Nieruchomość, którą spółka zamierza przekazać miastu jeszcze w listopadzie, to tak naprawdę dwie kamienice znajdujące się przy ul. Rwańskiej 2 oraz 4. Spółka Rewitalizacja otrzymała je od miasta w 2010 roku. W przeciągu dwóch lat nie doszło jednak do renowacji obiektów.
- Przetarg na zbycie kamienicy Deskurów był ogłaszany kilkakrotnie, ale nie udało się nam jej sprzedać. Przy czym należy podkreślić, że nie możemy zaniżać ceny sprzedaży nieruchomości poniżej tzw. kosztów księgowych, wynoszących ponad 2 mln zł. Kolejnym pomysłem na uratowanie kamienicy, było założenie spółki celowej wraz z kontrahentem posiadającym 50 proc. udziałów w nieruchomości. Jako udziałowcy nowej spółki, pokrywalibyśmy wtedy wszelkie koszty po połowie. Ale w takim przypadku za półtora roku spółka Rewitalizacja bądź gmina - jako właściciel, musiałby do tej inwestycji dołożyć około 3-4 mln zł – tłumaczy Mariusz Mróz, Prezes Zarządu Spółki „Rewitalizacja”.
Mariusz
Mróz podkreśla, że panujący obecnie krach na rynku nieruchomości nie
ułatwia sprzedaży kamienicy Deskurów. A obiekt wymaga jak najszybszej
renowacji. Stąd pomysł, aby oddać kamienicę miastu. Gmina będzie
mogła sprzedać tę nieruchomość - wpisaną do rejestru zabytków - z 50 -
procentową bonifikatą. To teoretycznie powinno ułatwić sprawę.
- Intencją zamiany jest to, aby jak najszybciej wyremontować zabytek. W następnej kolejności należy znaleźć inwestora, który za mniejszą kwotę kupi i wyremontuje nieruchomość. Od roku prowadzimy też prace archeologiczne na terenie kamienicy. W związku z tym nowy inwestor będzie miał już przeprowadzone badania, a co za tym idzie, nie będzie musiał wydawać z tego tytułu dodatkowych pieniędzy – tłumaczy prezes Rewitalizacji.
Prace archeologiczne powinny potrwać jeszcze dwa tygodnie. Na terenie kamienic Deskurów bardzo dobrze zachowały elementy charakterystyczne dla okresu średniowiecza – głównie drewniane elementy zabudowy, a także szkło, kości, metale czy elementy ceramiki.W drewnianych konstrukcjach chałup znajdujących się pod dziedzińcem kamienic, archeolodzy odnaleźli także elementy wyrobów kowalskich oraz fragmenty skór. Te znaleziska mogą sugerować, że było to miejsce pracy rzemieślników.