Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Co się będzie działo w weekend?

Co się będzie działo w weekend?

Piątek, 21 czerwiec

Wernisaż „Echo”. Resursa Obywatelska zaprasza o godz. 17 na wernisaż ekspozycji „Echo”. Złożą się na nią m.in. obrazy, rzeźby i fotografie młodych twórców. Zaprezentują je uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu, a także pracownicy i studenci Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wstęp wolny.

Spektakl w Kawiarence Społecznej. „Imieniny Kochanowskiego” - spektakl poetycki poświęcony pamięci Jana Kochanowskiego. Wystąpi: Izabella Mosańska-Surma wraz z członkami zespołu Proscenium. Scena senioralna Antypiernik. Miejsce: Kawiarenka Społeczna ul. Traugutta 18/6. Godz. 18. Wstęp wolny.

"Zjednoczeni w Sztuce" to tytuł najnowszej wystawy, którą będzie można oglądać już od najbliższego piątku (21.06) w radomskiej Elektrowni:

https://www.cozadzien.pl/kultura/nowa-wystawa-w-elektrowni/101807

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

Przed nami obchody 48. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ’76. Zobaczcie program:

https://www.cozadzien.pl/radom/bogaty-program-obchodow-czerwca-76/101733

Sobota, 22 czerwca

Nowa wystawa w Orońsku. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza o godz. 14 do Galerii Kaplica i Parku Rzeźby na wernisaż wystawy „Gdziekolwiek poza świat – Lato Site Specific”. W drugiej części projektu zaprezentują się artyści z Islandii. Sztuka Islandii, w której dominują rzeźba, instalacje przestrzenne i site-specific, jest w Polsce praktycznie nieznana i nie była dotąd prezentowana w Centrum Rzeźby Polskiej.

Koncert z okazji 25-lecia samorządu Mazowsza. Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza o godz. 17 na polanę przed wiatrakiem z Wierzbicy. Tam zaplanowano występ Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego. Nie zna „Mazowsza”, kto nie widział koncertu „Kalejdoskop barw Polski”. To nie tylko flagowy koncert, ale także kwintesencja działalności zespołu. Koncert, trwający z reguły ok. 2,5 godz., to wybór pieśni i tańców pochodzących z różnych zakątków Polski - od Kaszub, poprzez Kujawy, Zieloną Górę, region Mazowsza, Lubelszczyznę, aż po góry i Śląsk. Prezentują one folklor wsi i miasteczek, ale często są to tańce narodowe, które „Mazowsze” także ma w swoim repertuarze. Będzie można poznać nie tylko charakterystyczne dla poszczególnych regionów tańce, przyśpiewki i muzykę, ale również przyjrzeć się pięknie wykonanym i zdobionym kostiumom, które cieszą oko. Z pewnością wielu zachwyci się krakowiakiem czy oberkiem, wspaniałymi choreografiami mistrza mazowszańskiego parkietu – Witolda Zapały czy innych twórców jedynych w swoim rodzaju układów tanecznych. Wstęp wolny.

Wianki nad zalewem Siczki. EduStacja zaprasza w godz. 18-21 na spotkanie kobiet „Wianki 2024” w stanicy Klubu Żeglarskiego „Ikar” w Jedlni-Letnisku, nad zalewem Siczki. Będzie plecenie wianków i ozdób do włosów, taniec przy ogniu i czytanie słowiańskich opowieści. Przewidziane atrakcje: „Pogawędka z zielarką i szeptuchą” - w zdrowych ziołach zdrowy duch, czyli o energii płynącej z dzikich roślin oraz „Słowiańskie bajduły”, czyli magiczny spacer z pochodniami oraz puszczanie ekologicznych wianków na wodę, cuda-wianki na kiju. Każda z uczestniczek musi przynieść swoje popisowe danie do spróbowania przez wszystkich i rośliny do zrobienia wianka. Trzeba też włożyć białą albo ecru sukienkę. Wstęp wolny.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Niedziela, 23 czerwca

Sobótki w skansenie. Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza w godz. 16- 21 na festyn z okazji sobótek. Będzie to okazja do przybliżenia tradycji i obrzędów związanych z Nocą Kupały, zwaną też kupalnocką i sobótką. To jedna z najdawniejszych uroczystości obchodzonych w czasie przesilenia letniego na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie. Głównym punktem programu będzie widowisko słowno-muzyczne, ale też taneczne połączone z pokazem obrzędu sobótkowego, w wykonaniu Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Wolanianki”. Reżyserem przedstawienia, które rozpocznie się o godz. 19.30 na scenie amfiteatru jest Tomasz A. Żak, dyrektor Teatru Nie Teraz. Usłyszymy dawne, ludowe pieśni śpiewane gwarą, znane i kultywowane w regionie radomskim. Kolorowy spektakl pokazuje zwyczaje związane z nocą Kupały – pojawi się ogień i jego znaczenie, wicie wianków, ale też nie zabraknie emocji i uczyć, jak miłość czy zazdrość. Zwieńczeniem spektaklu będzie przejście w barwnym korowodzie przy wtórze muzyki i śpiewu nad rzekę, gdzie przy zapalonym ognisku sobótkowym odbędzie się rzucanie wianków na wodę. W czasie festynu zaplanowano liczne atrakcje, m.in. warsztaty wicia wianków, warsztaty zielarskie, plener malarski czy szukanie kwiatu paproci. Jak zawsze podczas sobótek pojawią się twórcy ludowi i Koła Gospodyń Wiejskich z tradycyjną kuchnią. Impreza biletowana: 20 zł normalny, 12 zł ulgowy.

Spektakl na Borkach. Dom Kultury „Borki” zaprasza o godz. 18 na spektakl słowno-muzyczny „Chcę kochać, cierpieć, żyć...” w wykonaniu młodzieży realizującej zajęcia aktorskie przy studium wokalno-aktorskim „Uwolnij swój głos”. Młodzi artyści zaprezentują, co im w duszy gra. Usłyszymy wiersze znanych polskich poetów: Wisława Szymborska, Adam Asnyk i Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Całość zostanie okraszona utworami muzycznymi. Wykonawcy zabiorą widzów w podróż po ludzkich emocjach. Opieka artystyczna: Agnieszka Grębosz. Występują: Natalia Fortuna, Katarzyna Rylska, Maria Senderowska, Miłosz Dwojak oraz gościnnie Asia Walczak. Wstęp wolny.

Taniec Pod Gwiazdami. Niezwykle lubiana i ciesząca się ogromnym zainteresowaniem od kilku lat potańcówka. Tradycyjnie taneczne spotkania “na dechach” będą odbywały się w czwartki i niedziele w godzinach 17-21. Pierwszy z nich już 23 czerwca. Wstęp wolny.

Noc Świętojańska – Sobótka Gminna. Koło Gospodyń Wiejskich „Piastowianki” zaprasza o godz. 15 do Ośrodku Sportu i Rekreacji w Jedlińsku (ul. Warszawskiej 2a) na „Noc Świętojańską – Sobótkę Gminną”. O godz. 15.30 wystąpią: Klub Seniora z Jedlińska, Ludwiczanki, Wólczanki, Bierwiecka Biesiada, Czerwone Korale i Czerwona Jarzębina. O godz. 20.15 zaplanowano podsumowanie i rozstrzygnięcie konkursów sobótkowych na potrawę tradycyjną i najpiękniejszy wianek sobótkowy., a także konkursów sprawnościowych dla młodzieży i dzieci. O godz. 20.30 uformuje się korowód z wiankami, który przejdzie nad Radomkę, o godz. 21 wystąpi Zespół Sylwestra Malczewskiego, a o godz. 22 rozpalone zostanie tradycyjne ognisko sobótkowe. Gminną sobótkę zakończy, o godz. 22.15, zabawa taneczna z zespołem Żywioł.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy