Radio Rekord Radom mobilne Radio Rekord Radom mobilne
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Deskury bez instytutu

Deskury bez instytutu
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Przypomnijmy: 2 marca radni Prawa i Sprawiedliwości przekonali prezydenta, by zdjął z porządku obrad sesji (po raz drugi) projekt uchwały w sprawie powołania Instytutu Miejskiego „Kamienica Deskurów”. Argumentowali, że najpierw chcą porozmawiać z władzami miasta o tragicznej, ich zdaniem, sytuacji ekonomicznej pracowników istniejących placówek kultury. Ale komisja kultury pomysł zaopiniowała pozytywnie. Stawiając tylko jeden warunek – żeby Instytut Miejski nosił imię Anny Walentynowicz.

To nie fanaberia

Spotkanie radnych PiS z władzami miasta odbyło się w poniedziałek. „Mimo stanowiska przyjętego w listopadzie 2016 roku, w którym Rada Miejska wyraziła poparcie dla idei utworzenia nowoczesnej miejskiej jednostki kultury, dziś radni PiS sprzeciwiają się pomysłowi jej powołania. Chcą, by zaplanowane działania prowadziła jedna z już istniejących placówek kultury” – czytamy w komunikacie magistratu. - „Prezydent stoi na stanowisku, że Instytut Miejski powinien być odrębną placówką z uwagi na zakres i znaczenie działań, jakie mają zostać mu powierzone. Zadaniem Instytutu będzie bowiem animowanie życia społeczno-kulturalnego na terenie Miasta Kazimierzowskiego”. Mimo to na wtorkowej nadzwyczajnej sesji rady miejskiej prezydent po raz trzeci przedłożył projekt uchwały w sprawie powołania Instytutu Miejskiego „Kamienica Deskurów”.

https://www.cozadzien.pl/zdjecia/xxxvi-nadzwyczajna-sesja-rady-miejskiej-w-radomiu-zdjecia/63414

- Powołanie w kamienicy Deskurów Instytutu Miejskiego nie było działaniem ad hoc czy jakąś fanaberią. Włączyliśmy tam instytucję kultury, by dostać unijne dofinansowanie – tłumaczył radnym Sebastian Równy, dyrektor Wydziału Kultury UM.

Przypomniał, że początkowo planowano tam ekspozycję pokazująca fenomen urbanistyczny - „wędrujący” przez wieki Radom, od grodziska na Piotrówce do współczesności. Kiedy jednak okazało się, że taką ekspozycję przygotowuje Muzeum im. Jacka Malczewskiego, władze miasta zdecydowały, by placówka kultury w kamienicy Deskurów zajęła się wolnościowymi dążeniami radomian – od republiki radomskiej, poprzez strajk szkolny w 1945 roku i strajk w Wyższej Szkole Inżynierskiej po wydarzenia Czerwca '76. - Instytut Miejski może stać się takim laboratorium wolności – przekonywał Równy.

https://www.cozadzien.pl/radom/nie-dla-instytutu-miejskiego/63370

Argument nietrafiony

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Zdaniem dyrektora wydziału kultury podnoszony przez radnych PiS argument, że niepowoływanie nowej jednostki przyniesie oszczędności, jest nietrafiony. - Bo jeśli dyrektora którejś z działających placówek kultury obarczymy dodatkowymi obowiązkami, to naturalne jest, że za tę dodatkową pracę trzeba mu będzie zapłacić. Ba, trzeba byłoby zatrudnić choćby kierownika, który miałby w swojej pieczy tylko kamienicę Deskurów, był na miejscu. Jesteśmy też zobligowani do prowadzenia osobnej dla kamienicy księgowości – wyliczał Sebastian Równy. - W tym roku muszą być tu zatrudnione przynajmniej trzy, cztery osoby, żeby przygotować wystawy. A w 2021 roku musimy się rozliczyć z 16 etatów w kamienicy Deskurów.

https://www.cozadzien.pl/radom/kamienica-deskurow-kogo-uwiera-historia/63262

Kto to udźwignie

Choć nad projektem uchwały radni dyskutowali na sesji w listopadzie i w marcu, to i tak we wtorek do dyskusji zapisało się 12 osób. - Na poprzedniej sesji chcieliście państwo tylko zmienić nazwę Instytutu; komisja kultury przecież zaopiniowała projekt pozytywnie. Teraz nie chcecie powołać nowej placówki w ogóle. To się, mówiąc kolokwialnie, kupy nie trzyma – zauważyła Magdalena Lasota. - Nie wiem, dlaczego nie chcecie się zgodzić, żeby Instytut Miejski powstał... Przecież istniejąca placówka i tak będzie musiała zatrudnić ludzi, którzy zajmą się kamienicą Deskurów, trzeba będzie zatrudnić księgową. Podejmijmy wspólnie tę uchwałę; nie możemy ryzykować nierozliczenia projektu.

https://www.cozadzien.pl/zdjecia/kamienica-deskurow-postep-prac-zdjecia/63410

Radna Koalicji Obywatelskiej zauważyła, że poza tym nikt nie pytał dyrektor Resursy Obywatelskiej, co sądzi o wzięciu pod opiekę jeszcze kamienicy Deskurów i czy placówka poradzi sobie z dodatkowymi obowiązkami. - My nigdy tak otwarcie o tym, że to ma być Resursa Obywatelska nie mówiliśmy – zaprotestowała Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz (PiS). - To miasto mówiło, że jeśli nie powstanie Instytut Miejski, to jego zadania udźwignie Resursa.

I wy się przestraszyliście 

Robert Utkowski (KO) przypominał, jak ważne miejsce na mapie Radomia i w świadomości mieszkańców zajmuje Miasto Kazimierzowskie. - Kamienica Deskurów powinna od początku działać na najwyższym poziomie, pracować na swoją markę, promować nasze miasto. A to jest możliwe tylko wtedy, kiedy powstanie tam nowa, specjalnie temu miejscu dedykowana instytucja kultury – przekonywał.

 Najtrudniej współpracuje się z ludźmi, którzy są nieobliczalni – stwierdziła Marta Michalska-Wilk, przewodnicząca klubu radnych KO. - Na komisji kultury opiniujecie projekt uchwały pozytywnie, chcecie tylko, żeby kamienica nosiła nazwę Anny Walentynowicz. A dzisiaj podnosicie zupełnie inne argumenty. Dlaczego? Bo te argumenty, które my przedstawiliśmy na poprzedniej sesji do was dotarły. I wy się ich wystraszyliście. A podwyżki dla pracowników kultury to zupełnie inna sprawa.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

https://www.cozadzien.pl/kultura/instytut-miejski-nie-chca-walentynowicz/63119

Dariusz Wójcik, przewodniczący klubu radnych PiS poinformował, że radni tego ugrupowania chcieli się dowiedzieć jednego – czy rzeczywiście do prowadzenia kamienicy Deskurów trzeba powoływać odrębną instytucję kultury, czy taki jest wymóg unijnej pomocy. - Tymczasem marszałek Mazowsza stwierdził, że to nie musi być osobna placówka – mówił Wójcik. - Niech więc zajmie się kamienicą Deskurów jakaś już działająca. A jeśli to rzeczywiście się rozwinie, będzie działało z rozmachem – i poprawi się budżet miasta – to zawsze do powołania Instytutu Miejskiego będziemy mogli wrócić.

Balansują na granicy życia i śmierci

Kinga Bogusz, przewodnicząca rady miejskiej przypomniała, że „mamy przed sobą etap przygotowań, rozruch” kamienicy Deskurów, więc nie trzeba tam całej instytucji, a zaledwie trzech, czterech osób. Ponadto na scenariusz mającej się tam znaleźć wystawy i tak zostanie ogłoszony konkurs; jego wymyślaniem nie mieli nigdy zajmować się pracownicy Instytutu Miejskiego. - Myślmy w tej chwili o tych ośmiu instytucjach kultury, które balansują na granicy życia i śmierci. Oni tam zarabiają tak, że nie wystarcza im od pierwszego do pierwszego – przekonywała. - Ustaliliśmy, że nie będziemy zamykać kamienicy Deskurów drogi do usamodzielnienia się w przyszłości. Tak, jak to się stało z muzeum w Czarnolesie.

Zrobiłem wszystko, co możliwe

- W ciągu kilku najbliższych dni przygotuję zmiany w statucie Resursy Obywatelskiej – bo to właśnie jej powierzymy obowiązek zajęcia się kamienicą Deskurów. I poproszę o zwołanie sesji nadzwyczajnej, byście je państwo przyjęli – oświadczył prezydent Radosław Witkowski. - Bo nie mamy czasu do stracenia. Kamienica Deskurów będzie gotowa już w połowie czerwca.

Przewodnicząca RM zapytała, czy prezydent zdejmuje projekt uchwały z porządku obrad. W domyśle – przegra przecież głosowanie, bo większość w radzie ma PiS. - Nie – zaprzeczył Witkowski. - Wiem, że państwo zagłosujecie przeciw. Ale jeśli ktoś kiedyś zapyta, dlaczego nie powołałem Instytutu Miejskiego, to chcę móc powiedzieć, że zrobiłem wszystko, co możliwe, by on powstał.

Za powołaniem Instytutu Miejskiego w kamienicy Deskurów głosowało 12 radnych, 15 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

nika Fot. Szymon Wykrota

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
 • avatar
  ~prackult 178.235.177.*** 2020-03-11 12:56
  Tyle lat trwał remont i nie było czasu zastanowić się po co ten budynek miastu. Najpierw określa się funkcję budynku a potem dostosowuje projekt architektoniczny, podział na pomieszczenia i sale. a TU DO TEJ PORY NIE WIEDZĄ CO TO MA BYĆ. CO ROBIŁ DYREKTOR ODPOWIEDZIALNY ZA KULTURĘ?, CO ROBIŁA KOMISJA KULTURY? CO ROBIŁ PREZYDENT? Kompletna żenada i porażka władz. Teraz to kukułcze jajo najlepiej komuś podrzucić, ale dlaczego Resursie, która ma całkiem niezłe warunki do działalności a nie np Łaźni, która prowadzi wielką działalność w łazience. Kultura jak zwykle jest traktowana jak piąte koło u wozu. Żal i beznadzieja.
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Anonim 88.156.150.*** 2020-03-12 15:47
   Trzeba czytać ze zrozumieniem;-). Przecież przeznaczenie budynku było określone, a że radni PIS zagłosowali przeciw stworzeniu nowej odrębnej instytucji to teraz trzeba coś zrobić żeby się z projektu rozliczyć...
   • 50%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~321 89.64.64.*** 2020-03-11 15:35
  A moze w ramach oszczednosci rozwiązac radę miejską?
  • 67%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~mieszczanin 193.189.76.*** 2020-03-11 13:16
  "Deskórów" mikt nie chciał za sym. 2 zl ale Radom za 45 mln "wyremontował" to co dyweloper wybudował by za 15 mln (kupując teren i mając zysk) !! Kuriozum polega na tym, że władze od początku nie miały pomysłu -jeszcze jeden obiekt kultury -instytut legend o Zaglobie ??? Elektrownia działa sprawnie w otoczeniu SLAMSÓW. Brawo radni !!!! Ładnie polożone Obozisko z fantastyczną ekipą ledwo zipie Resursa i biblioteka bez pomysłu co dalej, popada w ruinę ..ale zadęcie na Operę i Centrum.. jest .....ale tylko werbalne. Skończy sie tak ,że miasto nada patrona im. Chrapka i odda po raz trzeci kościołowi za ruinę "ZAMKU KRÓLEWSKIEGO" Rynek jak nie jest atrakcyjny,to będzie skansenem umarłych muzeów z jedyną atrakcją zjazdu trupy radnych na jakże merytoryczne sesje RM.
  • 60%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~wer 79.184.17.*** 2020-03-11 12:07
  Michalska jest tak slaba radna ona nie wie co mowi. Caly czas polityka. Nic konkretnego. Kto taka babe wybral. Dosc ze jest taka brzydka to jeszcze niekompetentna.
  • 50%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Anonim 37.47.18.*** 2020-03-11 12:28
   Ocenić to jedno, a obrażać, to drugie.
   • 80%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Wójcik 46.101.38.*** 2020-03-11 12:28
  Jak mówiłem, nie chcecie Walentynowicz jako patronki instytutu, to nie będzie mieli instytutu wcale
  • 57%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~kasandra 79.110.207.*** 2020-03-11 12:28
  Od 2016 roku sytuacja ekonomiczna miasta zmieniła się. Prowadzone są inwestycje bardzo obciążające budżet. Powoływanie nowych Jednostek budżetowych wymagało by zadłużania się. Może o to chodzi radnym PO?
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~PO nie rura i nie pęka 94.42.13.*** 2020-03-11 12:01
  Wojna na dole wojna na górze. Przyjedzie na wywiad Caryca to Wam zatańczy na rurze,
  • 57%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Anonim 37.47.18.*** 2020-03-11 11:07
  WOJENKA RADOMSKO - RADOMSKA TRWA, A MIASTO I MIESZKAŃCY CIERPIĄ. BYCIE RADNYM DRODZY PAŃSTWO, TO NIE OBOWIĄZEK, A TYM BARDZIEJ ZABAWA. APELUJĘ O ROZSĄDEK I POROZUMIENIE (NIE TYLKO W TEJ KWESTII). DOBRO MIASTA JEST NA PIERWSZYM MIEJSCU!!!
  • 64%
  • |
  • oceń:
  • |
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy