Radio Rekord Radom mobilne Radio Rekord Radom mobilne
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Chodniki, drogi, ścieżki - co przyniósł 2020? Podsumowanie MZDiK

Chodniki, drogi, ścieżki - co przyniósł 2020? Podsumowanie MZDiK
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Długo wyczekiwana al. Wojska Polskiego

Każdy, kto przed przebudową jeździł al. Wojska Polskiego, pamięta jeszcze zapewne, w jakim ona była stanie. Od chwili oddania obwodnicy do użytku w 1980 r. praktycznie nie było tam większych remontów. Dopiero po 40 latach eksploatacji nastąpiły poważne zmiany. Udało się to zrobić dzięki niemalże 90-milionowej dotacji z budżetu państwa. Przebudowane odcinki mają łącznie około 5,5 km długości. Każda droga ma obecnie po dwie jezdnie. Trzeba do tego dodać między innymi łącznice z u. Lubelską, równoległe drogi dojazdowe do okolicznych posesji i inne odcinki, żeby doliczyć się w sumie około 15 km nowych jezdni. Poza tym drogowcy przebudowali wloty pobliskich ulic, wykonali ciągi dla rowerzystów i pieszych (łącznie około 10 km), a także zbudowali zatoki przystankowe, przy których są już nowe wiaty. Ustawili ponadto latarnie LED i urządzili przydrożną zieleń. Kluczowym elementem całego zadania były dwa nowe wiadukty nad linią kolejową nr 26. Powiększone zostało też przy tej okazji rondo Popiełuszki.

https://www.cozadzien.pl/zdjecia/aleja-wojska-polskiego-otwarta-zdjecia/69539

https://www.cozadzien.pl/radom/al-wojska-polskiego-otwarta/69541

Ul. Małęczyńska

W kwietniu 2020 r. zakończyła się przebudowa około 600-metrowego odcinka ul. Małęczyńskiej na Dzierzkowie. Jezdnia usprawniła dojazd do stojących przy niej domów, ale także do terenów przemysłowo-handlowo-usługowych. Zakres zadania obejmował przede wszystkim rozbiórkę starej drogi, wzmocnienie podłoża oraz wykonanie asfaltowej jezdni wraz z podbudową. Powstały tam także: nowa kanalizacja deszczowa, obustronne chodniki z kostki i zjazdy do posesji, trawniki, miejsca parkingowe oraz oświetlenie LED. Wyznaczone zostały miejsca na przystanki autobusowe.

https://www.cozadzien.pl/zdjecia/remont-ulicy-maleczynskiej-zakonczony-zdjecia/64164

Nowa jakość Kierzkowskiej

Dużą inwestycją, zrealizowaną w minionym roku, była przebudowa ul. Kierzkowskiej, przebiegającej przez Halinów i Kierzków. Dawniej była ona utwardzona destruktem. Nie było tam chodnika lecz gruntowe pobocza. Teraz jest tam asfaltowa jezdnia wraz z obustronnymi chodnikami i zjazdami do wszystkich posesji. Drogę oświetlają nowe lampy LED. Roboty objęły całą długość ulicy, czyli ponad dwa kilometry. Przed szkołą u zbiegu Kierzkowskiej z łącznikiem biegnącym do ul. Wolanowskiej jest tak zwane wyniesione skrzyżowanie - dla bezpieczeństwa uczniów.

https://www.cozadzien.pl/zdjecia/remont-ulicy-kierzkowskiej-zdjecia/64429

https://www.cozadzien.pl/radom/przebudowa-ul-kierzkowskiej-zakonczona/65254

Dwie czynówki

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

2020 r. to też ukończenie dwóch inwestycji czynowych czyli współfinansowane przez zainteresowanych mieszkańców. Pierwszą z nich był fragment ul. Karczemnego na osiedlu Akademickim razem z łącznikiem do ul. Lutosławskiego. Nowa droga ma 300 m długości, od pięciu i pół do sześciu metrów szerokości, nawierzchnię z betonowej kostki, chodniki po obu stronach, kanalizację i oświetlenie. W tym rejonie jest teraz strefa ograniczonej prędkości Tempo 30.

https://www.cozadzien.pl/radom/skonczyla-sie-budowa-odcinka-ul-karczemnego/62054

Drugą czynówką była ul. Radostowska na Młodzianowie. Pomiędzy ul. Gajową a Działkową ma ona asfaltową jezdnię o szerokości sześciu metrów. Po jej obu stronach są chodniki z kostki. Takie same parametry otrzymał także fragment ul. Działkowej od Wydmowej do Radostowskiej oraz łącznik ul. Wydmowej i Radostowskiej. Na dalszym odcinku - między ul. Działkową a Godowską - ul. Radostowska jest ciągiem pieszo-jezdnym. Zakres inwestycji obejmował także wykonanie kanalizacji i oświetlenia ulicznego. Na wniosek mieszkańców powstały progi zwalniające.

https://www.cozadzien.pl/radom/zakonczyla-sie-budowa-radostowskiej/67313 

Bulwary dla pieszych i rowerzystów

Piesi oraz rowerzyści mają do dyspozycji nowe 640-metrowe połączenie ul. Garbarskiej i Podhalańskiej, stanowiące przedłużenie bulwaru na Zamłyniu w kierunku ul. Maratońskiej. Na odcinku od ul.  Garbarskiej aż do połączenia z pętlą na pierwszym etapie bulwaru została wybudowana asfaltowa jezdnia wraz z chodnikiem. Dalej jest szeroki ciąg pieszo-jezdny. Na całej długości obowiązuje strefa zamieszkania. Droga może być wykorzystywana wyłącznie przez pojazdy służb miejskich bądź dojeżdżające do posesji. Postawiono tam lampy oświetleniowe, ławki i kosze na śmieci.

https://www.cozadzien.pl/zdjecia/koncowy-etap-prac-przy-bulwarach-zdjecia/68494

Przejście przez Czarnieckiego

Na przejściu dla pieszych przez ul. Czarnieckiego, w pobliżu skrzyżowania z ul. Folwarczną, pojawiły się światła wzbudzane przyciskiem przez przechodniów. Nowością w Radomiu są listwy LED, umieszczone w chodnikach z obu stron przejścia. Świecą one na czerwono lub na zielono w zależności od tego, jakie światło jest w danej chwili na sygnalizatorach dla pieszych. Ma to chronić zarówno przechodniów z dysfunkcjami wzroku, jak i tych, którzy stają za blisko krawędzi jezdni lub przemieszczają się wpatrzeni w ekrany swoich smartfonów. Jest to rozwiązanie pilotażowe. Zakres inwestycji obejmował nie tylko montaż sygnalizacji świetlnej. Obok przejścia został wybudowany przejazd dla rowerzystów połączony z fragmentem nowej drogi rowerowej biegnącej do pętli autobusów komunikacji na Kapturze.

https://www.cozadzien.pl/radom/dziala-sygnalizacja-przy-ul-czarnieckiego/69345

Przejazd dla rowerów w Śródmieściu

Warto też wspomnieć o nowym rozwiązaniu zastosowanym w Śródmieściu - na skrzyżowaniu ul. Żeromskiego i Czachowskiego. Powstał tam przejazd rowerowy, przed którym zainstalowano pierwszą w Radomiu trzykomorową sygnalizację jedynie dla rowerzystów. Wybudowano przy tej okazji nowe połączenie rowerowe z sąsiednią ul. Batorego. To projekt zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego.

https://www.cozadzien.pl/radom/rowerzysci-przejada-batorego-czachowskiego-nowym-przejazdem/65892

Nowe drogi rowerowe na Ustroniu i Prędocinku

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Nowe drogi rowerowe wraz z przylegającymi do nich chodnikami powstały obok fragmentów ul. Jana Pawła II na Ustroniu (od ronda Dmowskiego do przedszkola) i Brata Alberta na Prędocinku (od wjazdu na teren szkoły gastronomicznej do pętli końcowej autobusów miejskich). Na przecięciach tych tras z jezdniami poprzecznymi pojawiły się wyniesione przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerów. Łączna długość obu nowych szlaków to około 1,2 km. Zostały one wykonane w ramach projektu multimodalnego, współfinansowanego ze środków unijnych. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu powstała natomiast nowa droga dla rowerów i chodnik obok ul. Aleksandrowicza (od ronda Powstańców Warszawy do pętli końcowej autobusów na Józefowie, z wlotem naprzeciwko ul. Pawlaka), jak również nowe przejście dla pieszych przez ul. Paderewskiego na Gołębiowie II (w pobliżu bloków nr 9, 18 i 20).

Nowe oświetlenie 

Nowe oświetlenie pojawiło się przy ul. Kostki-Napierskiego na Zamłyniu i Olimpijskiej na Halinowie, a także obok sięgaczy ul. Banacha na Janiszpolu i Błędowskiej na Wólce Klwateckiej. Poza tym zostały wymienione latarnie przy ul. 25 Czerwca (od Sienkiewicza do ronda Mikołajczyka, przy okazji prac prowadzonych przez Wodociągi Miejskie) oraz przy al. Grzecznarowskiego (od tunelu pod torami kolejowymi do ronda Dmowskiego). Nowe latarnie były montowane w ramach praktycznie wszystkich większych inwestycji drogowych w mieście.

https://www.cozadzien.pl/zdjecia/otwarcie-przebudowanego-fragmentu-25-czerwca-zdjecia/69314

W trakcie realizacji

W trakcie realizacji jest budowa drugiego etapu trasy N-S między ul. Czarnoleską a Żakowicką, rozbudowa ul. Szydłowieckiej (na całej długości) oraz fragmentów ul. Bema, Jasińskiego i Sowińskiego na osiedlu XV-lecia. Trwają także prace przy budowie nowej drogi omijającej wydłużony pas startowy lotniska na Sadkowie (połączenie końcówki ul. Lubelskiej z Kiedrzynem) oraz dwóch ul. na Wincentowie (między Witosa a Rataja), które umożliwią niebawem powiększenie strefy przemysłowej istniejącej na Wólce Klwateckiej. Wszystkie te zadania zakończą się w 2021 r.

https://www.cozadzien.pl/radom/prace-na-os-xv-lecia-na-polmetku/69796

Zmiany w komunikacji miejskiej

W komunikacji miejskiej w Radomiu najważniejszym wydarzeniem 2020 r. było rozpoczęcie eksploatacji dziesięciu fabrycznie nowych autobusów elektrycznych. To jest całkiem nowy rozdział w historii lokalnego transportu. Pojazdy są zasilane baterią litowo-jonowo-tytanową (moc 115 kWh), wyposażone w System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, mają też kasowniki nie z przyciskami, lecz z ekranem dotykowym. Pierwszy kasownik od strony kabiny kierowcy został przystosowany do korzystania z kart płatniczych. W autobusach jest poza tym monitoring i gniazda USB. Diodowe wyświetlacze zewnętrzne świecą na biało, co zapewnia ich znacznie lepszą czytelność. Infrastruktura towarzysząca to 10 ładowarek w zajezdni Żakowice oraz dwie pantografowe na pętlach na Południu i Gołębiowie I.

https://www.cozadzien.pl/zdjecia/solaris-dostarczy-9-nowych-autobusow-elektrycznych-zdjecia/66070

https://www.cozadzien.pl/zdjecia/10-elektrycznych-solarisow-w-taborze-mpk-zdjecia/65756

Autobusy elektryczne miasto kupiło dla MPK Radom w ramach projektu multimodalnego. To jednak nie koniec ubiegłorocznych nowości, bowiem dzięki temu projektowi obok przystanków stanęło 10 nowych biletomatów (łącznie z poprzednimi mamy ich teraz 19) oraz 20 tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej (dawniej było ich 48, obecnie jest w sumie 68 wyświetlaczy). Zostało też zakupionych 15 podświetlanych wiat przystankowych z gablotami, w których są między innymi rozkłady oraz mapy sieci komunikacji.

https://www.cozadzien.pl/zdjecia/testy-autobusow-elektrycznych-w-radomiu-zdjecia/64951

https://www.cozadzien.pl/zdjecia/stacja-ladowania-autobusow-elektrycznych-na-golebiowie-zdjecia/63502

czd/mm, fot. archiwum cozadzien.pl

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
 • avatar
  ~ 37.47.20.*** 2021-01-08 18:36
  Hejt Stop - ten komentarz został zablokowany.
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~HTP 86.170.144.*** 2021-01-07 11:02
  Zebrali antysemitów, komuchów, złodziei i zwykłych chamów, umyli, przebrali w garnitury, skropili wodą brzozową i nazwali to PiS. Mnie nie oszukali, niech się wstydzi, kto na nich głosował.
  • 50%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Anonim 37.249.83.*** 2021-01-07 09:16
  Ładowarki na przystankach końcowych Południe i Gołębiów, zwłaszcza ta na Gołębiowie to porażka. Działają kiedy chcą.
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~RADOM to PIS ✈ 37.225.28.*** 2021-01-06 12:13
  PO ,,prawej,, POwiatowi ,,politycy,, radosław-miernosław,KOŃfident oraz królowa spożywczego.
  • 67%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~RADOM to PIS ✈ 37.225.55.*** 2021-01-05 21:28
  Chcesz szczepionkę zadzwoń do Jandy.
  • 75%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~ 37.225.59.*** 2021-01-05 17:41
  Hejt Stop - ten komentarz został zablokowany.
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Anonim 37.225.50.*** 2021-01-05 16:52
  Te żarówki które nie świecą w lampach na Wojska Polskiego to podobno Kosztel zapitolil do chałupy swojej oby miał jasność , wiecie że on to potrafi operatywne działać i w białych rękawiczkach , czasem asfaltu z Wojska Polskiego nie wyłożyli mu pod chalupum z drugiej strony oby miał twardy grunt , żeby mógł twardo stąpać bo grunt mu pod nogami robi miemki
  • 50%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Anonim 37.225.50.*** 2021-01-05 16:42
  Znowu układ radomski PIS z Radomia rozkradl kasę z budowy Wojska Polskiego w Radomiu , to są pasożyty te radomskie z układu działkowego i drogowego , kosztel przywódca , jak ma być dobrze , no nie będzie dobrze bo układ radomski kradnie ile się da
  • 60%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~RAD 178.235.190.*** 2021-01-05 12:53
  R...ygać się chce jak patrzy się na nieudacznikow wlodarzy ,czym się ciesza to powinna być normalność,,a tu zamiast precyzji bylejakość Żeromka brudna z powyrywaną kostką, ,Rwańska slams ,a nie starowka w P.Koścuszki oczka świetlne już nie świecą ,to samo przy pomniku Piłsudskiego -czy w tym miescie ktos odpowiada za czystość i porzadek ?????
  • 50%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~pol 178.235.184.*** 2021-01-05 11:15
  Na Wojska Polskiego po 2 tygodniach już nie działa oświetlenie od wiaduktów do Lubelskiej a na innych lampach nie działają pojedyńcze lampy. Szybko się sypie
  • 57%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~HTP 86.170.144.*** 2021-01-05 12:21
   Kolejna fuszerka w wykonaniu nieudaczników z dojnej zmiany.
   • 67%
   • |
   • oceń:
   • |
 • Pokaż więcej komentarzy
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy