Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Co przyniósł 2017 rok?

Co przyniósł 2017 rok?

STYCZEŃ

Początek nowego roku zaczął się pozytywnie dla byłego prezesa radomskiego lotniska Tomasza Siwaka. Prokuratura umorzyła bowiem prowadzone przeciw niemu postępowanie. Okazało się, że ujawnienie umów lotniska (które cały czas zasłaniało się tajemnicami handlowymi) przestępstwem nie jest. Również obdarowanie sprzętem zaprzyjaźnionego stowarzyszenia przestępstwem nie było. Tyle szczęścia na początku nowego roku nie miał prezydent Radomia. Na początku roku CBA chciało wygasić mandat Radosławowi Witkowskiemu. Skuteczność CBA jest tak duża, że sprawa o wygaszenie mandatu ciągnęła się przez cały rok. I chyba jeszcze w 2018 będziemy oglądać ten niekończący się serial z prezydentem w roli głównej. Naszemu uniwersytetowi początek roku przyniósł dobrą nowinę - w styczniu zapadła decyzja o uruchomieniu na UTH medycyny.

 

LUTY

Dowiedzieliśmy się, że w Radomiu zostanie uruchomiony system roweru miejskiego. Poznaliśmy też szczegóły planowanej odbudowy zamku królewskiego. Także w tym miesiącu na naszych łamach zaczęły się ukazywać moje felietony pod nazwą „NieObiektywnym Okiem”. Pierwszy ironicznie udowadniał, że Radom potęgą stoczniową był od zawsze. Luty był także miesiącem walki. Z czym walczono? Z wprowadzaną reformą edukacji i nową siatką szkół w mieście. Dowiedzieliśmy się również, że miasto zamierza ogłosić przetarg na remont pl. Jagiellońskiego oraz że Air Show odbędzie się w tym roku w Radomiu. A radni nie wygasili mandatu prezydentowi. Uznali, że decyzję w tej sprawie powinien podjąć sąd administracyjny.

 

MARZEC

Radomska Grupa Mediowa i stowarzyszenie Co Za Jazda! zorganizowało pierwszą kolację charytatywną - dla chorego Marcelka. Udało się zebrać prawie 30 tys. zł, czyli tyle, ile brakowało do pokrycia kosztów operacji serca chłopca. Nieopodal Radomia w Skaryszewie odbyły się natomiast największe w Polsce targi koni, czyli Wstępy. W tym miesiącu, w proteście przeciwko ustawie ministra Szyszki, członkowie Platformy rozdawali sadzonki drzew, a przedstawiciele Nowoczesnej drzewa sadzili. Złą wiadomością była decyzja o likwidacji 250 łóżek w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym.

 

KWIECIEŃ

Znani radomianie malowali pisanki na aukcją charytatywną, z której pieniądze zostały przeznaczone na wyjazd wakacyjny dla podopiecznych świetlicy pallotynów. Na początku kwietnia odnaleziono ciało, zaginionej od grudnia 2016 roku, Danuty Wielochy. Dobrą wiadomością było podpisanie umowy przez PKP PLK na modernizacje trasy kolejowej nr 8. Tyle tylko, że zmodernizowaną linią pojedziemy do stolicy w 2021 roku. Rozstrzygnięto przetarg na przebudowę kamienicy Deskurów, a miasto postanowiło przeznaczyć 0,5 mln zł na wymianę pieców kaflowych. Kwiecień to również kolejny odcinek sprawy prezydenta - wojewoda wezwał radę miejską do wygaszenia jego mandatu.

 

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

MAJ

Radomska Grupa Mediowa wraz ze stowarzyszeniem Co Za Jazda! rozpoczęła sezon rowerowy. Na pierwszą w tym roku wyprawę pojechaliśmy do Pionek. Mieszkańcy naszego miasta mogli również wziąć udział w Nocy Muzeów. Maj przyniósł też dobrą informacje dla bezrobotnych - d Dowiedzieliśmy się, że przy ul. Energetyków powstanie nowa inwestycja firmy QFG Food, dzięki której w 2018 roku ma zostać zatrudnionych ok. 600 osób. To nie koniec inwestycji - rozpoczęła się budowa stadionu Radomiaka. A my pod koniec miesiąca ruszyliśmy z kolejnym konkursem dla radomskiej młodzieży - Co Za Talent!

 

CZERWIEC

Radni zdecydowali o przekazania „agrotechnika” - od stycznia 2018 - ministerstwu rolnictwa. Obchodziliśmy też hucznie 41. rocznicę radomskich protestów. Ale o Radomiu było głośno nie tylko z powodu hucznych obchodów - podczas jednej z demonstracji został pobity członek Komitetu Obrony Demokracji. Dobra informacja to taka, że miasto ogłosiło przetarg na remont ratusza. Do odnowionego gmachu ma się przenieść Rada Miejska, a budynek na dziedzińcu stanie się siedzibą ZHP. Mogliśmy też, po raz kolejny, poszukać ducha miasta. Poznaliśmy też zwycięzcę konkursu Co Za Talent! - to Miłosz Chała, tancerz z Radomskiego Kolektywu Miłosz Chała.

 

LIPIEC

Dowiedzieliśmy się o planach budowy nowej siedziby dla Polskich Sieci Energetycznych na Potkanowie. Inwestycja ma się zakończyć w 2021 roku. Wtedy PSE zamierza zwiększyć zatrudnienie z 169 do 200 osób. A w podradomskim Piastowie odbył się II Czempionat Koni Arabskich. W pokazach zaprezentowały się 84 konie. Poznaliśmy też zwycięzców budżetu obywatelskiego. Najwięcej głosów w obszarze ogólnomiejskim zdobyły opryski przeciwko komarom i kleszczom. Pod koniec lipca kolejny raz wystartował festiwal Parkowa Fest.

 

SIERPIEŃ

Poznaliśmy nową dyrektor Radomskiej Orkiestry Kameralnej – konkurs wygrała skrzypaczka ROK Natalia Rogińska. W sierpniu odbyły się również 9. Spotkania z Kulturą Żydowska „Ślad”. Dowiedzieliśmy się także, jakie zespoły akrobacyjne wystąpią na AirShow - m.in. Flying Bulls i łotewski Baltic Bees. AirShow się odbyło. Może trochę skromniejsze niż wcześniej, ale zarówno wojsko, jak i miasto stanęło na wysokości zadania.

 

WRZESIEŃ

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Wrzesień to tradycyjnie miesiąc rozpoczęcia nauki w szkołach. W tym roku było skoro zmian, w życie weszła bowiem reforma edukacji przywracająca ośmioklasową szkołę podstawową, czteroletnie licea i likwidująca gimnazja. Informowaliśmy też, że miasto zdecydowało się na budowę nowego wiaduktu w ul Żeromskiego. Na razie, co prawda, zarezerwowano pieniądze jedynie na przygotowanie dokumentacji projektowej.

We wrześniu odbyła się również jubileuszowa Uliczka Tradycji. A ponieważ prezydent stracił zaufanie do Rafała Czajkowskiego, straciliśmy sekretarza miasta. Na rynku w Skaryszewie zakończyliśmy cykl wypraw rowerowych Co Za Jazda!. Zakończył się również festiwal Parkowa Fest. Zwycięzcą został zespół Hurrockaine. A Anna Cieplak za powieść „Ma być czysto” otrzymała Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza. Jeśli już jesteśmy przy temacie Gombrowicza, to poznaliśmy projekt stoliczka autora „Ferdydurke”, który ma stanąć na pl. Konstytucji 3 Maja. Dowiedzieliśmy się ponadto, że miasto na remont kamienicy Deskurów otrzyma dofinansowanie w kwocie ponad 23 mln zł. I kolejna dobra informacja - w Radomiu powstanie Centrum Usług Biznesowych PGZ. Dzięki temu przybędzie 300 miejsc pracy.

 

PAŹDZIERNIK

Radom to z pewnością miasto przepysznego jedzenia. W październiku mogliśmy się o tym przekonać, a to dzięki Radom Food Fest. 8 października, na prośbę uczestników wypraw Co Za Jazda!, została zorganizowana dodatkowa, ekstremalna wyprawa na trasie ponad 100 km. Poznaliśmy też mistrza polskiej ortografii. Został nim Michał Tuzinek. Dowiedzieliśmy się również, że do końca roku - z ponadrocznym opóźnieniem - zostanie oddana do użytku kładka nad ul. Szarych Szeregów. 40-lecie świętował Teatr Powszechny. Radomianie dowiedzieli się także, jak mam wyglądać ul. Narutowicza. Nie obyło się bez protestów lokalnych stowarzyszeń, gdyż zaproponowane zmiany zwężenia ulicy nie przypadły im do gustu. Hojnością wykazali się radomianie przybyli na drugą kolację charytatywną organizowaną przez Radomską Grupę Mediową. Tym razem zebrane pieniądze – ok. 70 tys. zł - zostały przeznaczone na rehabilitację chorej Blanki. Pod koniec października obchodziliśmy też nasze święto - 29 listopada 1994 roku o godz. 6 rano rozpoczęło nadawanie Radio Rekord. 23 lata działalności rodzimej rozgłośni minęły w okamgnieniu.

 

LISTOPAD

W tym miesiącu miał miejsce medialny transfer roku - Do Radomskiej Grupy Mediowej dołączyła największa lokalna telewizja Dami. Dla radomskiego lotniska listopad okazał się smutny, przestały bowiem latać rejsowe samoloty. Loty z Radomia obsługiwała jedynie linia SprintAir. W listopadzie zakończył się też sezon Radomskiego Roweru Miejskiego. Od 1 kwietnia z miejskich rowerów radomianie skorzystali 152 tys. razy. Miłośnicy starego Radomia mogli się spotkać w Resursie Obywatelskiej podczas inauguracyjnego spotkania 3xR, czyli Radom, Resursa, Retrospekcja. W tym miesiącu poznaliśmy też plan przyszłorocznego budżetu miasta. Deficyt w przyszłym roku ma wynieść 53,5 mln zł.

 

GRUDZIEŃ

Na kładce nad ul. Szarych Szeregów zamontowano tłumiki drgań i złożono dokumentację do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, aby ten odebrał inwestycję. Poznaliśmy też laureatów Nagrody Literackiej Miasta Radomia. W tym roku nagrodzeni zostali Monika Sznajderman, Łukasz Krzyżanowski i Mieczysław Szewczuk. A wśród nominowanych znalazła się nasza redakcyjna koleżanka Iwona Kaczmarska. W tym miesiącu został ogłoszony przetarg na budowę pierwszego odcinka trasy N-S. Grudzień to również dobra wiadomość dla UTH - uczelnia dostała prawie 5 mln zł na rozwój nowo utworzonego kierunku lekarskiego. Jak co roku przed świętami znani radomianie malowali bombki, które zostały sprzedane w charytatywnej aukcji. Tym razem licytowano je dla chorego na nowotwór Kubusia.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjIiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjIiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy