Radio Rekord Radom mobilne Radio Rekord Radom mobilne
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Co dalej z kierunkiem lekarskim?

Co dalej z kierunkiem lekarskim?
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Kierunek lekarski działa na UTH od trzech lat, a teraz może zostać zamknięty. Czarne chmury nad medycyną zawisły w październiku ubiegłego roku, po negatywnej ocenie Polskiej Komisji Akredytacyjnej. PKA stwierdziła, że kierunek nie spełnia kryteriów w zakresie zajęć m.in. z fizjologii, anatomii prawidłowej, histologii czy chemii. Zdaniem PKA „nie zostały osiągnięte efekty kształcenia”, bo studentom nie zapewniono dostępu do prosektorium i odpowiedniego wyposażenia. Wówczas rektor UTH prof. Zbigniew Łukasik odpierał te zarzuty i tłumaczył, że „władze wiedziały, jakim potencjałem dysponuje radomska uczelnia”.

Pełna analiza zgromadzonych dowodów

W listopadzie ubiegłego roku Wydział Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu był dodatkowo kontrolowany przez przedstawicieli Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego i Nauki. A decyzja w sprawie dalszego funkcjonowania kierunku lekarskiego miała zapaść na przełomie stycznia i lutego. Na razie jej nie ma.

Chociaż... Przed dwoma tygodniami poseł Konrad Frysztak informował, że poprosił MNiSW o udostępnienie decyzji. - Prawdopodobnie jest to druga, negatywna ocena, a to oznaczałoby złe wiadomości dla studentów oraz całego Radomia i regionu – mówił.
- Nie wiemy, skąd pan poseł Konrad Frysztak zaczerpnął wiedzę o decyzji ministerialnej. My, jako uczelnia nie mamy żadnych oficjalnych informacji – odpowiada prof. Dariusz Trześniowski, rzecznik UTH.

Resort na pytanie, czy decyzja dotycząca kierunku lekarskiego w Radomiu faktycznie zapadła, nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi. „W związku z wydaniem przez Polską Komisję Akredytacyjną negatywnej oceny jakości kształcenia, zbierane są dodatkowe materiały niezbędne do podjęcia w tej sprawie decyzji przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Trwa również analiza dokumentacji dotyczącej postępowania oceniającego przeprowadzonego przez PKA. W związku z przekazaniem przez Władze Uczelni dodatkowych wyjaśnień i materiałów odnoszących się do kierunku lekarskiego, MNiSW wystąpiło do Polskiej Komisji Akredytacyjnej o dokonanie ich oceny. Podjęcie decyzji, zgodnie z obowiązującymi przepisami, będzie zatem możliwe dopiero po uzyskaniu odpowiedzi i dokonaniu pełnej analizy zgromadzonych dowodów w przedmiotowej sprawie” - poinformowało nas ministerstwo.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

https://www.cozadzien.pl/zdjecia/budowa-centrum-naukowo-badawczego-na-uth/62528

Nauka anatomii na sercu wołu

Zdaniem posła Marka Suskiego uczelnia wiedziała wcześniej o ministerialnej kontroli, a mimo to się do niej nie przygotowała należycie. - Musiałem się wstydzić za to, co tam zobaczyliśmy – mówił w programie „Punkt widzenia” TV Dami. - Wchodzimy na salę, a tu studenci bez fartuchów, wykładowca bez fartucha... No, nawet w rzeźni lepiej to wygląda. Nauka anatomii serca człowieka na sercu wołu… Nie chciałbym, żeby mi operację robił lekarz, który nie umie na ludzkim sercu operować.

Prof. Zbigniew Łukasik, przyznaje, że brak fartuchów to było niedopatrzenie, ale nie wpływa ona na jakość kształcenia. - Jak wiemy nasi studenci są w czołówce, jeżeli chodzi o poziom kształcenia. Na konkursach ogólnopolskich z m.in. z anatomii czy fizjologii zajmują bardzo wysokie miejsca. A zatem poziom kształcenia jest wysoki – przyznaje prof. Zbigniew Łukasik, rektor UTH. - Jednak normalną praktyką jest badanie anatomiczne serca wołu, które według medyków, jest bardzo podobne do serca ludzkiego. Dostęp do ludzkich organów możliwy jest wyłącznie w prosektoriach przyszpitalnych, więc wszystkie uczelnie świata muszą sięgać w codziennej praktyce dydaktycznej po substytuty.

Poseł Suski przypomina, że o medycynę na UTH zabiegali nie tylko politycy, ale i uczelnia. - Przecież od początku było wiadomo, że kierunek jest dany trochę na wyrost, ale były zapewnienia, że uczelnia sobie poradzi – mówił. - Że ten kierunek nie został zamknięty, to też jest nasza prośba do ministra - by dał UTH szansę. Są plany; część rzeczy nawet została zrobiona. Być może w dwa, trzy miesiące zdołają wykonać wszystko. I być może uda się uratować ten kierunek.

Co z budową prosektorium?

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Chodzi głównie o prosektorium. Na UTH go nie ma, ale są plany budowy. Uczelnia nawet znalazła firmę w Bydgoszczy, która wykona projekt. Została wydana przez miasto decyzja o ustaleniu lokalizacji na potrzeby prosektorium. Pod przyszłe prosektorium ma być zaadaptowana część pomieszczeń niskiego parteru skrzydła laboratoryjnego obecnego wydziału Inżynierii Chemicznej i Towaroznawstwa oraz Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu, a także część pomieszczeń Hali Technologicznej przyległej do budynku laboratoryjnego. Jak mówi rektor, uczelnia w marcu wystąpi z wnioskiem o pozwolenie na budowę. - Myślę, że za miesiąc przedstawimy projekt budowlany, taki jaki jest przewidziany zgodnie z prawem – wyjaśnia rektor. - Być może w kwietniu będziemy gotowi. Będziemy mieli gotowy projekt, pozwolenie na budowę. Będzie to kwestia jedynie wyłonienia wykonawcy w przetargu. Zaraz po jego wyłonieniu ruszamy z budową. Pieniądze na ten cel mamy. Realizacja prosektorium i pracowni do anatomii prawidłowej to koszt ok. 8-9 mln zł – dodaje.

Budowa prosektorium to nie jedyna inwestycja jaka powstanie na potrzeby Wydziału Medycznego i Nauk o Zdrowiu. Trwają prace w dawnej hali sportowej, gdzie ma się mieścić Centrum Naukowo-Badawcze. Jak przyznaje uczelnia, będzie to najnowocześniejszy i najlepiej wyposażony obiekt tego typu w kraju. Znajdzie się tam m.in. sale wykładowe, pracownia tomografii komputerowej, usg czy rezonansu magnetycznego. Z kolei druga część dawnej hali ma zostać zaadaptowana pod Centrum Symulacji Medycznej. Tu jak mówi rektor, uczelnia wystąpiła już z wnioskiem o zgodę na lokalizację tej inwestycji.

- W czerwcu ma zostać oddana do użytku najważniejsza inwestycja medyczna, czyli Centrum Naukowo-Badawczym. Kosz inwestycji to ok. 32 mln zł. Aparatura jest już zakupiona za ok. 10 mln zł. Z kolei Centrum Symulacji Medycznej to koszt ok. 9 mln zł. A zatem już praktycznie jest zainwestowane ok. 50 mln zł ze środków własnych uczelni – mówi prof. Zbigniew Łukasik, rektor uczelni.

Wiceprezydent Jerzy Zawodnik deklaruje, że władze miasta będą wspierać rozwój kierunku lekarskiego. - Jesteśmy gotowi praktycznie natychmiast przystąpić do rozpatrywania wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Na razie jednak taki wniosek nie wpłynął. Nie ma też projektu budowlanego. Kiedy te dokumenty do nas trafią, postępowanie w wydziale architektury nie potrwa nawet pół dnia dłużej niż to niezbędne – twierdzi.

Katarzyna Skowron, fot. Piotr Nowakowski (zdjęcie główne - Adaptacja dawnej hali sportowej pod Centrum Naukowo-Badawcze)

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
 • avatar
  ~Brak mi słów 37.30.49.*** 2020-02-10 15:28
  Niech powstają nowe kierunki lekarskie, tylko że otworzenie takiego kierunku wymaga wielkich nakładów finansowych, bez nich to zawodowka dla felczerów nie medycyna, a jak to w Polsce zróbmy byle co, aby szybciej aby ładnie wyglądało, nieważne że to jest źle zrobione, przecież jakoś to będzie. Kiedy w tym kraju zmieni się ta mentalność?
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Matematyk 91.102.105.*** 2020-02-09 20:16
  Akurat kształcenie lekarzy nie wymaga specjalnego poziomu. To kierunek stricte pamięciowy, nie uczy myślenia ani analizy faktów. Jest to typowy kierunek zawodowy, który wyrabia w studentach odruchy podobnie jak w wojsku. UTH jest byłą politechniką to taki kierunek jest w sam raz. Fakt potrzeba laboratoriów czy szpitali, ale intelektualnie medycyna to żadne wyżyny.
  • 50%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Nie mam słów 37.30.49.*** 2020-02-10 15:24
   Jasne, przecież lekarz nie musi łączyć faktów, nie musi myśleć kreatywnie, nie musi analizować wyników, które nie są najczęściej jednoznaczne jak w książkach. Anatomia czy inna biochemia to pamięciówki są,ale medycyna to jest znacznie znacznie więcej niż te nauki, bo medycyna jest sztuką. Tu nie ma jak w matematyce że 2 plus 2 to 4 a te same objawy mogą świadczyć o różnych chorobach.
   • 100%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Anonim 83.6.125.*** 2020-02-07 17:43
  Jak to co z kierunkiem lekarskim? Ten kierunek lekarski to kłoda rzucona pod nogi uczelni. Zawsze było tak, że przeważnie był niecały kandydat na 1 miejsce a tu nagle 20. Tak nie może być. Medycyne powinno się usunąć z tej uczelni i dać ją np. w Kielcach. Tu jest tylko balastem.
  • 60%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~GAK 185.189.125.*** 2020-02-10 12:31
   ALE W Kielcach jest MEDYCYNA
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~taak 185.189.125.*** 2020-02-10 12:28
  A Poseł Suski co może wiedzieć o wykształceniu na Uczelni Medycznej jak sam ukończył Pomaturalnego Studium Zawodowego Technik Teatralnych w Warszawie A TO NIE JEST RACZEJ UCZELNIA MARZEŃ
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~gall anonim. 193.151.79.*** 2020-02-08 20:24
  To na czym najlepiej się uczyć na takim preparacie, czy eksperymentować na żywym człowieku i narazić jego zdrowie i zrobić z delikwenta kalekę?
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Stanisław 178.235.190.*** 2020-02-08 10:38
  Ten kierunek jest jednak potrzebny w Radomiu . Brakuje lekarzy do do pisania skierowań do specjalistów, a z pomocą radomskiej uczelni ta sytuacja się poprawi.
  • 60%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Jaj 94.254.232.*** 2020-02-08 15:41
   A ja bym wolał, żeby zamiast umiejętności wypisywania skierowań potrafili diagnozować i leczyć, a na to się nie zanosi
   • 80%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Kratka 178.235.181.*** 2020-02-08 19:35
   Stanisławie, daj sobie spokój z ironią. Tu i tak mało kto ją rozumie ;)
   • 50%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~ul 178.235.178.*** 2020-02-08 15:33
  Otwierają kierunek bez zaplecza szkoleniowego,liczy się tylko kasiorka, jakie kadry szkolenie tacy wyjdą lekarze -buble ,bo na kierunkach pielęgniarskich i lekarskich chodzi o ilość nie o jakość
  • 80%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~podpis 89.64.90.*** 2020-02-07 22:14
  kiedy dowiemy sie decyzji co z medycyna na uth.
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~tygel 178.235.182.*** 2020-02-07 16:52
  Frysztak niech się do tego nie dotyka. Razem z Witkowskim od początku utrudniali najpierw powstanie a później rozwój tego kierunku.
  • 73%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Anonim 178.235.176.*** 2020-02-07 17:38
   W jaki sposób? Bo powszechnie wiadomo, że to pisiory najwięcej szkodziły
   • 62%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Anonim 83.6.125.*** 2020-02-07 17:43
   Gdyby nie pisiory to pies z kulawą nogą by tu nie zajrzał
   • 65%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~1 83.6.71.*** 2020-02-07 21:33
   i pewnie to byłoby najlepsze... projekt kierunku lekarskiego powstał za szybko, bez przygotowania i wyłącznie przy wsparciu politycznym... a szkoda....
   • 55%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~ 5.173.152.*** 2020-02-07 18:13
  To nie jest kwestia Frysztak,Susek czy inny oszolom tylko po prostu i zwyczajnie twor pt UTH jest na tak niskim poziomie ze nie ma warunkow do ksztalcenia lekarzy. Nie zawsze chciec znaczy moc i polityka tu akurat niewiele ma do rzeczy.
  • 58%
  • |
  • oceń:
  • |
 • Pokaż więcej komentarzy
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy