałagan i haos postawił na nogi takie miasta jak Kielce czy Rzeszów. Tak że dziękuję ekspertom za ostrzeżenia i nie mogę się tego doczekać, im prędzej tym lepiej.
  • 80%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Gandalf 178.235.182.*** 2020-09-17 19:54
   Chaos to jest na Mazowszu... bez słownika:))
   • 92%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Mazowszanin 178.235.179.*** 2020-09-17 23:53
   Chaos to jest w Radomiu, który na mazowszu nie leżał, nie leży i leżeć nie będzie. Jest tylko i wyłącznie jeszcze w województwie mazowieckim.
   • 53%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Tex 178.235.182.*** 2020-09-18 08:55
   Chaos to jest w ekipie Struzik bo grunt się im pod nogami pali.
   • 71%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Anonim 88.199.162.*** 2020-09-18 09:25
   Mazowszanin - A co masz jakiś problem który Ci nie leży. To i pewnie leżeć nie będzie to jest wyłącznie problem dziwnych pojęć dziwnych ludzi twierdzących że Mazowsze to Mazowsze a nie Polska itd.
   • 71%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Mazowszanin 178.235.179.*** 2020-09-18 17:13
   Pewnie, że nie leży, to dziwne, że miasto małopolskie ma być stolicą ziem mazowieckich.
   • 50%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~mazur 5.173.26.*** 2020-09-19 18:31
   Mazowszanie nie są Polakami (bliżej nam do Białorusinów), odczepcie się on nas.
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~xza 83.6.131.*** 2020-09-19 21:50
   Tu to raczej Wy czepiacie się Nas Białorusini
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Gandalf 178.235.182.*** 2020-09-20 09:52
   Historyczne podziały administracyjne ze swoimi nazwami są tylko elementem w dyskusji dnia dzisiejszego. Za 50 lat dzieci będą się uczyły o okresie kiedy Mazowsze przesunęło się na południe. Jedną z przyczyn był "specyficzny" rozwój tego regionu. Przecież nie może być tak, że z mniejszego Płocka lub Siedlec robi się miasta niby większe od Radomia. Choć Struzik bardzo próbował. Historia dzieje się na naszych oczach, tylko i aż tyle.
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Obiektywizm po peeselowsku .... 178.235.187.*** 2020-09-19 22:37
  Te osoby , które wypowiadają się w tej sprawie są od Struzika , lub przez lata wspólpracowały z nim.Tak więc nie można mówić o jakimkolwiek obiektywiźmie .
  • 67%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~gość 79.110.207.*** 2020-09-17 14:29
  Jak to jest? Po oddzieleniu Warszawy, Mazowsze staje się najbiedniejszym województwem. 40 lat po wojnie. To znaczy, że dotychczasowy system pogłębiał tą biedę.
  • 91%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Anonim 79.185.165.*** 2020-09-17 20:14
   W punkt. Nikt taj jak wilk nie dbał o dobro owiec, tak samo Struzik dba o Radom .
   • 87%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Anonim 178.36.29.*** 2020-09-17 20:22
   Co nie znaczy, że patologię należy zwalczać jeszcze większą patologią.
   • 70%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Anonim 178.235.182.*** 2020-09-18 00:39
   Dla Struzikowców Radom to patologia. Dla nas Radom to miasto na którym nam zależy.
   • 86%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~struzikowiec 5.173.26.*** 2020-09-19 18:34
   Ale my nie jesteśmy radomianami, przejdźcie sobie do świętokrzyskiego.
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~ja 83.6.131.*** 2020-09-19 21:49
   To fakt że strusiowiec. Wpis świadczy o wszystkim Żenada
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Adek 178.235.182.*** 2020-09-17 23:44
  Trochę faktów: Dlaczego warto być miastem wojewódzkim? Posiadanie statusu miasta wojewódzkiego to nie tylko prestiż. Za nim stoją także realne pieniądze oraz miastotwórcze inwestycje. Porównanie z wojewódzkimi Kielcami jest dla nas druzgocące. Kielce, mieście mniejszym od Radomia, jest 5 publicznych szpitali, a u nas tylko 2. Przekłada się to oczywiście na ilość dostępnych łóżek oraz czas oczekiwania na specjalistyczne zabiegi. W grodzie nad Silnicą mają także oddzielny klasyczny uniwersytet, politechnikę i ponad 20 tysięcy studentów. Natomiast w grodzie nad Mleczną mamy tylko jedną publiczną wyższą uczelnię, i to niskiej rangi - uniwersytet „przymiotnikowy” oraz jedynie 7 tysięcy studentów. Lista dysproporcji pomiędzy wojewódzkimi Kielcami a powiatowym Radomiem jest niestety (dla nas) dłuższa. Kielce mają filharmonię, ogród botaniczny, centra nauki, regionalne rozgłośnie Polskiego Radia oraz Telewizji Polskiej. W ramach perspektywy unijnej na lata 2014 - 2020, z Regionalnego Programu Operacyjnego do końca lipca 2020 r. województwo świętokrzyskie otrzymało ponad 5 mld zł. W tym samym czasie do okręgu radomskiego trafiło zaledwie nieco ponad 700 mln zł. Powiatowy Radom znowu miażdżąco przegrywa z wojewódzkimi Kielcami. Duży bo wojewódzki Reforma administracyjna kraju z 1998r. była nieracjonalna. Dowartościowywała jednych, drugich zaś skrzywdziła. W jej konsekwencji miasta o statusie wojewódzkim takie jak Gorzów Wielkopolski (123 tyś. mieszkańców) czy Zielona Góra (140 tyś. mieszkańców) zaliczone zostały do grona miast dużych. Radom, (211 tyś. mieszkańców) choć miasto zdecydowanie większe, to należy już do średnich miast w Polsce. Jaka jest w tym logika? Jak Radom może być postrzegany przez potencjalnych inwestorów, jeśli już z gruntu zakłamany jest realny potencjał naszego miasta? Bez Janosikowego w Radomiu czyli jak stracić z bogatym Województwo mazowieckie jako jedyne w Polsce oddaje co roku ze swojego budżetu ok. 600 mln zł na tzw. janosikowe. Środki te są przeznaczone na dofinansowanie innych, mniej zamożnych województw. To oznacza, że my jako regionalna część województwa mazowieckiego jesteśmy pozbawieni wsparcia, które z racji podobnego lub nawet niższego poziomu zamożności po prostu nam się należy. Pozostałe województwa w Polsce otrzymują subwencję ogólną i dotacje celowe, które stanowią ok. 80% ich budżetów. Dla przykładu wpływy z podatku PIT i CIT dla województwa warmińsko-mazurskiego to kwota zaledwie około 150 mln zł. Główną część dochodów tego województwa stanowią właśnie subwencje i dotacje, które sięgają ponad 555 mln zł. Mniej zamożne regiony województwa mazowieckiego pozbawione są takiego wsparcia. W jednym województwie z Warszawą są statystycznie bogatsze, a zatem mniej potrzebujące. Jest to dla nas bardzo krzywdzące. Dlatego korekta województwa mazowieckiego to szansa na bardziej sprawiedliwy dostęp do należnych nam środków z budżetu państwa. Warszawa i jej przystawki W sprawie statusu wojewódzkiego ważna jest przede wszystkim realna samorządność regionalna. W obecnym województwie przewaga wielkościowa, kadrowa i instytucjonalna Warszawy jest tak duża, że samorządność reszty regionu jest fikcją. Samo-rządzi się Warszawa, inni nie mają nic do powiedzenia. Dla stolicy reszta województwa ma charakter co najwyżej „powiatowy”. Warszawa nie dostrzega potrzeby rozwoju takich miast jak Radom, Płock, Siedlce, Ostrołęka czy Ciechanów. Posiadanie mniejszego województwa to realna szansa na realizację ważnych postulatów pozostałych miast regionu.
  • 88%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~PiRoman 185.253.242.*** 2020-09-19 20:13
   A jak może podnieść rangę, wejdź na stronę NCBiR. Dla większości (jeżeli nie wszystkich) projektów podano informację, że nie mogą w nim uczestniczyć podmioty z mazowieckiego.
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~RADOM to PIS. 37.47.18.*** 2020-09-18 14:43
  Żeby nie było problemu.To PIS zrobi ... województwo radomskie.A Płock i okolice do WALCawki.
  • 75%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~o tam 178.235.179.*** 2020-09-18 17:16
   Do pilicy
   • 100%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Anonim 178.36.62.*** 2020-09-18 18:04
   PiS to teraz rozwalił własną koalicję i jedyne co zrobi, to nowe wybory do parlamentu, które przegra. I to by było na tyle w sprawie nowego województwa.
   • 67%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~RADOM to PIS. 37.47.18.*** 2020-09-18 14:41
  Mazowsze potrzebuje pozbycia się sruzika (księcia mazowsza) i rafalali MOJE MIASTO.Uproszczając:trzeba pozbyć się POtologii.Mazowsze to nie robotnicy przymusowi dla POUBecji.
  • 70%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Anna 79.137.79.*** 2020-09-18 00:11
  Kiedy panie Struzik odklei się pan wraz ze swoimi przydupaso-ekspertami od koryta?!!! Jest pan człowiekiem skrajnie fałszywym. Mam pana serdecznie dość!!!
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Grubszy 178.235.182.*** 2020-09-18 00:03
  Tylko nie pan "ekspert" dr Marcin Wajda. Ten pan nie ma prawa nazywać się żadnym ekspertem! To jest pic na wodę fotomontaż!
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Romi 31.220.2.*** 2020-09-17 23:58
  Co za POpaprane argumenty i co za POpaprani eksperci!. Widać, że propagandowy materiał Struzikowców.
  • 83%
  • |
  • oceń:
  • |
 • Pokaż więcej komentarzy
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy