Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Koronawirus. Co pozostanie otwarte, a co zamknięte?

Koronawirus. Co pozostanie otwarte, a co zamknięte?

Wprowadzenie nowych obostrzeń przez rząd podyktowane jest wzrostem liczby nowych zakażeń, w ciągu dwóch ostatnich dni odnotowano ich ponad 27 tys. W związku z tym od soboty, 7 listopada musimy liczyć się z nowymi ograniczeniami. Co tak naprawdę się zmieni? Jakie sklepy będą zamknięte, a jakie pozostaną nadal otwarte? 

Ograniczenie działalności galerii handlowych

Co ważne galerie handlowe nie będą całkowicie zamknięte, będą one działały, ale w ograniczonym zakresie. To oznacza, że część sklepów dostępna w galeriach będzie zamknięta.

Zamknięte w galerii handlowej będą sklepy: odzieżowe, obuwnicze, jubilerskie, kwiaciarnie, sklepy z elektroniką i komputerami, punkty obsługi klienta dostawców energii, usługi fotograficzne.

Mimo ograniczeń otwarte pozostaną sklepy: spożywcze, kosmetyczne, z artykułami toaletowymi i środkami czystości, apteki w tym sklepy z produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi, ze środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, z gazetami lub książkami, z artykułami budowlano-remontowymi, artykułami dla zwierząt domowych, usługami telekomunikacyjnymi, częściami i akcesoriami do samochodów lub motocykli oraz paliw.

Sieć sklepów JYSK na swoim profilu poinformowała, że: "W związku z nowymi obostrzeniami związanymi z pandemią informujemy, że od 7 listopada wybrane sklepy JYSK będą zamknięte. Część sklepów pozostanie otwarta” - czytamy w komunikacie.  Na liście sklepów, które pozostają otwarte nie znalazł się żaden z Radomia, ponieważ wszystkie znajdują się w galerii lub parkach handlowych, które zgodnie z rozporządzeniem mają być zamknięte. W rozporządzeniu bowiem czytamy: "Do dnia 29 listopada 2020 r. w obiektach handlowych lub usługowych, w tym parkach handlowych, o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 m2 ustanawia się zakaz handlu detalicznego właścicielom lub najemcom powierzchni handlowej" oczywiście z wyjątkami o których pisaliśmy wyżej. 
 
 •  Place zabaw w centrach handlowych są dostępne dla dzieci.
 
 Usługi:

 

W galerii mogą być również otwarte punkty w których prowadzona jest działalność usługowa, czyli: salony fryzjerskie, kosmetyczne, optyczne, medyczne, placówki bankowe, pocztowe, ubezpieczeniowe, jak również punkty krawieckie, szewskie, pralnicze, ślusarskie, zajmujące się naprawą samochodów lub motocykli, wymianą opon i dętek i gastronomiczne oferujące wyłącznie żywność na wynos lub na przygotowywaniu i dostarczaniu żywności.

Wyspy handlowe w galeriach

Obowiązuje ograniczenie funkcjonowania tego rodzaju miejsc. W myśl wydanego rozporządzenia z dnia 6 listopada mogą również działać wyspy handlowe, które prowadzą handel detaliczny lub działalność usługową. 

Limity:

W sklepach do 100 metrów kwadratowych będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 metrów kwadratowych, a w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. 

https://www.cozadzien.pl/radom/premier-zapowiada-pomoc-dla-przedsiebiorcow/68576

Sklepy meblowe 

Sklepy meblowe od 7 listopada zostają zamknięte. Obowiązuje ograniczenie funkcjonowania tego rodzaju sklepów.  Otwarte pozostają tylko niektóre punkty usługowe mające istotne znaczenie dla życia codziennego (np. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, medyczne) oraz m.in. apteki, punkty apteczne, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, gazetami lub książkami).

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

W rozporządzeniu placówek, które od soboty są czynne w galeriach, nie znalazły się sklepy meblowe.

Salony fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu


Salony urody, tatuażu, fryzjerzy, a także kosmetyczki pozostają otwarci, ale działają w reżimie sanitarnym. Stanowiska obsługi muszą znajdować się w odległości co najmniej 1,5 m od siebie, chyba że między tymi stanowiskami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 2 m od powierzchni podłogi.

W miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność, przebywa wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci (max. 1 osoba na 1 stanowisko, z wyjątkiem obsługi), a w przypadku, gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.

