Co działo się podczas "Niedzieli z archeologią"?

Co działo się podczas
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Chętni, którzy przybyli w niedzielę (20 lipca) na Rynek, przez kilka godzin mogli dowiedzieć się, jak kiedyś wyglądał zamek królewski oraz obejrzeć prezentację reliktów cmentarza z przełomu XVIII i XIX wieku, który znajdował się na terenie Piotrówki.

Natomiast w Domu Gąski i Esterki odbyły się liczne zajęcia dla najmłodszych, w tym lekcje o tym, w jaki sposób prowadzone są profesjonalne badania archeologiczne.

- Na początek dzieci obejrzały film o wykopaliskach, które nie tak dawno były prowadzone na Piotrówce. O godz. 12 odbyła się prelekcja "Radom - szkice dziejów", podczas której były omawiane najciekawsze elementy naszej wystawy archeologicznej. Eksponaty, które udało nam się zebrać pochodzą z różnych epok i mają ogromną wartość historyczną. Oprócz tego przygotowaliśmy bardzo ciekawe warsztaty, podczas których można było nauczyć się tkania specjalnych pasków oraz lepienia naczyń z gliny. Dla dzieci stworzyliśmy także miejsce, gdzie mogli poczuć się jak prawdziwi archeolodzy. Był piasek, specjalne narzędzia oraz karty do wypełnienia. To pierwsza edycja "Niedzieli z archeologią", ale mam nadzieję że nie ostatnia. Może podczas kolejnych edycji poszerzymy warsztaty i wykłady o historię regionu radomskiego - powiedziała Małgorzata Cieślak - Kopyt, kierownik działu archeologii Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Warto również wspomnieć o tym, że podczas imprezy można było podziwiać gotycko-renesansowe relikty radomskiego ratusza, po których oprowadzał archeolog ze spółki Rewitalizacja.

Organizatorami "Niedzieli z archeologią" byli: Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Instytut Archeologii i Etnologii PAN oraz spółka Rewitalizacja.


MS/fot. MS

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy