Radio Rekord Radom mobilne Radio Rekord Radom mobilne
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Debata kandydatów do PE - zapis relacji

Debata kandydatów do PE - zapis relacji
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego zakończyła się. Dziękujemy za uwagę.

- Najbardziej zależy mi na ziemi radomskiej i rozwoju służby zdrowia. Politycy PSL wiele razy się sprawdzili. Zachęcam do głosowania - odparła Bożenna Pacholczak.

- Polski jest już wiele lat w UE i to dobry dla nas bardzo dobry czas. Jesteśmy bezpieczni i tę politykę trzeba kontynuować - oświadczył Andrzej Łuczycki.

- Jeżeli chcecie prawdziwej opozycji i wiedzieć, ile pieniędzy jest marnowanych w UE to zagłosujcie na Nową Prawicę - zaapelował Krystian Łagowski. 

- Aktywna polityka prorodzinna i postawienie na nauczanie przedmiotów technicznych. To nasze główne cele - dodał Tadeusz Szumiata.

Zobacz galerię zdjęć

- Musimy postawić na integrację z innymi państwami UE. To może nam zapewnić sukces - powiedziała Krystyna Suszyńska.

- Chcemy przede wszystkim wprowadzić bardziej sprawiedliwy podział środków z Unii. To nasz główny cel - dodał Zbigniew Kuźmiuk. 

- Innowacyjne rolnictwo, praca i pomoc młodzieży - to nasze cele - stwierdził Leszek Rejmer.

- Ludzie nie chcą słuchać o zielonej wyspie. Nie bierzemy dotacji z państwa na swoją działalność. Najlepiej znamy potrzeby młodych. Głosujcie na radykalną zmianę - stwierdził Norman Czarnecki. 

- Chcemy wprowadzić zmiany w Traktacie Lizbońskim oraz zrezygnować z paktu klimatycznego. Chcemy także, aby lepiej były wydawane fundusze unijne - stwierdził Bogusław Łoboda.

Teraz każdy z uczestników debaty będzie mógł wygłosić krótkie przemówienie.

Koniec rundy trzeciej.

- W jakich komisjach chciałby Pan pracować w PE? - Chciałbym pracować w komisjach związanych z bezpieczeństwem i stwarzaniem miejsc pracy - poinformował Leszek Rejmer.

- Jaka jest Pana opinia na temat wspólnej polityki energetycznej? - Bardzo krytycznie odnoszę się tego pomysłu. Nie po to Niemcy z Rosją wybudowali swój gazociąg, aby później drożej płacić za gaz. Rząd zawalił budowę gazoportu - powiedział Zbigniew Kuźmiuk. 

Proszę wymienić patronów UE? - Niestety, ale ich nie znam - odparł Norman Czarnecki.

- Jakie są najważniejsze wyzwania przed Europarlamentarzystami? - Polscy politycy muszą przede wszystkim się dogadać. Priorytety to udzielanie pomocy w dziedzinie edukacji oraz tworzenie nowych miejsc pracy - stwierdził Tadeusz Szumiata. 

- Chcecie wprowadzić euro, a to może zagrażać naszemu bezpieczeństwu. Dlaczego to popieracie? - Euro wprowadza się stopniowo, wcześniej funkcjonowały waluty dla przedsiębiorców i nic się złego nie działo - odpowiedziała Krystyna Suszyńska.

- Dlaczego dusicie rynek konsumencki? - PO jest jedyną partią otwartą na rynek w każdy możliwy sposób - powiedział Andrzej Łuczycki.

- Chcecie zalegalizować narkotyki, ale jak to się przełoży na zmniejszenie bezrobocia? - W stanie Kolorado zalegalizowano narkotyki i powstało tam wiele miejsc pracy. Najwięcej ze sprzedaży narkotyków zarabiają kartele i przestępcy - stwierdziła Krystyna Suszyńska.

- Jaki ma Pan stosunek do kobiet, bo o tym co o nich sądzi Pana szef wszyscy wiedzą? - Mam narzeczoną od 4 lat, robię wszystko dla niej - powiedział Krystian Łagowski.

- Co Pan sądzi o pakcie klimatyczno - energetycznym? - Jest on zły dla Polski, może pogorszyć naszą sytuację gospodarczą, a także pogłębić bezrobocie - stwierdził Bogusław Łoboda.

- W Traktacie Lizbońskim jest punkt o pokojowym wyjściu z UE. Czy skorzystacie z tego? - Będziemy to rozważali - powiedział Krystian Łagowski.

- Czy nie jest Panu żal, że Jarosław Kaczyński nie poparł Pana w wyborach? - Czwarte miejsce jest na tyle godne, żeby sobie poradzić. Jestem na czwartym miejscu, zachęcam do głosowania - odparł Zbigniew Kuźmiuk.

Czym się różni rozporządzenie od dyrektywy? - Rozporządzenie różni się tym od dyrektywy, że ono obowiązuje wszystkich - odpowiedział Andrzej Łuczycki.

Koniec drugiej rundy. Kandydaci zadają pytania swoim kontrkandydatom.

- Kiedy powstała Unia Europejska? - W 1997 roku - odpowiedział Krystian Łagowski. Prawidłowa odpowiedź to 1993 rok.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

- Jaką metodą liczone są głosy w wyborach do PE? - Niestety, ale nie wiem - odpowiedziała Krystyna Suszyńska. Prawidłowa odpowiedź to metoda Hare'a - Niemeyera.

- Kiedy odbyło się w Polsce referendum w sprawie przystąpienia do UE? - Jeszcze się nie odbyło - odpowiedział Bogusław Łoboda.

- W ilu krajach oficjalną walutą jest euro? - 18 - odpowiedział Norman Czarnecki.

- Gdzie znajduje się siedziba EBC? - We Frankfurcie nad Menem - stwierdził Leszek Rejmer.

- Jak się nazywa hymn UE? - Oda do radości - odpowiedział Zbigniew Kuźmiuk.

- Kiedy odbyły się pierwsze powszechne wybory do PE? - W 1979 roku na jesieni - odpowiedziała Krystyna Suszyńska.

- Który z traktatów nazywamy traktatem o utworzeniu UE? - Traktat z Maastricht - odpowiedział Krystian Łagowski.

- Który kraj przystąpił do strefy Euro 1 stycznia 2014 roku? A który przystąpi 1 stycznia 2015 roku? Andrzejowi Łuczyckiemu nie udało się odpowiedzieć na to pytanie.

- Kiedy wprowadzono Euro? - 1 stycznia 2002 roku - odpowiedziała Bożenna Pacholczak.

Koniec pierwszej rundy. Za nami pytania studentów. Teraz czas na pytania z zakresu wiedzy o Unii Europejskiej.

- W jaki sposób pomóc ludziom niepełnosprawnym? - Tutaj dużą rolę odegra Ministerstwo Pracy, które będzie zarządzało środkami z Unii - stwierdziła Bożenna Pacholczak.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

- Jakie cele będzie sobie Pan stawiał jako Europoseł? - Należy postawić na odpowiedni podział środków europejskich. On musi być bardziej sprawiedliwy. Należy wprowadzić nowy podział statystyczny Mazowsza - powiedział Andrzej Łuczycki.

- Co z rozwojem regionalnej kultury? - Za kulturę powinni odpowiadać rodzice. Należy tworzyć przede wszystkim takie jednostki kultury, które będą interesowały ludzi - odparł Krystian Łagowski.

- Dlaczego w Europie są takie duże różnice w poziomie świadczeń medycznych? - Trzeba ustalić jedne normy, ale to kosztuje. Aby Polska dorównała do innych krajów potrzeba czasu - stwierdził Tadeusz Szumiata.

- Jak będzie Pani pomagała polskim rodzinom? - Jedni chcą dawać pieniądze na dziecko, a inni chcą dać prace rodzicom. W tej chwili taki wybór jest dramatyczny - stwierdziła Krystyna Suszyńska.

- Czy europejski rynek pracy będzie otwarty dla Polaków? - Wszystkie kraje unii otworzyły się na pracowników z innych krajów. Myślę, że nadal tak będzie, ale najważniejsze jest to, aby ludzie nie wyjeżdżali za pracą - odpowiedział Zbigniew Kuźmiuk.

- Czym będzie się Pan zajmował w UE? - Będziemy wspierali w Unii wszelkie projekty dotyczące młodzieży i nauki - powiedział Leszek Rejmer.

Norman Czarnecki odpowie na pytanie dotyczące imigrantów. - Imigranci z innych krajów nie są nam potrzebni. Musimy dbać o swoje interesy narodowe i naszą demografię.

Jako pierwszy odpowie na pytanie Bogusław Łoboda. - Czy jest Pan za przystąpieniem Polski do strefy euro? - Nie powinniśmy się z tym śpieszyć, bo może to pogorszyć naszą sytuację finansową. 

10.19 - początek debaty

W spotkaniu wezmą udział:

- Krystian Łagowski (Nowa Prawica)
- Leszek Rejmer (SLD)
- Zbigniew Kuźmiuk (PiS)
- Andrzej Łuczycki (PO)
- Bogusław Łoboda (Solidarna Polska)
- Norman Czarnecki (Ruch Narodowy)
- Tadeusz Szumiata (Polska Razem)
- Krystyna Suszyńska (Europa+Twój Ruch)
- Bożenna Pacholczak (PSL)

Debata będzie podzielona na cztery rundy. W pierwszej kandydaci odpowiedzą na 12 pytań przygotowanych przez studentów Wydziału Filologiczno-Pedagogicznego UTH. W następnej każdy odpowie na dwa pytania sprawdzające znajomość Unii Europejskiej. W trzeciej rundzie kandydaci będą zadawali swoje pytania kontrkandydatom. W czwartej ostatniej rundzie zostaną przedstawione stanowiska wszystkich uczestników debaty.

Za około 10 minut rozpocznie się debata kandydatów do Europarlamentu. Jej celem jest aktywizacja środowiska studenckiego, zwłaszcza studentów Wydziału Filologiczno-Pedagogicznego UTH.


MS/foto. Archiwum

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy