Radio Rekord Radom mobilne Radio Rekord Radom mobilne
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Flaga Mazowsza dla wszystkich

Flaga Mazowsza dla wszystkich
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Mazowiecką wspólnotę łączy wiele. Wyjątkowym spoiwem są kultura, tradycje, wartości, więzi społeczne czy gospodarcze, ludzie, ale też symbole. Jak podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski, od teraz mieszkańcy będą mogli swobodnie korzystać z flagi Mazowsza bez względu na czas i miejsce. – Flaga to istotny element w budowaniu naszej tożsamości regionalnej. Zachęcam Państwa, aby 2 maja przy okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, obok biało-czerwonej powiewała również i nasza mazowiecka. Niech zagości na każdym domu, szkole czy urzędzie – zachęca wicemarszałek.

Teraz każdy, przez cały rok, może eksponować flagę przed domem, miejscem pracy czy nauki, zachowując oczywiście cześć i szacunek. Zbliża się Dzień Flagi, dzień, w którym każdy obywatel Polski powinien z szacunkiem odnieść się do narodowego symbolu i wywiesić flagę przed domem, w miejscu pracy – zaznacza Włodzimierz Pujanek, dyrektor Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu. – Dla nas mieszkańców Mazowsza bardzo ważnym symbolem dumy i utożsamienia się z miejscem powinna być Flaga Mazowsza. Tu mieszkamy, pracujemy, tworzymy i działamy dla dobra regionu – dodaje.

Jak się okazuje, jest to ważna sprawa nie tylko dla starszych. – Mazowsze to mój dom. Tu się urodziłem, mieszkam, uczę się i właśnie tutaj jestem szczęśliwy. Nie zamieniłbym tego miejsca na żadne inne. Ponieważ kocham swoją rodzinę, a ona pochodzi z Mazowsza, to ten region jest dla mnie szczególnie ważny – opowiada Bartek Więckowski, 23-letni mieszkaniec Maszewa. Dumny ze swoich korzeni student ekonomii dodaje, że w regionie ma najlepsze warunki do tego, by się rozwijać. – Bliskość Warszawy stwarza okazję do rozwijania pasji, a w przyszłości stawiania czoła zawodowym wyzwaniom. Niezależnie, gdzie mnie życie poniesie, z radością będę wracał na swoją ukochaną wieś. Jestem dumny z tego, że jestem Mazowszaninem – podkreśla. Czuje się częścią mazowieckiej wspólnoty.

„Z krwi i gnata”

Województwo Mazowieckie liczy ponad 35,5 tys. km², zamieszkuje go blisko 5,5 mln osób. Obecnie jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się regionów w Polsce i najbardziej konkurencyjnym. To efekt ciężkiej i sukcesywnej pracy samorządowców, przedsiębiorców, naukowców, ale też mieszkańców. Mazowiecką wspólnotę łączy jednak nie tylko terytorium. Wyjątkowym spoiwem są kultura, tradycje, wartości, więzi społeczne czy gospodarcze oraz ludzie.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Do osób z pasją, o silnym poczuciu tożsamości regionalnej i lokalnej należy Maria Weronika Kmoch – badaczka dziejów powiatu przasnyskiego oraz Puszczy Białej i Zielonej, popularyzatorka Kurpiowszczyzny. Ma 29 lat, a aktywności społecznej w kultywowaniu historii i dziedzictwa północnej części Mazowsza pozazdrościłaby jej niejedna osoba. Na pytania: kim jest?, kim się czuje?, odpowiada stanowczo: – Jestem Kurpianką. Odkąd pamiętam, wzrastałam w tradycji kurpiowskiej, uczyłam się w szkole podstawowej im. Adama Chętnika[1] w Jednorożcu. Kultura kurpiowska była tam obecna, choć nie tak żywa jak w centrum regionu (Myszyniec, Kadzidło). Byłam też członkinią Kurpiowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Jutrzenka”. Choć na co dzień mieszkam w Warszawie, właśnie na Kurpiach czuję ducha wspólnoty i tę wyjątkową więź.

Podkreśla, że ma w sobie charakterystyczne cechy przypisywane Kurpiom – zawziętość i umiłowanie pracy oraz rodziny. Jednak świadomość tożsamości lokalnej związanej z tradycją miejsca, z którego pochodzi, silnie dała znać o sobie dopiero w momencie zgłębiania historii przodków. Tematami regionalnymi zainteresowała się w czasie nauki w liceum. W ramach stypendium dla szczególnie uzdolnionych uczniów, przyznanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, zgłębiała temat I wojny światowej i II RP w powiecie przasnyskim. Efektem pracy jest dziś 90-stronicowy maszynopis „Przasnysz 1918”. Dopiero na studiach zaczęła prowadzić badania naukowe.

Nauka na… rowerze

– Każdy region ma swoją specyficzną kulturę, kształtowaną przez pokolenia. Ważne jest przekazanie młodzieży wiedzy o regionie, jego tradycji, historii i walorach turystyczno-kulturowych. To buduje tożsamość regionalną, kształtuje też pozytywne postawy wobec swojej małej ojczyzny – zaznacza Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w urzędzie marszałkowskim.

Jak podkreśla jednak burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Jerzy Bauer, budowanie tożsamości wspólnotowej, np. mazowieckiej, opartej na dziedzictwie historycznym i kulturowym, nie jest aktualnie zadaniem łatwym. – Silną konkurencją jest szeroko promowana kultura tożsamości indywidualistycznych. W Ostrowi Mazowieckiej i powiecie ostrowskim od lat współtworzymy inicjatywy oparte na lokalności, w których odnajdują się zarówno pojedynczy mieszkańcy, jak i stowarzyszenia oraz instytucje. Kluczem i kryterium sukcesu jest autentyzm doświadczeń rodzinnych czy środowiskowych, osadzonych w szerszych kontekstach historyczno-kulturowych, np. Mazowsza, Polski, Europy – zaznacza samorządowiec.

Maria Weronika Kmoch uważa, że ogromną rolę w budowaniu tożsamości regionalnej pełni edukacja. Jakie wydarzenia miały miejsce tu, gdzie się urodziłeś, gdzie wzrastasz? Co tworzy przeszłość terenu, na którym żyjesz i jednocześnie kształtuje nas, mieszkańców regionu? To pytania, na które, jak mówi Mazowszanka, warto szukać odpowiedzi. Sama edukację regionalną świetnie realizuje poprzez działalność popularyzatorską, badawczą, ale też jako nauczycielka historii w jednym z warszawskim liceów, robi też doktorat. Znajduje czas na aktywność online, m.in. prowadzi bloga „Kurpianka w wielkim świecie”. Tłumaczy, że w każdym wieku jest dobry czas na to, by zgłębiać wiedzę o regionie.  – Ważne, by edukację regionalną realizować nie tylko w szkole. Co roku organizuję np. pikniki rowerowe – pod pretekstem zwrócenia uwagi na przydrożne kapliczki czy krzyże chętni poznają okolicę –  opowiada.

Uważa też, że upowszechnienie mazowieckiej flagi byłoby doskonałą okazją do promocji regionu i ważnym elementem w budowaniu tożsamości. – Edukacja regionalna jest dużo bardziej rozwinięta tam, gdzie kultura ludowa jest żywa, np. na Kurpiach, w miejscu, gdzie jest dużo twórców ludowych i działaczy społecznych. Nieco gorzej może być tam, gdzie takich wzorców brakuje. Flaga może pomóc budować poczucie wspólnoty regionalnej mimo różnic wewnątrz województwa – przyznaje Maria Weronika Kmoch.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Zgadza się z nią Krzysztof Skolimowski, radny województwa mazowieckiego. Chociaż, jak mówi, musimy pamiętać, że nasz region jest budowany w obecnym kształcie od 1999 r. – To nie jest to Mazowsze, które było przyłączane do Rzeczypospolitej w 1526 r. W ramach regionu bardziej widoczne będą tożsamości lokalne. Upowszechnienie używania flagi Mazowsza to krok do scalania małych ojczyzn.

Dodaje, że rozpowszechnienie flagi  to jedno. Trzeba też pomyśleć o jej udostępnieniu. – Powinniśmy jako samorząd rozdać ją np. szkołom. Taki symbol w przestrzeni publicznej prowokuje do zainteresowania historią regionu. A paradoksalnie wiele rzeczy dociera do rodziców poprzez najmłodszych tłumaczy przewodniczący sejmikowej komisji edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego.

Jak podkreśla dr hab. Olgierd Annusewicz, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, w przypadku Mazowsza, silną rolę odgrywa jego niejednorodność, a w szczególności demograficzna i ekonomiczna odrębność Warszawy. – W stolicy mieszka wielu ludzi pochodzących z różnych regionów Polski, często utożsamiających się z miejscami, z których pochodzą. Ale jak dodaje, Mazowsze ma wspólną historię i tradycję, wspaniałe miejsca – historyczne, wyjątkowe pod względem architektury, ale też o walorach przyrodniczych. To wszystko może służyć budowaniu tożsamości mieszkańca regionu. – Warto angażować siły w taki proces, pokazywać też, że Warszawa jest częścią Mazowsza. Jednocześnie pogodzić się, że będziemy tyglem lokalnych tożsamości, że oprócz Mazowszan z Płocka, Radomia czy Piaseczna będą wśród nas nowi Mazowszanie z Podlasia, Kujaw czy Podkarpacia. Wspólne idee, wizja przyszłości rozwoju regionu, otwartość na współpracę, konsekwentne promowanie marki Mazowsze, ale też budowanie więzi ze społeczeństwem na różnych płaszczyznach będzie ważnym krokiem w budowaniu i umacnianiu mazowieckiej tożsamości regionalnej – podsumowuje dr hab. Olgierd Annusewicz.

[1] Polski etnograf, muzealnik, działacz społeczny i polityczny. Miłośnik i badacz kultury kurpiowskiej, autor książek poświęconych Kurpiom Puszczy Zielonej, założyciel Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie; źródło Wikipedia

 

Materiał partnera

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
 • avatar
  ~Katarzyna 185.49.29.*** 2021-04-30 10:00
  A gdzie dają te flagi do wywieszenia?
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~RuchAutonomiiStruzik 5.173.140.*** 2021-05-01 22:48
   Możesz sobie kupić, oni ci dali tylko łaskawie prawo do tego.
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~lokalny patriota 88.156.214.*** 2021-04-30 08:50
  To ukryta dywersja wydzielenia Warszawy z Województwa Mazowieckiego czyli jego podziału. Struzik poprzez lokalnych bezmyślnych dywersantów robi swoje.
  • 50%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Tomasz 5.173.132.*** 2021-04-28 19:51
  Radomianie, macie niebywałą okazję stać się Mazowszanami i razem z nami domagać się od rządzących autonomii dla naszeho regionu. jeśli jednak chcecie pozostać przy polskości, lub przenieście się do świętokrzyskiego.
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Anonim 37.225.49.*** 2021-04-29 10:48
   Województwo Radomskie. Zadni Mazowszanie.
   • 100%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Tomasz 78.154.87.*** 2021-04-29 11:03
   Niech i tak będzie, ale czy Kielce się na to zgodzą? Bez nich wasz subregion jest za mały na osobne województwo.
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~ja 83.6.136.*** 2021-04-29 18:46
   .. raczej mieszkańcy województwa mazowieckiego.
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Anonim 79.185.109.*** 2021-04-29 18:57
   Wielkościowo jesteśmy tacy jak Opolskie, świętokrzyskie,. Częstochowa nigdy nie byłą Śląskiem , a Radom Mazowszem. Przecież Koszalin też zasługuje na samodzielne województwo. Nie chcemy z Kielcami, Najlepiej samodzielnie . Bielan nie z mojej bajki, ale dzięki jego uporowi rośnie w Radomiu lotnisko. Ludzie serce sie raduje jak tam kiedyś zajechałam. Dzięki lotnisku będzie super presja na kolejną ekspresówkę - do Piotrkowa , z Lublina , a może i ekspresówka na Rzeszów...
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Anonim 79.185.109.*** 2021-04-29 18:53
  Do K***y NĘ**y Nie wolno zapraszać do nas posłów spadochroniarzy jak Kluzik Rostkowska, Tomasz Nałecz, czy teraz kolejny kandydat na spadochroniarza były wojewoda Kozłowski. To ZAWODOWE PASOŻYTY, nic dla Radomia nie zrobią , tylko razem ze Struzikiem , czy Leszkiem Ruszczykiem będą szkodzić walce o samodzielne województwo. Opamiętajcie się , wybuerajcie tylko Radomian , i tylko w opcji, samodzxielnego województwa, inaczej ockniecie sie , w województwie puławskim , albo skarżytskim..... Ile Radom stracił prezez ostatnich 20 lat ???? masę , a ile zyskał, poklepywanie po pleckach przed wyborami przez Struzika, Struziko-opaski, jak już wyłączą u nas z nędzy prąd, i jego bzdetne plakaty " Nie dla podziału Mazowsza" Jestem za , tylko trzeba wydzielić z Mazowsza to co nigdy nie było Mazowszem. Warszawka na nas pasożytuje. Struzik dał ostatnio pół miliarda PLN na dwa warszawskie szpitale i jednocześnie 129 opasek odblaskowych dla ubogich radomian. Ach zapomniałem - były jeszcze trzy tuziny paciorków szklanych i 200 flag Wielkie Mazowieckie Księstwo STRUZIKA: Struzik na taczki.....
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Tomasz 5.173.132.*** 2021-04-28 20:07
  W ostatnim zdaniu miało być "to przenieście się do świętokrzyskiego".
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~xza 83.6.136.*** 2021-04-29 18:48
   No tak ale radomianie mają niewiele wspólnego z góralami świętokrzyskimi,
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Patriot 88.156.214.*** 2021-04-28 13:21
  Radom to nie Mazowsze! Dlatego Marszałku Struzik "dobroczynco"! Uszczesliw Radom i uwolnij go z Mazowieckiej niewoli a nie każ wywieszać mazowieckiej flagi.
  • 75%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~rad 83.6.136.*** 2021-04-29 18:44
   Ależ Ci się poplątało.
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Anonim 185.49.29.*** 2021-04-28 17:02
  inne sejmiki dokładają kasę na rozwój po pandemii, a nam zagwarantowano szerszy dostęp do czerwonego sztandaru
  • 75%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~nie nie nie 5.173.139.*** 2021-04-28 16:57
  Już chcą to samo zrobić co np. na Śląsku, że RAŚ-owcy wstydzą się polskiej biało-czerwonej flagi, czują się "ślunzokamy", a nie Polakami i chyba chcą anschlussu, żeby ich znów niemiaszki przytuliły.
  • 50%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~ja 83.6.136.*** 2021-04-28 14:53
  Ludzie do tej pory nie umieją rozróżnić Mazowsza od województwa mazowieckiego. Nie wiedzą że chodzi o flagę tegoż województwa. To jest aktualny podział administracyjny. Dawniej Radom leżał (leży) na Ziemi Radomskiej, która jest częścią Ziemi Sandomierskiej a ona należy do Małopolski. Także pomieszania z poplątaniem ciąg dalszy.
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Anonim 185.49.29.*** 2021-04-28 16:23
   geograficznie równina radomska, generalnie do Jedlińska ciągnęło sie malopolskie, stąd nawet Plockie pisiory podważają nas jako stolicę nowego województwa, ponieważ historycznie to Plock był siedzibą książąt mazowieckich
   • 67%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Anonim 185.49.29.*** 2021-04-28 12:41
  o co chodzi z tymi flagami, Borysław biegał z flagą Indonezji
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
 • Pokaż więcej komentarzy
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy