Działkowicze świętują

Działkowicze świętują
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

 

Równolegle na dwóch sąsiadujących ogrodach działkowych „Bratek” i „Kalina” odbywały się uroczystości z okazji „Dni Działkowca”. Rodzinny Ogród Działkowy hucznie obchodził także obchody 40-lecia istnienia, na których gościł m.in. Prezydent Miasta Andrzej Kosztowniak oraz radny Leszek Rejmer.  – Od pana prezydenta usłyszeliśmy życzenia, abyśmy wszyscy spotkali się tutaj za kolejne 40 lat. Takie zapewnienie jest dla nas ważne – mówi Zygmunt Kacprzak, prezes Kolegium Prezesów ROD w Radomiu.  

Przypomnijmy, że w lipcu Trybunał Konstytucyjny uchylił korzystne zapisy dotyczące działkowców. Wygasną one za 18 miesięcy. Działkowcom grozi utrata prawa bezczynszowego korzystania z działki, konieczność płacenia podatków  oraz usunięcie innych przywilejów.  O tych sprawach przypominały banery wywieszone na płotach i ulotki nawołujące do walki o nową ustawę.  – Obawiamy się o nasz los, chcemy mieć dalej nasze działki. Wspierają nas politycy i wiemy również, że władze miasta są nam przychylne – wyjaśnia Ryszard Gębski, prezes ROD „Bratek”.

- Wiemy, że co do tych terenów są plany zabudowy od kilku lat, ale jak na razie nikt nas stąd nie wygania. Kiedy będzie taka konieczność nie będziemy mieli wyjścia. Na szczęście w Radomiu odszkodowania dla działkowców  likwidowanych posesji są wypłacane zgodnie z obowiązującymi przepisami – wyjaśnia Ryszard Staniak, prezes ROD „Kalina” z 28-letnim stażem.

Kosze pełne działkowych zbiorów były prezentami dla przybyłych gości. Również wybrani działkowcy zostali odznaczeni i nagrodzeni: za piękną działkę; za pracę na rzecz ogrodu; za 40 lat wzorowego działkowca. Jedną  z uhonorowanych była 92-letnia Helena Kubicka, działkowiczka z 40-letnim stażem. – Kiedyś miałam piękne i smaczne warzywa. Teraz córka zajmuje się działką, ale ja tutaj często przyjeżdżam – wyjaśnia.

- Mam bardzo ładną działkę,  bardzo dużo kwiatów, a dodatkowo warzywa. W sezonie przyjeżdżam tutaj codziennie, bardzo to lubię, robię to dla zdrowia i dla relaksu – mówi Barbara Świgoń, zdobywczyni srebrnej odznaki Wzorowego Działkowca.

Dla najmłodszych działkowiczów zorganizowano konkursy z nagrodami.   

Aleksandra Jabłonka (a.jablonka.cozadzien@op.pl)/fot. Artur Molęda

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy