Radio Rekord Radom mobilne Radio Rekord Radom mobilne
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Ekskluzywny wywiad z prezesem PPL: Co dalej z lotniskiem?

Ekskluzywny wywiad z prezesem PPL: Co dalej z lotniskiem?
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Krzysztof Domagała: W poniedziałek, 23 lipca radomscy radni przegłosowali zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta, na mocy których Radom do 2040 roku wyda ponad 350 mln zł na inwestycję w lotnisko. Jak będzie wyglądał podział wydatków pomiędzy Radom a PPL?

Mariusz Szpikowski: To dobra okazja, żeby wyjaśnić wszelkie nieporozumienia i wytłumaczyć mieszkańcom Radomia, o co w ogóle chodzi. Bo w tej kwestii pojawiło się wiele niejasności. Po pierwsze, PPL będzie inwestował w lotnisko w Radomiu, ale będą to inwestycje dokonywane na gruntach, które nie należą do PPL-u. Są to grunty należące w większości do gminy i do Skarbu Państwa. Zgodnie z obowiązującym prawem, wszelkie naniesienia, które zostaną tam dokonane przez PPL, będą zwiększały wartość gruntów. To tak, jak w przypadku domu, nie można oddzielić go od gruntu, czyli własność nieruchomości, czytaj tego przykładowego domu, będzie związana z właścicielem gruntu. To samo wydarzy się w Radomiu. Wszelkie naniesienia, które my dokonamy, będą związane z właścicielem gruntów. W związku z powyższym, na końcu okresu dzierżawy, zgodnie z obowiązującym prawem, mielibyśmy roszczenia do właściciela gruntu, o zwrot poniesionych nakładów naniesień, których dokonaliśmy na tym gruncie. Aby uniknąć sytuacji, w której Radom musiałby jednorazowo zwracać bardzo dużą kwotę PPL-owi, rozłożyliśmy te kwoty na raty. Jeszcze raz chcę podkreślić, że nie są to koszty. To, z jednej strony, wymiana, zwrot wartości poniesionych nakładów, a z drugiej strony, nakłady te przejdą na rzecz właściciela gruntu, czyli zyskuje na tym miasto. Cały czas to ono będzie właścicielem gruntu i może w nim w dowolny sposób dysponować.
Zgodnie z raportem firmy ARUP pierwsza faza rozbudowy radomskiego lotniska będzie kosztować ok. 425 mln zł. Będzie to związane z inwestycjami w pas startowy, drogi kołowania, płyty postojowe czy budowę terminala z prawdziwego zdarzenia. Będą to inwestycje w infrastrukturę lotniska. Pamiętajmy, że do 2040 roku wszelkie te inwestycje będą finansowane i amortyzowane przez PPL.

http://www.cozadzien.pl/radom/miasto-wyda-na-lotnisko-ok-350-mln-zl/49111


Czy Radom musi zapłacić za to, co zostanie w naszym mieście na stałe. W sensie pas startowy, terminal itd.?

Mówiąc najprościej, Radom jest właścicielem gruntu. Można to porównać do sytuacji rolnika, który posiada działkę, a jej wartość powiedzmy to 5 zł za metr kwadratowy. Wtedy przychodzi inwestor i na tej działce dokonuje inwestycji, na przykład buduje tam hotel czy stację benzynową. Te wszystkie naniesienia zostaną na tej działce i w momencie, w którym kończy się dzierżawa to właściciel gruntu, ma już grunt, którego wartość nie wynosi już 5 zł, a powiedzmy 5 tys. zł za metr kwadratowy. Dlatego też wyceniamy grunt z naniesieniami, nie można tych naniesień oddzielić od gruntu i ten przypadek odnosi się do radomskiego lotniska.

A dlaczego PPL nie mógł kupić tych terenów od Radomia, tylko je dzierżawi?

Jest to związane z uwarunkowaniami prawnymi. Mianowicie te tereny nie są tylko i wyłącznie własnością miasta, a część tych gruntów została użyczona dla miasta od Skarbu Państwa i od wojska, co więcej, to użyczenie było dokonane tylko na cele działalności lotniczej. W związku z tym nie było fizycznej możliwości, aby PPL te grunty zakupił. Gdyby istniała możliwość zakupu tych gruntów, wówczas PPL, by się na to zdecydował. Wtedy PPL dokonywałby naniesień i nie byłoby wówczas tematu roszczenia o zwrot wartości tych naniesień, dlatego że właścicielem gruntu byłby PPL. Byłby to zupełnie inny typ transakcji.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

A co będzie po roku 2040?

Musimy wyjaśnić, że rok 2040 wynika tylko z obecnie zawartych umów użyczenia gruntów, nie jest to w żaden sposób data, w której PPL miałby zamiar w żaden sposób zakończyć swoją działalność na lotnisko w Radomiu. Wręcz przeciwnie. Wyraźnie powiedzieliśmy, że inwestujemy w Radom. W pierwszej fazie budujemy lotnisko na ok. 3 mln pasażerów, które będzie początkowo portem komplementarnym dla lotniska Chopina, a dalej dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. A jeśli rynek będzie się tak rozwijał, jak to przewidujemy, to zakładamy, że lotnisko w Radomiu będzie dalej rozbudowywane i będzie mogło obsłużyć od 8 do 10 mln pasażerów rocznie. A to by się wiązało z kolejnymi inwestycjami w Radomiu.

http://www.cozadzien.pl/zdjecia/port-lotniczy-radom-na-zdjeciach/49022


Dlatego rok 2040 jest sztuczną granicą, wynikającą z uwarunkowań prawnych. Wtedy dokonamy rewizji wartości naniesień. Ale decyzje o tym, co dalej z lotniskiem w Radomiu, podejmiemy zdecydowanie wcześniej, niż w 2040 roku.

Warto wskazać jeszcze jedną rzecz dla mieszkańców Radomia, bo oczywiście temat lotniska rozpatruje się tylko i wyłącznie w kwestii nowych naniesień, tak jakby były kosztem. Ale to nie jest koszt dla miasta. Po pierwsze miasto nabywa nieruchomości o znacznej wartości. Po drugie korzyścią dla miasta jest to, co teraz PPL zapłaci za aktywa spółki, które będzie nabywać w formule pre-pack. Trzeba też rozpatrzeć inne aspekty, o których nie słyszałem, aby były poruszane na radzie miasta. Otóż w Radomiu powstanie nieruchomość, a to powoduje chociażby zyski z tytułu podatku od nieruchomości. A im większa wartość nieruchomości, tym wyższe podatki i większe zyski dla gminy. Rozwój lotniska to również zyski od najemców, którzy pojawią się na lotnisku i będą płacić różne daniny na rzecz miasta. Są również zyski pośrednie. Rozwój portu lotniczego w Radomiu spowoduje, że w tym miejscu zatrudnienie znajdzie o wiele więcej osób niż do tej pory. Dochodzą do tego również inwestycje w infrastrukturę, które teraz mają miejsce w Radomiu, jak chociażby przebudowa linii kolejowej do Warszawy, po której do stolicy będzie można dojechać w ciągu godziny. Do tego mamy inwestycje w infrastrukturę drogową, a to zwiększa atrakcyjność gospodarczą Radomia. Radom stanie się pewnego rodzaju centrum regionu, a to spowoduje bardzo konkretne korzyści dla miasta i jego mieszkańców, także w wymiarze finansowym.

Czy może pan zagwarantować, że lotnisko w Radomiu powstanie i za kilka lat z naszego miasta będzie odlatywać trzy miliony pasażerów? Bo niektórzy radomianie sceptycznie podchodzą do tej inwestycji i nie wierzą, że doczekają takich czasów.

Radomianie mogą byś spokojni. Radomskie lotnisko nie jest projektem lokalnym. Podkreślaliśmy to już wielokrotnie, że lotnisko Chopina, z racji swojej lokalizacji, nie będzie w stanie obsłużyć od 9 do 15 mln pasażerów, czyli dla tej grupy musi istnieć port komplementarny, który potem będzie uzupełnieniem dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Potrzebujemy lotniska, który będzie pełnił taką funkcję, jak w Londynie Luton. Musimy mieć takie lotnisko, bo w przeciwnym razie nie będziemy w stanie obsłużyć tych milionów pasażerów.

http://www.cozadzien.pl/radom/historia-radomskiego-lotniska/49010

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Jesteśmy przygotowani do prowadzenia inwestycji, mamy już konkretną koncepcję lotniska i terminalu, mamy układ dróg startowych. Ale żeby zacząć, musimy mieć tytuł, czyli musimy zostać nabywcą udziałów, a to wydarzy się dopiero w momencie, kiedy złożony przez miasto wniosek o upadłości w formule „pre-pack” zostanie przez sąd zaakceptowany, dopiero wtedy PPL podpisze umowę z syndykiem. Mamy nadzieję, że wydarzy się to dość szybko.

Czy możemy już poznać datę rozpoczęcia inwestycji na radomskim lotnisku?

Nauczony doświadczeniem: musimy zdefiniować, co znaczy rozpoczęcie inwestycji. Dla nas w pewien sposób inwestycja w lotnisko w Radomiu już się rozpoczęła. Chociażby w sensie przygotowań koncepcji programu funkcjonalno-użytkowego czy przygotowania się do stworzenia warunków do przetargów. Jesteśmy przygotowani i natychmiast po podpisaniu umowy z syndykiem i uregulowaniu kwestii naniesień będziemy w stanie uruchomić pewne postępowania. Pierwsza faza inwestycji związana z fazami projektowymi i przygotowawczymi odbędzie się jeszcze w tym roku.
Ale wiem, że dla mieszkańców początek inwestycji równa się z wjechaniem na teren lotniska buldożerów, ale nie jesteśmy tej daty w stanie dokładnie przewidzieć. Pod tym względem jesteśmy determinowani sezonami budowlanymi. Większość prac będzie mogła się rozpocząć na początku okresu budowlanego w przyszłym roku. W tej chwili załatwiamy wszelkie kwestie związane z projektami i zezwoleniami. To również zajmuje czas i dodatkowo jest to faza niezmiernie kosztowna, a w naszym kraju jest to etap często lekceważony. Nie możemy zacząć takiej inwestycji z dnia na dzień. Tak to nie działa, to nie są Chiny czy Indie, gdzie można wybudować tak potężne lotnisko w kilka miesięcy. Radom jest dla nas kluczową kwestią i chcemy, aby to lotnisko było w pełni przygotowane i zdolne do obsłużenia ok. 3 mln pasażerów już w pierwszej fazie, czyli w sezonie letnim 2020.

Rozbudowa lotniska w Radomiu niepokoi mieszkańców terenów nieopodal portu lotniczego. W jaki sposób PPL planuje im pomóc?

Należy zaznaczyć, że w tej chwili w Radomiu odbywają się loty nocne i to samolotów wojskowych, które są zdecydowanie głośniejsze od samolotów komunikacyjnych. Oczywiście wraz z rozwojem portu lotniczego w Radomiu zmieni się skala wykonywanych operacji, bo, aby obsłużyć 3 mln pasażerów będzie zdecydowanie więcej lotów, niż jest ich dzisiaj. My na podstawie mapy akustycznej dokonamy pomiarów i wyznaczymy obszar ograniczonego użytkowania, który najprawdopodobniej obejmie również Ustronie. Wtedy, zgodnie z prawem, zarządzający lotniskiem będzie musiał uruchomić pewne obowiązki względem mieszkańców z terenów ograniczonego użytkowania. Oznacza to, że w miejscu, gdzie jest oddziaływanie hałasowe, będzie obowiązek zapewnienia izolacji akustycznej, tak, aby przy zamkniętych oknach hałas nie był dokuczliwy. To niesie za sobą również obowiązek zapewnienia odpowiedniej wentylacji. I my takie działania będziemy podejmować.

http://www.cozadzien.pl/radom/adam-bielan-udalo-sie-ppl-przejmuje-radomskie-lotnisko/48999

Planujemy spotkanie z mieszkańcami Ustronia, żeby ich uspokoić i wytłumaczyć, co się dzieje i co to dla nich oznacza. Myślę, że w odpowiednim czasie podejmiemy te wszystkie działania o charakterze społecznym. Ale to wszystko będziemy mogli robić dopiero wtedy, kiedy PPL stanie się stroną w tym postępowaniu. Mam nadzieję, że niedługo nią się staniemy. I mogę zdradzić wstępnie, że naszym planem jest zaprezentowanie planów rozwoju lotniska, ale również dróg dojazdowych do Radomia i wszystkich inwestycji z tym związanych. Wtedy mieszkańcy Radomia zobaczą, ile jest tych inwestycji, które dzieją się trochę poza PPL-em, ale były przez nas wymagane, byśmy rozważali inwestycje w radomskie lotnisko. Mam tu na myśli chociażby inwestycje drogowe i kolejowe. To wszystko będziemy chcieli pokazać jednego dnia, a myślę, że odpowiednim momentem będą sierpniowe pokazy lotnicze Air Show.

Krzysztof Domagała

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
 • avatar
  ~aerodyna. 83.24.97.*** 2018-07-29 11:07
  Ustronie to to kropla w morzu ,pytam co z mieszkającymi 200- 500 metrów od lotniska ,a ich grunty to działki przyległe do Radomia, będące w zasobach gminy Jedlnia ,Gózd ,czy Skaryszew. Tych ludzi nikt nie pyta o zgodę ,tylko prowadzi się degradację ich środowiska ,o dzierżawę gruntów ,tylko wypad z rodzinnych ziem , a dopiero potem wypłata jakichś marnych groszy ,mało tego jeszcze nawet nikt z nimi nie rozmawiał , dowiadują się wszystkiego z mediów ,nawet za komuny takich rzeczy nie było .To jest jedna wielka granda , i tyle. Jeśli chodzi o pozwolenia na budowę to urzędnicza papierologia zajęła mi ponad rok ,nie mówiąc o projekcie budynku, dodatkowo 3 miesiące oczekiwania na zezwolenie rozebrania 50- letniej drewnianej szopy .To wszystko to bzdury na produkowane na potrzeby nadchodzących wyborów . Co do nocnych lotów w Radomiu to komuś się coś pomigało, od lat nic w nocy z Radomia nie wyleciało ,poza głupotą.
  • 60%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~zzz 188.146.34.*** 2018-08-08 12:56
   Dokładnie. Hitem jest fakt, że w ostatnim czasie wydane zostało pozwolenie na budowę na działce sąsiadującej z działką, która już została wywłaszczona - do niej będzie sięgał pas. Doliczając strefę buforową nie ma szans, aby tamta działka nie została wywłaszczona. Szok. Ludzie tracą pieniądze, bo w gminie zmowa milczenia i nagle nic nie wiedzą, co z lotniskiem.
   • 100%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~POdła zmiana 94.254.143.*** 2018-08-01 10:03
  RADOM przeprasza PIS i LOT za to POsra.e POspólstwo.POtomków ONUC z ZSRR.
  • 67%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Jolka 188.146.100.*** 2018-07-29 18:37
  DALEJ TO SIĘ WPISZE NA 2020 DO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO. I JAK PIŚDZIAKI WYGRAJĄ WYBORY BĘDZIE NIE LOTNISKO A PO WYBURZENIU JEDNO DNO RŻYSKO . COZADZIEŃ UZYSKA TEREN DO IMPREZ NA PŁYCIE LOTNISKA KUKUŁA DISCO I CO PIĄTEK ALE SHOW. WSZYSTKIE MOHEROWE I TE OD NOWA MŁODE
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~olo 155.133.9.*** 2018-07-29 15:53
  Skoro to mają być nasze pieniądze to może dobrze by było zrobić miejskie referendum z pytaniem czy tego chcemy.
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Turysta 82.39.172.*** 2018-07-26 23:58
  Nawet nie zdajecie sobie sprawy ile osób czeka na to lotnisko w UK i loty do Radomia. Ja prawie z każdego lotniska w Polsce mam dojazd od 3h w górę. W Katowicach czekam ponad 6h na pociąg do Radomia. Jestem "ZA" budową lotniska przez PPL i niech miasto płaci nawet 500+ mln złotych a i tak się zwróci za x lat. Pozdro dla idiotów.
  • 55%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Niki 185.189.127.*** 2018-07-27 09:37
   Turysto, a czy Ty wydałbyś 01,%, czyli 350 000 zł bez gwarancji, że CI sie zwróci, bo ktoś czeka na loty, a ktoś mami szansą rozwoju. Tak, to jest szansa, ale, żeby przeznaczyć taką kasę, trzeba mieć podstawy do tego. A nie - zaczyna się sesja i akcja: kto "za" kto "przeciw" - 350 mln na rzecz PPL przeszło i "będzie dobrze"
   • 50%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Anonim 94.254.178.*** 2018-07-28 12:03
   To dlaczego Radomia NIKT nie chce latać od listopada!!!?przecież lotnisko cały czas szukało chętnych przewoźników tak że @ turysta nie bądź taki demagog i tani populista
   • 60%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Gif 79.110.193.*** 2018-07-28 17:25
   No właśnie, biorąc pod uwagę, że miasto i tak dorzuca kasę Inwestorowi, aż dziwi, że nikt nie chciał budować terminala, pasa i reszty infrastruktury...
   • 100%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~POdła zmiana 94.254.142.*** 2018-07-26 16:15
  PO-zamykać już te wredne ryje.I wypalać z Radomia.
  • 50%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Anonim 188.146.100.*** 2018-07-26 18:04
   już ryjesz pisowski ryjku
   • 50%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~RAA 94.254.241.*** 2018-07-27 20:27
   Kiedy patrzyłeś w lustro? Pisdzielcu
   • 71%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~POdła zmiana 94.254.139.*** 2018-07-27 20:25
  Wuj WAM w POpe i kamieni kope.
  • 57%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~POdła zmiana 94.254.139.*** 2018-07-27 10:55
  POrch .... to POrch.
  • 59%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~RAA 94.254.247.*** 2018-07-27 12:12
   Pisdzielec to pisdzielec
   • 50%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~emeryt 94.254.231.*** 2018-07-27 10:05
  PPL w umowie nie gwarantuje niczego miesiąc po zakończaniu inwestycji mogą spokojnie się zwinąć do Modlina, Łodzi .... i co możemy im zrobić w świetle tej umowy nic!!! Nikt przewoźników nie zmusi do latania z Radomia. Jedyne to co jest pewne, że radomianie muszą za tą inwestycję zapłacić 350mln może 500mlm a jeżeli będzie kosztować 1,5 mld to też, ponieważ mowa jest o zwrocie poniesionych nakładów. Umowa jest skandaliczna!!!
  • 54%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Anonim 185.34.48.*** 2018-07-27 11:17
   Będziemy płacić dopiero wtedy, gdy będą stąd loty. To jeden z podstawowych warunków, które zostały ustalone z PPL
   • 50%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Skandal! 94.254.139.*** 2018-07-27 11:07
  Radomskie lotnisko przez Witkowskiego i jego kolesi ma pół roku opóźnienia a Radom stracił miliony!.
  • 54%
  • |
  • oceń:
  • |
 • Pokaż więcej komentarzy
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy