Ostatnio przedstawialiśmy wyniki raportu „Używanie alkoholu i narkotyków przez młodzież szkolną w ocenie uczniów na terenie miasta Radomia" (czytaj więcej – TUTAJ). Wg niego coraz więcej radomskich uczniów jest narażonych na uzależnienie.
- Problem jest ogromny. Dzwonią do nas ze szkół, przychodzą rodzice ze swoimi dziećmi. Uzależnienie od alkoholu i narkotyków dotyczy już młodzieży w wieku gimnazjalnym. Rzadko są to w dzisiejszych czasach pojedyncze uzależnienia, zazwyczaj jest ich kilka – mówi dr Marek Borejko, specjalista od uzależnień. - A od kiedy zamknięto oddział w szpitalu w Krychnowicach, sytuacja jest naprawdę tragiczna. W regionie radomskim, w promieniu stu kilometrów nie ma specjalistów, którzy mogliby prowadzić terapię dla młodzieży. Zmuszeni jesteśmy odsyłać tych ludzi do Warszawy, Lublina, Kielc. Brakuje nam specjalistów, przeszkadzają również niektóre procedury prawne. My możemy młodych ludzi leczyć tylko do pewnego etapu, później potrzebni są specjaliści w zakresie psychiatrycznego leczenia dzieci i młodzieży – dodaje.
Czy faktycznie sytuacja jest aż tak dramatyczna? Sprawdziliśmy, gdzie osoby niepełnoletnie z problemami uzależnień mogą szukać pomocy. W Radomiu znaleźliśmy dwie takie placówki.
- Mamy specjalistów i przyjmujemy na terapię osoby niepełnoletnie. Prowadzimy leczenie z uzależnienia od alkoholu, środków odurzających i innych. Pierwsze spotkanie odbywa się indywidualnie z terapeutą, później istnieje możliwość podjęcia ośmiotygodniowego leczenia, które wymaga codziennych spotkań – mówi Justyna Błędowska, rejestrator medyczny z Niepublicznego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień. - Leczenie jest u nas darmowe, jeżeli ktoś posiada ubezpieczenie. W przypadku osób niepełnoletnich, wymagana jest zgoda prawnego opiekuna. Na wizytę można umówić się już na następny tydzień. Szczegółowe informacje można znaleźć na naszej stronie www.odwyk.radom.pl – dodaje.
Karan, działający przy ulica Reja 5/1, również pomaga osobom małoletnim. Tam prowadzone są terapie z zakresu uzależnienia od alkoholu, narkotyków, hazardu, a nawet telefonów komórkowych. Dyżurują tam specjaliści, tacy jak: psycholog, prawnik, specjalista ds. rodziny. Na miejscu w Radomiu udzielana jest doraźna pomoc, jeżeli osoba uzależniona wymaga bardziej specjalistycznej opieki, kierowana jest do jednego z ośrodków Karanu na terenie całego kraju. Szczegółowe informacje można uzyskać w siedzibie Karanu przy ulicy Reja lub na stronie www.karan.pl.
Dodatkowo w sytuacjach naprawdę dramatycznych opiekunowie osób małoletnich mogą szukać pomocy u prywatnych terapeutów, którzy ogłaszają się w internecie.
NASZ KOMENTARZ:
Faktycznie w naszym mieście brakuje specjalistów, którzy udzielą zaawansowanej pomocy, szczególnie osobom bardzo młodym. Niemniej jednak są instytucje i osoby prywatne, które pomogą w mniej skomplikowanych przypadkach, pokierują na dalszy etap leczenie, czy po prostu pomogą odnaleźć się w tej trudnej sytuacji, zarówno osobom uzależnionym, jak również ich rodzinom. A problemy, o których mówi dr Marek Borejko są oczywiście ogromne. Jak zmieni się jeszcze sytuacja po niedawnym zamknięciu szpitala w Krychnowicach, będziemy informować.
Aleksandra Jabłonka (a.jablonka@cozadzien.pl)