Radio Rekord Radom mobilne Radio Rekord Radom mobilne
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Inwestycje drogowo-komunikacyjne w 2018 roku

Inwestycje drogowo-komunikacyjne w 2018 roku
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji Miejskiej w Radomiu podsumował miniony rok. Oto, co udało się zrobić w 2018 roku. 

W ramach tak zwanych czynówek i innych zadań zostały oddane do użytku: cała ulica Czereśniowa na Wośnikach, parking przy ulicy Chrobrego 48 na osiedlu Akademickim, sięgacz ulicy Gospodarczej na Jeżowej Woli, parking obok bloku przy ulicy Maratońskiej 3 na Borkach, całe ulice Klonowica i Redutowa na Zamłyniu oraz jezdnia dojazdowa do bloku przy ulicy Piastowskiej 6 na Michałowie. Ostatnim zadaniem w tym roku była ulica Gołębiowska na Gołębiowie. Możliwość budowy bądź modernizacji ulic gminnych oraz dróg wewnętrznych, dla których gmina miasta Radomia jest zarządcą - przy współudziale finansowym mieszkańców albo innych użytkowników - istnieje od ponad dwudziestu lat.

Radomski Program Drogowy to z kolei utwardzanie dróg gruntowych. Asfalt pojawił się na 39 odcinkach radomskich ulic, między innymi na Bagiennej, Garbarskiej, Iglastej, Józefowskiej, Kończyckiej, Marglowej, Masztowej, Mostowej, Ofiary, Puszczańskiej, Radiowej, Siarczyńskiego, Skórzanej, Wycecha i Ziemowita. Miniony rok był trzecim sezonem funkcjonowania tego programu. Od 2016 roku do tej pory udało się utwardzić łącznie 141 odcinków ulic gruntowych.

Rozpoczęły się także trzy istotne inwestycje, które w znacznym stopniu pozwolą docelowo usprawnić ruch w okolicy. Najważniejszą jest oczywiście przebudowa odcinków tras krajowych nr 9 i 12, to znaczy całej alei Wojska Polskiego, całej ulicy Zwolińskiego, odcinka ulicy Żółkiewskiego i ronda Popiełuszki. Roboty potrwają tam do 2020 roku. W roku 2019 planowany jest natomiast finał budowy śródmiejskiego odcinka trasy N-S, łączącego rondo Mikołajczyka (obok dworca PKS) z ulicami Żeromskiego i Szklaną. Pozwoli to na odciążenie dość zatłoczonej ulicy 25 Czerwca. Dwuletnim zadaniem jest także budowa całej ulicy Małcużyńskiego - jedynej drogi powiatowej w mieście, która była gruntowa.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Bezpieczeństwo poprawiło się na skrzyżowaniu ulic Mireckiego, Szarych Szeregów i Wernera. Powstały dodatkowe pasy ruchu i drogi dla rowerów, zainstalowana została ponadto nowa sygnalizacja świetlna - i to nie tylko na samym skrzyżowaniu, lecz też na dwóch sąsiednich przejściach dla pieszych. W minionym roku światła zostały również zamontowane na pograniczu Michałowa i Brzustówki - u zbiegu ulic Mieszka I, Królowej Jadwigi oraz Brzustowskiej. Przy okazji powstał dodatkowy pas ruchu do skrętu w prawo z ulicy Królowej Jadwigi. W grudniu wzbudzane światła pojawiły się na przejściu dla pieszych na ulicy Kozienickiej, między kościołem a cmentarzem.

Dla rowerzystów został ułatwiony wyjazd z Borek do drogi wylotowej w stronę Cerekwi i Domaniowa. Powstała dla nich nowa trasa na odcinku od ulicy Maratońskiej aż do ulicy Wapiennej. Piesi mogą korzystać z wyremontowanych chodników przy ulicach Królowej Jadwigi, Piastowskiej, Jasińskiego, Strzeleckiej i Lechickiej. Nowe oświetlenie dróg stanęło przy Józefowskiej, Zbożowej, Czarnej, Stromieckiej, Rolniczej i Komunalnej. Żeby poprawić bezpieczeństwo pieszych, doświetlone zostały ponadto niektóre przejścia - pojawiły się tam dodatkowe lampy emitujące jaśniejsze światło.

Na początku stycznia została oddana do użytku kładka dla pieszych oraz rowerzystów nad ulicą Szarych Szeregów. Połączyła ona północną część Oboziska, gdzie jest kilkadziesiąt posesji i kościół, z pozostałą częścią dzielnicy. Pod koniec marca kierowcy, rowerzyści i piesi zaczęli korzystać z odbudowanego przepustu na ulicy Owalnej (nad rzeką Mleczną). Usprawniło to ruch między Wośnikami a Jeżową Wolą. Tymczasowa kładka z ulicy Owalnej trafiła na ulicę Grzybowską. Przed ostatnim wakacyjnym weekendem został otwarty odbudowany most pomiędzy dzielnicami Firlej i Krzewień. Dotychczasowa przeprawa na ulicy Ofiar Firleja została kompleksowo wyremontowana po uszkodzeniu jej przez wezbraną wodę Mlecznej. W grudniu zakończyły się roboty przy budowie nowej kładki nad ulicą Osiedlową na Ustroniu, między wieżowcami nr 6 i 14 a centrum medycznym - naprzeciw końcówki ulicy Cymerysa-Kwiatkowskiego.

Warto przypomnieć, że radomscy radni w 2018 roku nadali nazwy kilku ulicom. Na Wośnikach (pomiędzy Kielecką a Wośnicką) mamy obecnie ulicę Inwestycyjną, na Jeżowej Woli (w sąsiedztwie Nasypowej i Zielonego Wzgórza) jest ulica Księżycowa, a wewnętrzna droga za Galerią Słoneczną (między Malczewskiego a Chrobrego) została nazwana imieniem Galileusza. Z kolei na Wincentowie ulica Czynu Chłopskiego zmieniła się na... Czynu Chłopskiego, lecz już innego (to w ramach ustawy dekomunizacyjnej). W 2018 roku pojawiło się w Radomiu prawie 160 nowych tabliczek Systemu Informacji Miejskiej z nazwami ulic, placów oraz rond.

W połowie marca trafił na testy do Radomia nietypowy autobus przegubowy. MAN wyróżniał się nie tylko długością (niemalże 19 metrów), ale również liczbą drzwi - pasażerowie mogli skorzystać z pięciu wejść. Kilka miesięcy później Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji zakupiło ten egzemplarz. Został on oklejony symbolami "Niepodległa" z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W sierpniu na trasy pięciu linii wyjechało aż 28 fabrycznie nowych autobusów marki Autosan Sancity, kupionych przez firmę Michalczewski. Mają one klimatyzację, monitoring, duże wyświetlacze i ładowarki USB. To efekt ogłoszonego przez organizatora komunikacji przetargu na obsługę linii.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Miasto otrzymało w 2018 roku dofinansowanie na realizację tak zwanego programu multimodalnego, obejmującego między innymi budowę tras dla rowerów, zakup autobusów elektrycznych, ustawienie nowych wiat przystankowych, tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej i biletomatów oraz powstanie parkingu w systemie Park & Ride (czyli Parkuj i Jedź) przy ulicy Kelles-Krauza. Zgodnie z zapowiedziami ten projekt ma być realizowany w roku 2019.

Otwarcie parku na Michałowie po rewitalizacji, bezpłatna komunikacja dla wszystkich, specjalna linia M obsługiwana wyjątkowymi autobusami oraz spotkanie z podróżnikami rowerzystami w Amfiteatrze - to główne atrakcje Dnia bez Samochodu. Wydarzeń nie brakowało także podczas całego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Władze Radomia ogłosiły wtedy między innymi, iż dotychczasowe bilety jednorazowe staną się biletami godzinnymi. Radni zaakceptowali ten pomysł kilka dni później. Zapowiedziano również utworzenie nowych linii nocnych. Ruszyły one na początku grudnia. Linia N1 połączyła Prędocinek z Józefowem, zaś N2 - Południe z Gołębiowem II. Pomiędzy autobusami obu linii możliwe są przesiadki przy dworcu PKP - o tych samych godzinach mają one tam krótkie postoje. Obchody ETZT 2018 dostrzegło Ministerstwo Infrastruktury, które radomską kampanię uznało za jedną z ciekawszych w Polsce.

czd/mzdik

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
 • avatar
  ~geniusz 37.249.131.*** 2019-01-07 13:22
  Parkuj i Jedź w centrum miasta, kto to wymyślił?
  • 75%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Paweł 82.139.5.*** 2019-01-07 14:34
   @geniusz - Albo trasę N-S POprowadzoną... też w centrum!
   • 57%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~lucjan 37.47.53.*** 2019-01-08 19:30
   jak zwał tak zwał ale trasa bardzo potrzebna. Pewnie nie tobie bo ty pewnie jesteś masa krytyczna
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~modar 178.235.189.*** 2019-01-08 11:56
  Czytam że Górak były szef Straży Miejskiej wygrał proces i dostanie ok. 15 tys. zł. odszkodowania od miasta. Dodatkowo miasto zapłaci ok. 2300 zł. kosztów sądowych. Miasto czyli my! A powinien zapłacić to Witkowski za upór mściwość i głupotę.
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~z Michałowa 194.165.48.*** 2019-01-08 07:27
  Tak wygląda u nas walka ze smogiem, dziś rano, około 5.40 na Michałowie, końcowy Królowej Jadwigi, trzy autobusy 3-jka 24 i 7-mka z włączonymi non stop silnikami Diesel'a. smród na że nie ma czym oddychać. A w środku brak ogrzewania (7-ka).
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Anonim 212.160.172.*** 2019-01-08 08:02
   Pożal się dzielnicowemu
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Sołty 194.165.48.*** 2019-01-08 07:21
  A ile wypadło z programu dróg gruntowych, nie napiszą tego?
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Gazeta wybiórcza 188.146.110.*** 2019-01-07 22:01
  Czas realizacji obietnic wyborczych przez pis. Vicewojewoda już nie hejtuje bo się wujom kończą fuje
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Anonim 188.146.170.*** 2019-01-07 13:22
  A co z rozjechana ul Skaryszewska i zepsutymi chodnikami na których można co krok wybić zeby. Czy kogoś to obchodzi, niech ktoś wreszcie zwróci na to uwagę.
  • 50%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Anonim 37.249.131.*** 2019-01-07 13:25
   dostaniecie remont Skaryszewskiej jak przestaniecie palić w piecach kaloszami i butelkami plastikowymi
   • 88%
   • |
   • oceń:
   • |
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy