
Przypomnijmy: kilka tygodni temu radomscy kupcy zaproponowali, aby handel w niedziele był prowadzony od północy do godziny 12, a potem znowu od północy z niedzieli na poniedziałek. Wnioskodawcy argumentują, że po godzinie 12 w niedziele mieszkańcy mieliby czas na życie rodzinne, a pracownicy sklepów nie byliby wykorzystywani tak, jak teraz.
Projekt uchwały od samego początku podzielił radnych. Część uważała, że pomysł jest bardzo dobry i zasługuje na poparcie, inni doszli do wniosku, że planowane ograniczenie odbije się źle na lokalnej gospodarce. Ostatecznie, podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej postanowiono, że o otwarciu i zamknięciu sklepów w niedziele zadecydują sami radomianie, uczestnicząc w konsultacjach społecznych.
ZDECYDUJĄ MIESZKAŃCY MIASTA
- W przypadku ograniczenia handlu opinia mieszkańców jest bardzo ważna. Dotychczasowe wyroki Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego w podobnych sprawach wskazują, że taki tryb postępowania jest prawidłowy i zgodny z prawem. Obywatele sami powinni zadecydować o tym, co dla nich będzie najlepsze - powiedział radny Jakub Kowalski z Prawa i Sprawiedliwości.
- Sprzeciwiam się ograniczeniu handlu w niedziele. Jednak uważam, że sama idea konsultacji społecznych jest bardzo dobra. Nie możemy być zakładnikami jednej grupy, która chce wprowadzić obostrzenia i na tym po prostu zarobić. Dajmy szansę wypowiedzieć się mieszkańcom i dopiero później podejmijmy decyzję - oświadczył radny Jerzy Zawodnik z Platformy Obywatelskiej.
- W tej kwestii nie powinny być przeprowadzane konsultacje. Rada ma prawo podejmować decyzje w sprawie ograniczeń handlu. Przypomnę, że my nie zamykamy sklepów na cały dzień, a jedynie wprowadzamy delikatne zmiany - dodał radny Kazimierz Woźniak z Radomian Razem/ Kocham Radom.
JAK BĘDĄ WYGLĄDAŁY KONSULTACJE?
Konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia godzin pracy radomskich placówek handlu detalicznego w niedziele zostaną przeprowadzone od 20 listopada do 20 grudnia 2013 roku.
Konsultacje obejmą teren całego miasta, a uczestniczyć w nich będą mogli wszyscy mieszkańcy
Radomia. Uwagi będzie można przesyłać w formie elektronicznej na adres: konsultacje@umradom.pl. Oprócz tego będzie istniała możliwość wypełnienia ankiet w czterech stałych punktach obsługujących konsultacje. Są to: Biuro Rady Miejskiej ul. Moniuszki 9, Biuro Obsługi Mieszkańca ul. Kilińskiego 30, Centrum Konsultacji Społecznych pok. 104 ul. Żeromskiego 53, Centrum Organizacji Pozarządowych ul. Struga 1. Jednostką organizacyjną odpowiedzialną za przygotowanie i przeprowadzenie konsultacji będzie Wydział Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i Konsultacji Społecznych Urzędu. Wyniki konsultacji zostaną zamieszczone w terminie do 30 dni od zakończenia przyjmowania wniosków.
MS/foto. Archiwum