Wesołe miasteczka i parki rozrywki 

Działalność tego typu miejsc została zawieszona.

 
Ograniczona działalność hoteli 

Hotele będą działały w ograniczonym zakresie. Jak wynika z rozporządzenia, będą dostępne m.in. hotele robotnicze, dla  pracowników sezonowych i dla gości przebywających w podróży służbowej, dla sportowców,  którzy będą korzystali z usług w czasie zgrupowań lub współzawodnictwa sportowego. 

Hotele będą bowiem również dostępne dla medyków, pacjentów i ich opiekunów , "jeżeli konieczność zapewnienia im zakwaterowania wynika z warunków określonych dla danego świadczenia opieki zdrowotnej".

A co z turystami, którzy w tym czasie zarezerwowali pobyt w hotelu? Zgodnie z brzmieniem rozporządzenia świadczenie usług hotelarskich, które rozpoczęło się przed 7 listopada i nie spełnia  warunków, ma się zakończyć nie później niż z dniem 10 listopada. 

https://www.cozadzien.pl/radom/pilne-nowe-obostrzenia/68519

Kina, teatry, biblioteki, muzea zamknięte 

Od soboty, 7 listopada zamknięte zostają placówki kultury: teatry, kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury, ogniska muzyczne i biblioteki.

W rozporządzeniu czytamy:  "Do dnia 29 listopada 2020 r. ustanawia się ograniczenie prowadzenia działalności przez biblioteki publiczne i naukowe, instytucje kultury polegające na zakazie:  udostępniania zbiorów publiczności, organizacji wydarzeń z udziałem publiczności – z wyłączeniem działań prowadzonych za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość".

Zakaz ten nie dotyczy: udostępniania zbiorów, które znajdują się na wolnym powietrzu, z wyjątkiem wnętrz obiektów kubaturowych, zwiedzania lasów, parków i ogrodów zabytkowych należących do instytucji kultury. 

Zakazuje się również działalności związanej z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych "z wyjątkiem działalności, która może być realizowana przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.”

W Radomiu od 9 do 29 listopada czytelnie i wypożyczalnie Biblioteki Głównej, oraz wszystkie filie będą zamknięte. 

Wydarzenia sportowe 

Nadal pozostaje zawieszona  działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem tych, które:

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
 • działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów,
 • są przeznaczone dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych,
 • są przeznaczone dla studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.
 

Co ważne zakazuje się również organizowania i przeprowadzania wydarzeń sportowych lub współzawodnictwa sportowego polegających na biegach lub jeździe na rowerze, z wyjątkiem organizowanych przez polski związek sportowy lub pozostających w bezpośrednim związku z prawami wyłącznymi polskiego związku sportowego. 

Nadal obowiązuje zasada, że wydarzenia sportowe odbywają się bez udziału publiczności.

Szkoły tańca 

Muszą pozostać zamknięte.

"Obowiązuje zakaz prowadzenia działalności polegającej na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni. Z zakazu wyłączone są sportowe kluby taneczne" - czytamy na stronie gov.pl. 

Nauka zdalna

Obowiązuje od 9 listopada do 29 listopada w klasach 1-3 szkół podstawowych

Nauka i opieka dla dzieci w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego pozostaje bez zmian.

Przepisy dają możliwość zawieszenia funkcjonowania przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego, szkoły lub placówki edukacyjnej, jeżeli występują przesłanki zagrażające życiu i bezpieczeństwu uczniów.

 • Przedłużenie nauki zdalnej w klasach 4-8 szkół podstawowych i szkołach ponadpodstawowych – do 29 listopada;  

Uwaga! Dla dzieci medyków i służb mundurowych będzie zapewniona możliwość opieki w szkołach.

Aktualne środki bezpieczeństwa obowiązujące do 29 listopada:
 • od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-16.00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna
 • w transporcie publicznym zajętych 50 proc.  miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich
 • zawieszenie działania sanatoriów
 • zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos
 • ograniczenie zgromadzeń publicznych do max. 5 osób
 • zakaz organizowania spotkań i imprez
 • ograniczenie przemieszczania się osób 70+ (z wyjątkiem obowiązków zawodowych i zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego)
 • limity w kościołach:  1 os/15m2 – od 7 listopada do 29 listopada  

Treść rozporządzenia dostępna - TUTAJ. 

Aktualne zasady i ograniczenia dostępne - TUTAJ

 

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy