Radio Rekord Radom mobilne Radio Rekord Radom mobilne
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Konkurs na dyrektora powinien zostać rozstrzygnięty. List do prezydenta

Konkurs na dyrektora powinien zostać rozstrzygnięty. List do prezydenta
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Przypomnijmy: w czwartek, 27 czerwca, komisja, mająca wyłonić dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Powszechnego, spotkała się z dwojgiem kandydatów, którzy przeszli do drugiego etapu konkursu. W piątek w BIP-ie pojawił się komunikat, że komisja „nie wyłoniła żadnego kandydata”. 

https://www.cozadzien.pl/radom/teatr-bez-dyrektora/57271

W poniedziałek do magistratu dotarł list  Agnieszki Komar-Morawskiej, dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jednocześnie członka komisji. Zdradza, że w głosowaniu jeden z kandydatów na dyrektora teatru uzyskał jeden głos „za”, a  w przypadku drugiego wszyscy członkowie zagłosowali „przeciw”albo się wstrzymali. W związku z tym komisja nie dokonała rekomendacji. „W świetle przepisu § 6 ust. 2 Regulaminu pracy Komisji konkursowej , który stanowi, że „Komisja rekomenduje Organizatorowi kandydata, który uzyskał, zgodnie z § 2 ust. 7, największą liczbę głosów, należy zauważyć, że dokonane rozstrzygnięcie Komisji stoi w sprzeczności z Regulaminem jej pracy. Mimo wątpliwie przyjętego sposobu głosowania nad kandydatami, prawidłowa analiza przepisów Regulaminu prowadzi do jednoznacznego stwierdzenia, że Komisja powinna dokonać rekomendacji uczestnika konkursu, który „uzyskał największą liczbę głosów”, czyli w zaistniałej sytuacji, jeden głos „za”. W związku z wyżej wskazaną analizą należy stwierdzić, że podjęta przez Komisję decyzja o niedokonaniu rekomendacji jest wadliwa ze względu na sprzeczność z przepisami na podstawie, których Komisja zobowiązana jest działać” - pisze dyrektor Komar-Morawska.

Jej zdaniem „komisja nie uległa rozwiązaniu, a postępowanie nie zostało zakończone, ponieważ nie spełniono przesłanek do tego koniecznych, tj. nie powołano dyrektora, nie dokonano nierozstrzygnięcia konkursu, ani nie unieważniono konkursu”. Jednocześnie  dyrektor  Departamentu Narodowych Instytucji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwraca uwagę, że brak dyskusji w komisji nad kandydaturami w drugim etapie to „poważny błąd w procedurze”. 

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy prezydenta Witkowskiego. - Prezydent nie zgadza się z uwagami wyrażonymi w piśmie, które wpłynęło z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sformułowane zastrzeżenia uznaje za niezasadne i nie mające pokrycia w przepisach prawa. Szczegółowa odpowiedź zostanie przygotowana w tym tygodniu - informuje Janusz Kalinowski z biura prasowego UM.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Jednocześnie - jak informuje magistrat - będzie drugi konkurs na stanowisko dyrektora Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Taką decyzję podjął prezydent Radosław Witkowski. To efekt nierozstrzygnięcia pierwszego konkursu, w którym żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej, zwykłej większości głosów. Informacja o zamiarze ogłoszenia nowego konkursu, zgodnie z art. 16, ust. 3d ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, zostanie opublikowana we wtorek (2 lipca).

Oto list Agnieszki Komar – Morawskiej:

„Szanowny Panie Prezydencie,

w związku z postępowaniem konkursowym mającym na celu wyłonienie kandydata na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, jako członek Komisji konkursowej, powołany do jej składu na mocy Zarządzenia NR 579/2019 Prezydenta Miasta Radomia z dnia 6 VI 2019 r. w sprawie powołania Komisji konkursowej celem wyłonienia kandydata na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, ul. Plac Jagielloński 15, zmienione Zarządzeniem nr 629/2019 Prezydenta Miasta Radomia z dnia 24 czerwca 2019 r. w sprawie zmian do Zarządzenia nr 579/2019 Prezydenta Miasta Radomia z dnia 6 czerwca 2019 r., zgodnie z literą art. 16 ust. 4 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej reprezentujący Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, proszę o przyjęcie poniższych uwag odnośnie prawidłowości przebiegu prac komisji konkursowej.

Po przeprowadzeniu dwóch odrębnych głosowań nad kandydaturami osób, które uczestniczyły w konkursie oraz pozytywnie zostały zakwalifikowane do drugiego etapu konkursu, Komisja konkursowa nie dokonała rozstrzygnięcia w sprawie wyłonienia kandydata na stanowisko dyrektora. W głosowaniu nad jedną kandydaturą, osoba ta uzyskała jeden głos „za”, przy czym pozostali członkowie zagłosowali „przeciw”, albo się wstrzymali od głosu. W głosowaniu nad drugim z uczestników konkursu, żaden z członków Komisji nie oddał głosu „za”, wszyscy członkowie zagłosowali „przeciw”, albo się wstrzymali.
Ostatecznie Komisja w wyniku tak przeprowadzonych głosowań nie dokonała rekomendacji.

Tymczasem § 6 ust. 2 Regulaminu pracy Komisji konkursowej stanowi, że „Komisja rekomenduje Organizatorowi kandydata, który uzyskał, zgodnie z § 2 ust. 7, największą liczbę głosów.” W świetle wyżej wskazanego przepisu Regulaminu należy zauważyć, że dokonane rozstrzygnięcie Komisji stoi w sprzeczności z Regulaminem jej pracy. Mimo wątpliwie przyjętego sposobu głosowania nad kandydatami, prawidłowa analiza przepisów Regulaminu prowadzi do jednoznacznego stwierdzenia, że Komisja powinna dokonać rekomendacji uczestnika konkursu, który „uzyskał największą liczbę głosów”, czyli w zaistniałej sytuacji, jeden głos „za”.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

W związku z wyżej wskazaną analizą należy stwierdzić, że podjęta przez Komisję decyzja o niedokonaniu rekomendacji jest wadliwa ze względu na sprzeczność z przepisami na podstawie, których Komisja zobowiązana jest działać. Jednocześnie należy zauważyć,że zgodnie z § 2 ust. 2 Zarządzeniem NR 579-2019 Prezydenta Miasta Radomia z dnia 6 VI 2019 r. w sprawie powołania Komisji konkursowej celem wyłonienia kandydata stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, ul. Plac Jagielloński 15 z późniejszymi zmianami, Komisja nie uległa rozwiązaniu, a postępowanie nie zostało zakończone ponieważ nie spełniono przesłanek do tego koniecznych, tj. nie powołano dyrektora, nie dokonano nierozstrzygnięcia konkursu, ani nie unieważniono konkursu.

Jednocześnie zwracam uwagę, że podczas drugiego etapu procedury konkursowej nie została przeprowadzona dyskusja członków Komisji na temat złożonych ofert i przeprowadzonych rozmów z uczestnikami drugiego etapu. Brak dyskusji należy uznać za poważny błąd w procedurze, który nie pozwolił na wymianę poglądów pomiędzy członkami Komisji. Ten element procedury konkursowej ma istotny wpływ na rzetelność oceny każdego z kandydatów, przy uwzględnieniu poglądów osób posiadających odmienną perspektywę oceny instytucji. Szczególnie należy zwrócić uwagę na ustawowo zapewnione zróżnicowanie składu komisji konkursowych, które zapewnia udział osób wskazanych przez podmioty o różnym charakterze relacji z instytucją. Przeprowadzenie dyskusji pomiędzy tymi osobami należy uznać za niezbędny element zapewniający możliwość uwzględnienia możliwie jak najszerszej wizji instytucji i przyszłej działalności jej dyrektora. Przekazana przeze mnie wątpliwość w powyższym zakresie została włączona do protokołu z posiedzenia Komisji.

Ponadto pragnę zwrócić uwagę, że wynik głosowania został załączony do protokołu w formie sumy oddanych głosów „za”, „przeciw” i „wstrzymujących się”. W związku z jawnością głosowania oraz jawnością działania podmiotów publicznych należy negatywnie ocenić takie rozwiązanie. Dla zapewnienia pełnej transparentności procedury konkursowej, której jednym z elementów konstytutywnych jest jawność głosowania, należy wskazać w jaki sposób głosowali poszczególni członkowie Komisji konkursowej.

Uprzejmie proszę o odniesienie się do powyższych uwag, z uwagi na wagę procedury konkursowej dla tworzenia ładu instytucjonalnego w sferze kultury”.

kos fot. archiwum cozadzien.pl

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
 • avatar
  ~Anonim 89.64.25.*** 2019-07-02 22:26
  Podobno tym dyrektorem już zajmuje się Fundacja Stop Kulturze Gwałtu - dziwne że o tym media nic nie piszą.
  • 57%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Albert 78.131.29.*** 2019-07-02 23:45
   Sponsorowana przez lewactwo fundacja to się może zajmować najwyżej pomówieniami i zniesławianiem. Tymczasem panem aktorem kandydatem - mąciwodą zajął się sąd. W dodatku skutecznie udowadniając mu winę.
   • 50%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~ppp 79.110.206.*** 2019-07-03 13:37
   Dlaczego zatem nikt z prawicy nie zajął się Rybką mimo że o mobbingu i molestowaniu mówiło się od dawna?
   • 50%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Albert 95.211.203.*** 2019-07-03 14:27
   @pop: bo od "zajmowania się" są właściwe organy niesponsorowane przez nikogo. Jeśli nie ma dowodów, to trzeba się zamknąć, a nie oczerniać człowieka.
   • 50%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~ppp 79.110.206.*** 2019-07-03 14:54
   proszę popytać pracowników teatru jak wyglądają relacje dyrektora z podwładnymi. proszę zwrócić uwagę na nieprawdopodobną wręcz rotację pracowników.. i wtedy proszę się zamknąć.
   • 50%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~ttr 78.131.29.*** 2019-07-03 23:45
   Aktor jest od grania tak jak d... od sr...nia. A nie od rządzenia teatrem.
   • 100%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Grażyna 78.131.29.*** 2019-07-03 23:47
   I dzięki tej rotacji teatr trzymał poziom. Były efekty.
   • 50%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Rob 79.110.206.*** 2019-07-04 09:56
   Rotacja w tym teatrze polega na tym, że aktorzy i inni pracownicy uciekają stamtąd. A poziom teatru mierzy się nie tylko pełną widownią na szalonych nożyczkach i innych farsach, ale sukcesami na festiwalach. A ile tych sukcesów było przez ostatnie lata???
   • 100%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Anna 95.211.203.*** 2019-07-04 11:01
   No to czekamy na te sukcesy. W jednej radomskiej placówce też nowa dyrekcja obiecywała złote góry, a wyszło z tego g....o. Jakoś nie ufam wyborom komisji kierowanych przez Semika.
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~csc 188.147.43.*** 2019-07-02 08:36
  No i gdzie teraz wszyscy pisowcy, którzy przez ostatnie dni wmawiali ludziom, że Witkowski nie powtórzy konkursu tylko od razu zrobi z Rabendy dyrektora? Jak okazało się inaczej to pisowskie ministerstwo kultury wysyła list, że konkurs niby powinien zostać rozstrzygnięty, bo ten jeden głos za, o którym piszą i który miałby zdecydować o wyborze to pewnie właśnie głos przedstawiciela ministerstwa w komisji na popieranego przez PiS kandydata Rybkę :D
  • 54%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Do csc 37.30.24.*** 2019-07-02 09:42
   Pewnie, a może prawdopodobnie był to taki głos, a może nie koniecznie. Chłopski filozofie, albo się wie i się pisze albo się pisze bo prawdopodobnie pewnie się wie. Ciebie dotyczy ten drugi przypadek.
   • 50%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Anonim 178.235.184.*** 2019-07-02 11:21
   Piszemy tak poprawnie wyraz niekoniecznie- y ....., bez wyzywania od chłopskich filozofów,Zapamiętaj tą lekcję i trochę miej pokory.
   • 100%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Anonim 217.17.45.*** 2019-07-04 09:04
   "tę lekcję" nie "tą lekcję" i chyba chciałeś napisać "więcej pokory"
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~onea 193.111.144.*** 2019-07-02 11:54
  Na mój gust na siłę pewnie chcą wsadzić tego Pana z wyrokiem. Acz kandydat teoretycznie musi przedstawić dokument o niekaralności i tu problem się zrobił więc chyba zmienią ten wymóg w papierach na kolejny konkurs i tyle.
  • 50%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~T. 79.110.206.*** 2019-07-02 12:20
   Szkoda, że obecny pan dyrektor nie ma wyroku za mobbing i molestowanie.
   • 60%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~A. 84.16.224.*** 2019-07-02 14:30
   @T: Jak słusznie żeś Pan zauważył "nie ma wyroku", za to Pan może się się wyroku doczekać za tego typu pomówienia i zniesławienie. Sugeruję zasięgnąć porady prawnej.
   • 67%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~@T 77.112.110.*** 2019-07-02 14:33
   A ja tobie lekarskiej
   • 67%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~A. 37.48.81.*** 2019-07-02 14:39
   @T: Brudzia z Panem nie piłem. Cham zawsze pozostanie chamem.
   • 67%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Anonim 37.248.3.*** 2019-07-04 05:03
   Nie pije z byle kim.
   • 50%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Anna 37.48.81.*** 2019-07-02 14:37
  Po tym liście Semik powinien natychmiast podać się do dymisji, a szefowa biura prawnego urzędu miasta zasiadająca w komisji konkursowej powinna zostać zwolniona dyscyplinarnie za rażącą niekompetencję. Nie rozumiem, dlaczego Witkowski otacza się takimi ludźmi.
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~ten sam 46.169.254.*** 2019-07-02 15:56
   wybiera podobnych sobie
   • 75%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Anonim 5.173.58.*** 2019-07-02 19:55
   Do dymisji powinna podać się Pani z Ministerstwa za te bzdury
   • 50%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Itd 78.131.29.*** 2019-07-02 23:54
   Mateusz, do budy!
   • 100%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Anonim 5.173.58.*** 2019-07-02 19:36
  Hahahahaha co ? powinien wygrać Rybka bo ma jeden głos ? Takie rzeczy tylko w Radomiu !
  • 63%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Anonim 178.235.190.*** 2019-07-02 18:29
  Słynne miasto ten Radom - teraz , każdy widzi , dlaczego ? Cała Polska z Was się śmieje ............za dużo mniemanologii - brak wiedzy i kultury . Nie dziwię się , że na radomian tak brzydko się mówi , nie będę tego słowa przytaczał .
  • 50%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Anonim 188.147.101.*** 2019-07-02 18:09
  Kolejna instytucja kultury w reorganizacji i znowu syf
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~24 MILIONY. 37.47.57.*** 2019-07-02 16:27
  Dlaczego POpaprańce dają ,,premie,, w postaci POsadek,dla swoich i rodzinek kosztem miasta?
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~A. 84.16.224.*** 2019-07-02 14:34
  Ciąg dalszy niszczenia radomskiej kultury. Orkiestra, szkoła muzyczna, teraz teatr. A przecież to tylko fragment większego obrazu. Radom długo się nie pozbiera PO rządach tej kliki.
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~RRadzio. 77.112.110.*** 2019-07-02 14:32
  Spoko, spoko, będzie rozstrzygnięty. Tylko jeszcze musimy się naradzić w LaMelissa i wszystko będzie dobrze
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
 • Pokaż więcej komentarzy
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy