Radio Rekord Radom mobilne Radio Rekord Radom mobilne
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Koronawirus. Służby zdały raporty

Koronawirus. Służby zdały raporty
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Było to drugie spotkanie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego; przedstawiciele służb, które wchodzą w jego skład, zaprezentowali efekty działań, które zostały podjęte, od czasu poprzedniego posiedzenia (23 stycznia). - Prezydent chciał usłyszeć, jaki jest etap realizacji tych zadań, które zostały przydzielone i jakie jest zabezpieczenie mieszkańców naszego miasta przed ewentualną epidemią – mówił na chwilę przed środowym (4 marca) posiedzeniem zespołu płk rez. Sławomir Figarski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa Zarządzania Kryzysowego i Ochrony. - Do chwili obecnej nie mamy na terenie Radomia zdiagnozowanego przypadku potwierdzonego koronawirusa.

Dotychczas działania w kierunku ochrony przed ewentualną epidemią były prowadzone trzyetapowo. Przede wszystkim miały być przeprowadzone tak, aby nie wzbudzać niepotrzebnego niepokoju i paniki. - Koronawirus jest zagrożeniem, ale panika i koronawirus to wróg o wiele większy. W pierwszej kolejności sprawdziliśmy procedury, zdefiniowaliśmy braki i uzupełniliśmy je. W drugim etapie, gdy koronawirus pojawił się już w Europie, wystosowaliśmy zalecenia, które były konsultowane z sanepidem, przekazaliśmy do komórek Urzędu Miejskiego i podległym mu jednostkom – mówi płk Figarski.

Zalecono np., by środki do dezynfekcji były ogólnodostępne dla pracowników i by śledzić komunikaty wydawane przez sanepid, resort zdrowia czy NFZ. - Jeśli faktycznie pojawi się zagrożenie, jesteśmy na nie przygotowani – zapewnia dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa Zarządzania Kryzysowego i Ochrony.

Czy szpitale są gotowe?

Radomski Szpital Specjalistyczny zapewnia, że ma odpowiednią liczbę środków dezynfekujących, specjalistycznych masek, kombinezonów, a w te środki ochrony – na wszelki wypadek – zostały wyposażone poszczególne oddziały. - Dostaliśmy je z rezerw strategicznych. Personel został poinformowany, jak należy postępować. Odbyły się trzy spotkania z kierownikami oddziałów. Oddział zakaźny jest przygotowany na przyjęcia pacjentów – relacjonował prezydentowi w krótkim raporcie dyrektor miejskiej lecznicy Marek Pacyna.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Odwiedziny w RSS są wstrzymane ze względu na ewentualne przypadki koronawirusa i na epidemię grypy. Pierwszą osobą przyjętą szpitala z podejrzeniem koronawirusa była kobieta, która wróciła z Hongkongu; pacjentka trafiła do lecznicy we wtorek, 3 marca. Natomiast w środę, 4 marca został przyjęty drugi pacjent, który miał kontakt z osobą zarażoną (w Niemczech). Próbki zostały wysłane do badania do Warszawy, a wyniki mają być w czwartek, 5 marca.

https://www.cozadzien.pl/radom/pacjent-z-podejrzeniem-koronawirusa-w-szpitalu-zamknieta-przychodnia/63236

Na terenie miejskiej lecznicy został rozstawiony specjalny, ogrzewany namiot, który będzie – na wypadek epidemii – pełnił funkcję Polowej Izby Przyjęć. Namiot postoi kilka godzin, bo to jedynie ćwiczenia, które prowadzone są razem ze strażakami. Z kolei zespoły ratownictwa medycznego Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przewożą pacjentów, którzy albo mają objawy, albo mają podejrzenie koronawirusa. - Transport odbywa się na oddział zakaźny RSS, a także do szpitali ościennych, na przykład do Warszawy. Oczywiście przewożenie pacjentów odbywa się przy zachowaniu wszelkich procedur. Nasze zespoły, w zależności od zdarzenia i wyjazdu, są ubrane w kombinezony indywidualne, kombinezony ochronne lub też maseczki – zapewnia Elżbieta Cieślak, rzecznik Radomskiego Szpitala Specjalistycznego i dyrektor Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

https://www.cozadzien.pl/radom/koronawirus-specjalne-namioty-przed-szpitalem/63238

Na wyposażeniu pogotowia jest komora, która służy izolacji pacjenta zakażonego. - Posiadamy również urządzenie do dezynfekcji karetek. To urządzenie do zamgławiania, już było zastosowane dzisiaj. Wystąpiliśmy o rezerwę strategiczną do wojewody mazowieckiego; prosimy o kombinezony ochronne, maski, gogle, preparaty do dezyznfekcji rąk i sprzętu – wyliczała.

Z kolei jak przekazał Krzysztof Zając, zastępca dyrektora Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego, placówka posiada sprzęt jedynie z własnych zasobów, dlatego wystąpiła do wojewody, aby otrzymać w szczególności maski i kombinezony; jeszcze nie ma zwrotnej informacji. Szpital, tak jak i miejska lecznica, jest w stanie najwyższej gotowości. - Jesteśmy w stanie zorganizować, w miarę szybko, 15 łóżek na oddziale pulmonologii, gdzie są wydzielone izolatki – mówił Zając.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

https://www.cozadzien.pl/zdjecia/spotkanie-miejskiego-zespolu-zarzadzania-kryzysowego-zdjecia/63241

Dwóch pracowników MSS przebywa w domu na obserwacji. Materiał do badań został zawieziony do Warszawy. Jedna osoba na pewno jest zdrowa, wyniki drugiej mają być 5 marca.

Sanepid: Na tę chwilę sytuacja wygląda dobrze

W Polsce jest jeden potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem (Zielona Góra). - Nadzorem sanitarnym objętych jest 29 osób. To są osoby, które wróciły z krajów, gdzie już jest utrwalona transmisja wirusa; nie miały kontaktu z osobami chorymi, ale ze względu na prewencję i profilaktykę są pod naszym nadzorem. Dla większości z tych osób dziś jest ostatni dzień nadzoru – mówiła Lucyna Wiśniewska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu.

Zastępca kierownika Wydziału Edukacji przekazał informacje, że do placówek oświatowych na terenie Radomia trafiły materiały, w których mowa np. o zasadach higieny.

Roksana Chalabry Fot. Piotr Nowakowski

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
 • avatar
  ~zez-vir20 194.31.48.*** 2020-03-04 16:30
  Ha Ha Ha- W MARKECIE BUDOWLANYM wykupiono wszystkie półmaski PRZECIW-PYŁOWE One tak chronią przed wirusem, jak prezerwatywa uszyta z firanki - przed zajściem w ciążę. Ha Ha Ha. Co do pomysłu przerabiania biustonoszy na maseczki, to chyba pampersy bardziej WCHŁANIAJĄ KROPELKI - wystarczy tylko wyciąć otwory na oczy.
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~ten sam 31.0.33.*** 2020-03-04 17:38
   ja bym w tego koronawirusa rzucał kamieniami i jakby każdy tak zrobił to byśmy razem go zabili
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Merxe 178.235.176.*** 2020-03-04 21:25
   Napisałeś to już pod drugim artykułem i styl w jakim to zrobiłeś jest wyjątkowo irytujący. Prawdą jest, że maski budowlane nie mają filtrów N95, 99, 100 więc nie przefiltrują tak skutecznie powietrza. Należy jednak zauważyć, że maski budowlane zapewniają jednak mniejszy rozrzut wydychanego powietrza. Kichnij sobie na kogoś z taką maską i bez. Logiczne jest, że bez maski poleci w stronę innej osoby 100% tego "skażonego" powietrza. Z maską budowlaną poleci względnie mniej - a ilość zmienia się wraz z odległością od tej osoby. Co więcej, maski z filtrami N będą się zatykały wcześniej niż budowlane a ich wydajność będzie mniejsza po jakimś czasie, szczególnie gdy oddychamy bardziej intensywnie. Ponieważ maski z filtrami mają mniejsze oczka niż zwykłe budowlane, w zależności od intensywności oddychania, więcej powietrza będzie wylatywało bokami. Nie mówię, że maski z odpowiednimi filtrami są pod każdym względem gorsze, ale nie mówię też, że maski budowlane są całkowicie bezużyteczne - to jak bardzo są skuteczne zależy od tego gdzie, jak i w jakich warunkach je używamy.
   • 100%
   • |
   • oceń:
   • |
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy