Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Debata prezydencka - zapis relacji

Debata prezydencka - zapis relacji

Koniec debaty. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

- Mam prawo się bronić. Obraził pan ludzi, którzy stworzyli tę piosenkę. Ona ma charakter satyryczny. Niestety, ale wykazał się pan zawiścią - zakończyła Marzena Wróbel.

- Nie chciałbym, aby wciąż w Radomiu trwał konflikt pomiędzy PiS oraz PO. Należy postawić na promocję miasta, a nie na "ćwierkające wróbelki". To co zrobiono w nagraniu pani poseł, które krąży w internecie jest niedopuszczalne. My nie jesteśmy jakąś gminą. My jesteśmy dużym miastem - stwierdził Robert Dębicki.

- Musimy patrzeć jak rozwijają się inne miasta i brać z nich przykład. Bardzo dobrze rozwija się Wrocław. Dlaczego? Bo jest tam 140 tys. studentów. To ludzie młodzi są przyszłością Radomia. Należy jeszcze bardziej postawić na szkolenie zawodowe - powiedział Krzysztof Ferensztajn.

- Jak nasze miasto będzie się zmieniało to pokazują statystyki GUS. Ludzie jednak wyjeżdżają z Radomia. Trzeba podnieść rangę miasta i otworzyć się na ludzi z okolicznych gmin - oświadczyła Krystyna Suszyńska.

- Radom za cztery lata ma być miastem otwartym i przyjaznym dla ludzi młodych. Należy oczywiście zlikwidować bezrobocie i zastanowić się nad tym, jak powinno funkcjonować lotnisko. Potrzebne jest także przygotowywanie terenów pod nowe inwestycje - to pomysł na miasto Marzeny Wróbel.

- Radom 2018 roku to miasto odpartyjnione. Z Radomiakiem w I lidze, z pracą dla młodych i działającym lotniskiem. To także miasto ze zrównoważonym budżetem - oświadczył Paweł Stępień. 

- Moim podstawowym zadaniem będzie ograniczenie zadłużenia miasta oraz bezrobocia. Oprócz tego postawię na budowę trasy N-S oraz budowę hali sportowej - powiedział Radosław Witkowski.

Test wiedzy o Radomiu dobiegł końca. Teraz kandydaci mają czas na to, aby opowiedzieć o swojej wizji miasta.

Przy której ulicy funkcjonowało kino HEL? - Przy ulicy Żeromskiego - stwierdził Robert Dębicki.

Co wcześniej mieściło się w budynku Muzeum J. Malczewskiego? - Liceum Chałubińskiego - odpowiedział Krzysztof Ferensztajn.

Słynne buty z Radomia to? Sofixy - odparła Krystyna Suszyńska.

- Jak kiedyś nazywała się ulica Piłsudskiego? - Niestety, nie pamiętam - powiedziała Marzena Wróbel. Była to ulica Szeroka.

Gdzie znajduje się najstarsza świątynia? Stare Miasto i to kościół pw. św. Wacława - odpowiedział Paweł Stępień. 

- To na pewno lata 90. Rok 1998. - odpowiedział Radosław Witkowski. Prawidłowa odpowiedź to rok 2000.

Od którego roku organizowane jest Air Show?

Koniec rundy II. Czas na test wiedzy o Radomiu.

- Inwestycje można przeprowadzać moim zdaniem wtedy, gdy sami mamy na dany projekt wystarczająco pieniędzy. Jeśli będziemy mieli oszczędności, to zajmiemy się także Piotrówką. Warto także zainwestować w promocję miasta - uzupełnił Robert Dębicki.

Czy ma pomysł na rewitalizację Piotrówki?

- Funkcjonowanie portu zostało określone w dokumentach. Trzeba obserwować to, co dzieje na innych lotniskach. One mają swoje problemy. Należy też renegocjować umowę z wojskiem - stwierdził Krzysztof Ferensztajn.

Kiedy będziemy mogli korzystać z lotniska na Sadkowie?

- Ta część miasta jest rewitalizowana, w tym celu powołano nawet spółkę. Musimy się jednak zastanowić, w jaki sposób zagospodarować tę przestrzeń. To nie może być tylko muzeum. Tam ludzie muszą kupować mieszkania, pracować. Wiadomo, że to będzie kosztowało, ale zapewniam, że warto - powiedziała Krystyna Suszyńska.

Czy będzie pani chciała przeznaczyć środki na rewitalizację Starówki?

- W projekcie miasta nie podoba mi się budowa nowego obiektu w tym miejscu. To nie jest dobry pomysł. Ten plac powinien być miejscem spotkań radomian. Ludzie chcą ze sobą rozmawiać i bawić się. Tych wolnych przestrzeni nie należy zabudowywać. Przykładem mogą być fontanny - dodała Marzena Wróbel.

Jaką ma pani koncepcję na zagospodarowanie Placu Jagiellońskiego?

- Uważa, że należy zwiększyć pulę środków na ten budżet. Same projekty chciałbym zostawić mieszkańcom. Za każdym razem pojawia się wiele pomysłów. Tę formułę należy utrzymać  - to opinia Pawła Stępnia.

Jakie projekty chciałby pan zgłosić do kolejnego budżetu obywatelskiego?

- Jeśli jest jakiś problem, to wiceprezydent powinien go rozwiązać. Rozumiem, że chodzi tu o to, że uczniowie tej placówki mają zajęcia w różnych miejscach. Miasto ma wiele nieruchomości, które można byłoby wykorzystać na potrzeby MOS. Jako prezydent zajmę się tą kwestią - odparł Radosław Witkowski.

Czy organizacja MOS w Radomiu jest prawidłowa?

Koniec rundy I. Czas na pytania od studentów UTH.

- Szkolnictwo zawodowe zostało zlikwidowane przez obecną ekipę. Jestem za tym, aby odbudować ten dział edukacji. W Radomiu potrzebni są fachowcy - odpowiedział Robert Dębicki.

Szkolnictwo zawodowe czy ogólnokształcące?

- Nie widzę takiej potrzeby. Należy lepiej wykorzystywać jedynie wiedzę pracowników urzędu miejskiego. Żałuję tylko, że zlikwidowano wydział infrastruktury. Chciałbym, aby ta komórka została ponownie powołana do życia, oczywiście bez zatrudniania nowych ludzi - powiedział Krzysztof Ferensztajn.

Czy zwiększy Pan jako prezydent zatrudnienie w magistracie?

- Jeśli chodzi o ratusz w sensie budynku, to jest on piękny. Jeśli chodzi o ratusz w sensie urząd miejski, to należy zmienić organizację tej instytucji. Ci ludzie powinni bardziej pracować na rzecz mieszkańców - oświadczyła Krystyna Suszyńska. 

Jaka powinna być przyszłość radomskiego ratusza?

- Najlepszym sposobem będzie ograniczenie bezrobocia. Oczywiście musimy także sami lepiej mówić o naszym mieście. Trzeba także zadbać o to, aby młodzi ludzie nie wyjeżdżali z Radomia. A to można osiągnąć przez stworzenie nowych miejsc pracy - to z kolei odpowiedź Marzeny Wróbel. 

Jak skutecznie przeprowadzić akcję promocyjną miasta?

- Jestem za tym, aby utrzymać PUP. Nie ma potrzeby tworzenia nowego urzędu. Co do samego pośredniaka, to trzeba zmienić jego kompetencje. Czasami działania tej jednostki skupiają się na wypłacaniu zasiłków. Należy także zmienić chociażby system szkoleń, które są tam przeprowadzane - stwierdził Paweł Stępień.

Czy utrzymywać PUP, czy stworzyć miejski pośredniak?

- Absolutnie nie. To ważna organizacja, która pilnuje porządku w mieście. Czasami wymagamy od tej służby dbania o bezpieczeństwo. To nie do końca tak działa. Musimy tylko zastanowić się, jak polepszyć pracę straży miejskiej. Nie jestem jednak za tym, aby strażnicy mogli kontrolować prędkość - powiedział Radosław Witkowski.

Straż Miejska - likwidować?

Czas na rundę I. Pytania zadają dziennikarze.

Przypomnijmy, że organizatorami debaty są: Uniwersytet Technologiczno - Humanistyczny w Radomiu, Zebrra.tv, Echo Dnia, Radio Rekord oraz cozadzien.pl.

Godz. 10.14 - początek debaty

Już wiemy, że w debacie nie wezmą udziału prezydent Andrzej Kosztowniak oraz Wojciech Bernat.

Godz. 10 - kandydaci zajmują miejsca na auli
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy