Doroczne święto rozpoczęła o godz. 11 - msza święta odpustowa w bazylice mniejszej pw. Świętego Kazimierza, koncelebrowana przez ordynariusza diecezji radomskiej bp. Henryka Tomasika. - A po południu, o godz. 17.30, zapraszamy do Resursy na otwarcie wystawy prof. Waldemara Świerzego „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko”. To 49 portretów polskich królów i książąt namalowanych przez jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu w oparciu o aktualną wiedzę historyczną. Od razu będzie je można porównać ze znaną chyba wszystkim wizją Jana Matejki – mówi Renata Metzger, dyrektor Resursy Obywatelskiej, która jest organizatorem Kazików.
Pierwszy dzień święta patrona miasta zakończy koncert „Muzyczne Kaziki”, podczas którego poznamy laureatów rywalizacji.
W niedzielę w południe wystartuje tradycyjna już gra miejska, natomiast o godz. 14 w Resursie zaplanowano premierowy pokaz dokumentu o ks. Stefanie Grelewskim autorstwa Michała Bożka „Droga do nieba”. Jak zawsze sporą publiczność zgromadzi i mnóstwo emocji wzbudzi Wielki Test Wiedzy o Radomiu. - W tym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości i te rocznicę akcentujemy w pytaniach testu – zaznacza Renata Metzger. - Tym razem w naszej zabawie weźmie udział 30 trzyosobowych drużyn.
Zwycięzcy będą mieli honor przekazać wygraną jednej z polskich szkół na Litwie. W tym roku nagroda trafi do Ławaryszek. - Przyjęliśmy zasadę, że to społeczności szkolne wskazują, co najbardziej jest im potrzebne. W przypadku szkoły w Ławaryszkach to drukarki – mówi dyrektor Resursy Obywatelskiej. - Dotychczas pomogliśmy placówkom w Wilnie, Miednikach Królewskich, Pakienie i Zujunach.
O godz. 16.30 poznamy laureata Nagrody Świętego Kazimierza. W środę komisja konkursowa spośród zgłoszonych kandydatur nominowała do nagrody osiem: historyka, nauczyciela w VI LO im. Jana Kochanowskiego Adama Duszyka, fundację Ars Antiqua Radomiensis, klasztor braci mniejszych – ojcowie Bernardyni, Barbarę Łopytę, pomysłodawczynię facebookowego profilu Radom. Retrospekcja, Izabellę Mosańską, animatorkę kultury, Radomskie Towarzystwo Naukowe, Aleksandra Sawickiego, przewodniczącego Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia oraz Sprężystych Radomskie Towarzystwo Retrocyklistów.
Niedzielną część Kazików zakończy koncert „Grajcie muzykanci” Kapeli Świętojańskie z podwileńskich Sużan. Kapela działa przy Ośrodku Kultury od 1991 roku. Zespół ma bogaty i różnorodny repertuar, odzwierciedlający wielokulturowość Wileńszczyzny. Usłyszymy więc piosenki polskie, żydowskie, tatarskie, litewskie, cygański i ukraińskie. Z okazji 25-lecia Kapela Świętojańska nagrała płytę „Grajcie muzykanci” i sta tytuł koncertu.
Ponieważ w tym roku przypada 550. rocznica fundacji klasztoru ojców bernardynów w Radomiu, ten fakt przypomniany zostanie także podczas Kazików. W poniedziałek, 5 marca o godz. 12 w Resursie prof. Dariusz Kupisz opowie o radomskich bernardynach w okresie staropolskim.
Podczas wszystkich wydarzeń Kazików będzie można kupić słodkie klucze św. Kazimierza. W Resursie czynne będzie stoisko Księgarni Literackiej im. Witolda Gombrowicza, na którym kupimy wydawnictwa regionalne.