Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale
na YouTube - TUTAJ.
- Duża część prac już została wykonana, bo odcinek muru, od kaplicy pogrzebowej do dawnego budynku kancelarii, jest już odnowiony. Do remontu został przygotowany dalszy jego fragment od ul. Limanowskiego. Zostały skute tynki. Dobór tynków i farb odbywa się pod okiem konserwatora zabytków – mówi ks. Piotr Zamaria, dyrektor cmentarza przy ul. Limanowskiego.
Prace renowacyjne obejmują ponadto bramę wejściową cmentarza rzymskokatolickiego (odrestaurowane zostały skrzydła bramy), kaplicę pogrzebową oraz znajdujący się po drugiej stronie ulicy cmentarz wojskowy wraz ze 100-letnią kaplicą. To w niej – na czas remontu - zamiast w kaplicy pogrzebowej, odbywa się pożegnanie zmarłego.
Na przełomie grudnia i stycznia prawnym zarządcą cmentarza wojskowego została parafia św. Wacława. Teren nieodpłatnie przekazała gmina miasta. Wcześniej formalnie należał on do Skarbu Państwa, a ponieważ znajdują się tu groby wojenne i wojskowe, opiekę nad nim sprawował kościół garnizonowy. Od lat jednak mówiło się o tym, aby przekazać go właśnie parafii na Starym Mieście.
- To pozwoliło uregulować pewne kwestie organizacyjne oraz opracować projekt zagospodarowania tej przestrzeni. Cmentarz wraz z kaplicą wpisany jest do rejestru zabytków, dlatego czuwa nad tym konserwator zabytków. Wymienione zostało ogrodzenie wraz z podmurówką, utwardziliśmy już większość alejek. W kaplicy została wymieniona część elementów drewnianych. Wiele lat temu część blachy z dachu została skradziona i trzeba było go tymczasowo zabezpieczyć. Pracujemy nad ujęciami wody, aby osoby odwiedzające mogły z niej korzystać. W okresie jesienno-zimowym będą wycinane drzewa, które są chore lub zagrażają bezpieczeństwu odwiedzających - wyjaśnia ksiądz.
Cmentarz wojskowy został założony w 1915 roku przez austro-węgierską administrację wojskową, a do rejestru zabytków wpisany we wrześniu 2015 roku.
Groby zostały już zinwentaryzowane i wprowadzone do systemu „Geocmentarza”. Infokiosk, dzięki któremu możemy znaleźć miejsce pochówku danej osoby, znajduje się niedaleko głównej bramy cmentarza rzymskokatolickiego.
Budynek dawnej kancelarii, który także jest zabytkowy, zostanie odnowiony w przyszłym roku. - Kończy się sezon budowlany, a na cmentarzu, ze względu na charakter tego miejsca, trwa on jeszcze krócej. Przed dniem Wszystkich Świętych przychodzi bardzo dużo osób, które chcą uporządkować groby. Wówczas nie jesteśmy w stanie prowadzić żadnych prac remontowych bez utrudnień dla odwiedzających - dodaje dyrektor cmentarza.
W odnowionym obiekcie znajdzie się ochrona cmentarza, a także siedziba zarządu Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu. - Tu zaczynają się kwesty na rzecz odnowy zabytkowych pomników. Chcemy kontynuować tę tradycję, dlatego naszym zdaniem to dobra decyzja, aby komitet miał tu swoje lokum. Obecnie komitet korzysta z pomieszczeń w nowej kancelarii przy ul. Dębowej - zaznacza Zamaria.
Prace remontowe na cmentarzach przy ul. Limanowskiego mają zakończyć się przez dniem Wszystkich Świętych.
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.