Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Jest taka ulica w Radomiu...

Jest taka ulica w Radomiu...

Ks. kan. dr Zdzisław Domagała przez znaczną część swojego życia i kapłańskiej posługi związany był z mieszkańcami dzielnicy Kaptur, gdzie tworzył i był pierwszym proboszczem parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Z grupą mieszkańców tworzył podwaliny pieszej pielgrzymki radomskiej na Jasną Górę, której był wieloletnim dyrektorem” - napisali we wniosku o nadanie placowi patrona mieszkańcy Kaptura. Zebrali 1200 podpisów.

Zdzisław Seweryn Domagała urodził się 8 stycznia 1942 roku we wsi Suliszka w powiecie radomskim. Absolwent (matura 1960) VI LO im. Jana Kochanowskiego. Święcenia kapłańskie, po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu otrzymał w 1966 roku. Pracował w Szewnej koło Ostrowca Świętokrzyskiego, w Kozienicach i Jasieńcu Iłżeckim. Tytuł magistra ks. Zdzisław Domagała zdobył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim; tutaj też, w 1977 roku, obronił doktorat.

W Radomiu przez 12 lat był ks. Zdzisław wikariuszem w farze (1971-82). Tu organizował m.in. spotkania dla studentów i zakładał duszpasterstwo akademickie. We współpracy z Bogdanem Borusewiczem organizował pomoc dla represjonowanych po wydarzeniach czerwca 1976 roku robotników. Wspierał tworzącą się w mieście opozycję. 2 marca 1977 był sygnatariuszem petycji, opracowanej przez ks. Macieja Pachnika i ks. Lucjana Wojciechowskiego, do Sejmu PRL przeciwko ukazywaniu Kościoła katolickiego w negatywnym świetle w środkach masowego przekazu.

Postać ks. Domagały większości radomian kojarzy się z pielgrzymkami na Jasną Górę. Po raz pierwszy wyruszył z pątnikami do Częstochowy w latach 60., a potem współorganizował radomską pielgrzymką. Pierwsza Radomska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła w 1978 roku, a ks. Domagała został jej pierwszym kierownikiem. Prowadził pielgrzymów do Częstochowy był przez 18 lat.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

Organizator wykładów Towarzystwa Kursów Naukowych w Radomiu, a w październiku 1978 - kursu dla studentów, tzw. kręgu biblijnego. Od 1979 w ramach duszpasterstwa akademickiego ks. Domagała współorganizator, z ojcem Hubertem Czumą, spotkania m.in. ze Stefanem Kisielewskim, Andrzejem Wielowieyskim, przedstawicielami ROPCiO czy Ruchu Młodych Katolików. Kolporter pism niezależnych („Opinia”, „Bratniak”, „Gospodarz”). W stanie wojennym służby bezpieczeństwa PRL-u przeprowadziły rewizję w mieszkaniu księdza, rekwirując m.in. maszynę do pisania.

W 1982 roku ordynariusz diecezji radomskiej bp Edward Materski zlecił ks. Domagale utworzenie nowej parafii na radomskim Kapturze. Najpierw był administratorem, potem (lata 1984-96) pierwszym proboszczem parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej.

Od 1994 uczestniczył, jako kapelan, w około 10 konwojach z pomocą humanitarną do państw b. ZSRR (Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Rosja), organizowanych przez fundację Pomost – Pomoc Polakom na Wschodzie.

W 1996 roku ks. Domagała ze względu na stan zdrowia (chorował na cukrzycę) zrezygnował z kierowania radomską pielgrzymką i parafią na Kapturze. Wrócił, jako rezydent, do fary. Tu w każdą trzecią niedzielę miesiąca sprawował msze święte dla rolników. Był także kapelanem chorych na cukrzycę i niewidomych.

Zmarł nagle w nocy z poniedziałku na wtorek 30 grudnia 2003 roku w swoim mieszkaniu. Miał 61 lat. Żegnały go setki kapłanów i wiernych. - Pielgrzymem pozostał do końca - mówił w homilii ks. bp Stefan Siczek.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Ks. Domagała został pochowany na cmentarzu na Firleju.

Plac imieniem ks. Domagały Rada Miejska Radomia nazwała 26 czerwca tego roku. Za głosowało 18 radnych, nikt nie był przeciw.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Polecamy