Kilka tygodni temu NFZ poinformował, że nie udzieli kontraktu
Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej.
- Oferta COZR nie uzupełnia możliwości leczniczych mieszkańców Radomia i okolic. Obecnie świadczenia onkologiczne są realizowane we wszystkich szpitalach powiatowych subregionu oraz w ramach hospitalizacji planowej lub chirurgii jednego dnia, przez kilku świadczeniodawców na terenie Radomia. Oferowane przez COZR świadczenia w wariancie hospitalizacji pełnej, w trybie nagłym i planowym w zakresach onkologii klinicznej oraz urologii są realizowane na terenie Radomia przez Mazowiecki Szpital Specjalistyczny oraz Radomski Szpital Specjalistyczny - tłumaczył Andrzej Troszyński, rzecznik MOW NFZ.
SZUKAJĄ ROZWIĄZAŃ
Decyzję Funduszu władze COZR zaakceptowały i szukają nowych
możliwości finansowania placówki. Jednym z rozwiązań ma być
wykonywanie usług medycznych jako podwykonawca.
- My argumentację NFZ musimy przyjąć. Innej możliwości nie ma. Przy czym nie do końca zgadzamy się z tym, że placówki z Radomia w sposób optymalny leczą pacjentów onkologicznych. Wydaję mi się, że w tym przypadku słowo "optymalny" należałoby zamienić na "minimalny". A to dlatego, że nie dysponują specjalistycznymi urządzeniami diagnostycznymi, w tym tzw. PET. My oczywiście nie poddajemy się i nadal będziemy prowadzili inwestycje, które wpiszą się w kompleksowe leczenie. Chodzi tu o odziały chemii i radioterapii, które mają być gotowe pod koniec sierpnia 2015 roku. Na tę chwilę podpisaliśmy ponad 20 umów z różnymi placówkami, dla których będziemy leczyli pacjentów jako podwykonawca. Gotowy jest także list intencyjny z Centrum Onkologii - Instytutem w Warszawie. Dziwi jedynie, że szpitale z Radomia nie chcą z nami współpracować i wybierają inne lecznice. Dlatego to robią? Możemy się tylko domyślać - powiedział doktor Igal Mor, prezes Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej.
CENTRUM OBLEGANE
Mimo, że COZR funkcjonuje od kilku miesięcy, to już jest jedną z najbardziej obleganych placówek medycznych w mieście. Od września szpital przyjął ponad 200 pacjentów.
- Od żadnego pacjenta onkologicznego nie wzięliśmy nawet
złotówki. Cały czas mamy pewną rezerwę finansową, która pozwala
nam pomagać ludziom. Od stycznia ruszą pierwsze operacje - dodał
Igal Mor.
Prezes COZR skomentował również wprowadzenie od stycznia pakietu onkologicznego. W ramach tego dokumentu powstanie odrębna kategoria pacjentów oczekujących na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu onkologii. Zmiany wprowadzone przez pakiet zapewnią pacjentom z nowotworami złośliwymi kompleksową opiekę na każdym etapie choroby. Czas oczekiwania pozostałych pacjentów na świadczenia specjalistyczne nie wydłuży się, ponieważ zmiany będą dotyczyły pacjentów onkologicznych, dla których powstanie osobna lista oczekujących na nielimitowane świadczenia.
- Uważam, że ten pakiet może być bardzo dobrym rozwiązaniem.
Czas w leczeniu onkologicznym jest szalenie ważny. Zupełnie inną
kwestią jest gotowość szpitali na przyjęcie tego dokumentu.
Wierzę, że Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej będzie
uczestniczyło w tym projekcie i leczyło jak największą grupę
pacjentów - zakończył doktor Igal Mor.