Co znaleźli archeolodzy na rynku?

Co znaleźli archeolodzy na rynku?
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
Archeolodzy zakończyli już badania trzech odnalezionych na rynku studni.

Tego lata archeolodzy spółki Rewitalizacja, przypomnijmy, poszukiwali istniejących w przeszłości studni na rynku. Odkryli pozostałości trzech. Ta ostatnia – usytuowana po jednej stronie średniowiecznego ratusza ukrywała prawdziwe skarby. I to na głębokości nieco powyżej metra. - To było dla nas pierwsze zaskoczenie – że tak płytko jest tak dużo materiału zabytkowego – mówi Wojciech Marciniak, archeolog ze spółki Rewitalizacja. - Natrafiliśmy np. na zbiór kilkunastu monet z końca XVIII i początków XIX wieku, w tym krajcary Franciszka II i grosze Księstwa Warszawskiego. Bardzo interesujące znalezisko to ołowiany tłok pieczętny albo stempel czy forma odlewnicza z wizerunkiem orła. Odkopaliśmy także bogato zdobione, prawdopodobnie złote okucie. Możliwe, że to fragment patery. Poza tym odkryliśmy fragmenty kafli piecowych i kości.

Dość szybko wyjaśniło się, dlaczego tyle materiału zabytkowego znajdowało się tak płytko – drewniana cembrowina skończyła się na głębokości 1,4 m; głębiej była już woda.
Z cembrowin studni pobrane zostanie drewno do badań dendrochronologicznych, co pozwoli ustalić, kiedy ścięto drzewa użyte do budowy obiektu. Niewykluczone, że jedna ze studni zostanie rozebrana, a potem zrekonstruowana w nowym muzeum.

nika / fot. cozadzien/pl

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy