Krzyż Wolności oddany do rewitalizacji

Krzyż Wolności oddany do rewitalizacji
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Krzyż Wolności został ustawiony w 1919 roku i  upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości. U jego podstawy widoczna jest inskrypcja: "Dzięki ci Boże za wskrzeszoną Polskę. Pracownicy Garbarscy. 1919".

Wykonawcą renowacji zabytkowego Krzyża Wolności, zgodnie z rozstrzygnięciem przetargu, jest Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „Nowa Sztuka” z Kunowa. Wszystkie prace powinny zostać wykonane do 30 września. Całość remontu będzie kosztowała 33.595 złotych.

-Zakres prac renowacyjnych będzie obejmował remont podmurówki ogrodzenia, fundamentu ogrodzenia oraz fundamentu i cokołu pod „krzyżem wolności”.  Wykonawca będzie miał za zadanie także odrestaurowanie cynowych i kamiennych elementów krzyża, wymienić nawierzchnię wokół podmurówki oraz wyremontować żeliwne ogrodzenie wraz z rekonstrukcją brakujących elementów i adaptacją fragmentu ogrodzenia w postaci wykonania furtki w przęśle ogrodzenia – wyjaśnia Ryszarda Kitowska z biura prasowego Urzędu Miasta.

Do Urzędu Miejskiego trafiła prośba czy w związku z rewitalizacją krzyża, nie dałoby się go  przesunąć, ponieważ w miejscu,w którym stał do tej pory utrudniał pieszym poruszanie się. -  Z technicznego punktu widzenia i na aktualnym etapie zaangażowania renowacji, sugestia ta jest możliwa do realizacji. Jednak wymaga to pozytywnych opinii właściwych służb – mówi Ryszarda Kitowska.

Jak informuje wiceprezydent Konrad Frysztak, trwają w tej sprawie niezbędne uzgodnienia na poziomie Urzędu Miejskiego, MZDiK i konserwatora zabytków. O ich wyniku będziemy mogli poinformować w najbliższym czasie.
KS /fot. Szymon Wykrota

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy