Szanowni Czytelnicy!
Przyszedł czas na chwalenie się kolejnym wyjątkowym Centrum, które działa w strukturze Łukasiewicz – Instytutu Technologii Eksploatacji. Tym razem będzie to, Centrum Prototypowania.
Centrum Prototypowania, zbudowane dzięki Funduszom Europejskim transferowanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, działa w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Technologii Eksploatacji w Radomiu. Specjalizuje się w produkcji części i podzespołów o skomplikowanej geometrii oraz wysokiej precyzji wykonania. Wykorzystuje najnowsze technologie i najnowocześniejsze maszyny.
Centrum to funkcjonuje dzięki projektowi finansowanemu z Funduszy Europejskich, które umożliwiły zakup systemów technologicznych, specjalistycznej aparatury badawczo-pomiarowej. Rozwinęły się innowacyjne systemy badawcze oraz instalacje technologiczne, które spełniają najwyższe standardy europejskie.
Dzięki Centrum Prototypowania możemy wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa z regionu, działające głównie w branżach precyzyjnej metalurgii i mechatroniki.
To w Radomiu rozwijamy nowatorskie rozwiązania produktowe w ośrodkach naukowych i zakładach przemysłowych całego kraju.
Na zakończenie chciałbym podziękować osobom, które przyczyniły się do powstania i rozwoju Centrum Prototypowania w naszym Instytucie. Dziękuję przede wszystkim Panu Adamowi Mazurkiewiczowi (Wieloletniemu Dyrektorowi Instytutu) oraz Marianowi Błońskiemu, Edwardowi Nowakowi, Wojciechowi Karszni, Adamowi Komorowskiemu i Andrzejowi Zbrowskiemu.
Z życzeniami inspirującej lektury
dr Adam Duszyk
Dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Technologii Eksploatacji
W Centrum Prototypowania działającym w Łukasiewicz – Instytucie Technologii Eksploatacji w Radomiu realizowane są prace polegające na projektowaniu, wytwarzaniu, badaniu i uruchamianiu prototypowych, unikatowych rozwiązań aparatury badawczej, zautomatyzowanych urządzeń technologicznych, aparatury kontrolno-pomiarowej i systemów diagnostycznych. W jednym miejscu prowadzony jest cały proces – od koncepcji do produkcji i uruchomienia prototypu rozwiązań gotowych do wdrożenia w nauce lub przemyśle.
Kadrę Centrum tworzą specjaliści z wielu dziedzin: optomechatroniki, systemów sterowania, projektowania konstrukcji mechanicznych i wytwarzania rozwiązań prototypowych z wykorzystaniem zaawansowanych, precyzyjnych technologii. Centrum zapewnia możliwość realizacji złożonych, wieloetapowych prac badawczo-rozwojowych rozpoczynających się od opracowania koncepcji, poprzez projekt, badania modelowe, wykonanie prototypu i przeprowadzenie jego badań weryfikacyjnych, po wdrożenie zaawansowanych technicznie rozwiązań w przemyśle lub sektorze badawczym. Cały proces projektowy i wytwórczy jest wspomagany i nadzorowany przez certyfikowany system zapewnienia jakości zgodny z normą ISO 9001.
Optomechatronika wsparciem dla przemysłu
Działalność w obszarze optomechatroniki obejmuje prace naukowe, badawcze i praktyczne zastosowania zaawansowanych rozwiązań z zakresu technologii mechatronicznych w systemach wspomagających procesy produkcyjne i eksploatacyjne oraz aparaturę badawczo-testową. Główne kierunki badawcze to: systemy kontroli jakości wykorzystujące technologie optomechatroniczne, systemy monitorowania procesów z wykorzystaniem optycznej inspekcji i termowizji, manipulatory i systemy zrobotyzowane w przemyśle i badaniach naukowych oraz aparatura badawczo-pomiarowa dla sektora B+R i przemysłu. Rozwiązania opracowane w Łukasiewicz – ITEE stosowane są z powodzeniem w wielu przedsiębiorstwach i ośrodkach badawczych.
Zaawansowane systemy sterowania
Prace w obszarze systemów sterowania ukierunkowane są głównie na projektowanie i wykonywanie systemów mikroprocesorowych, w tym ścisłego czasu rzeczywistego, układów sterowania i zasilania źródeł plazmy oraz układów energoelektronicznych dla urządzeń plazmowo-próżniowych, systemów sterowania procesami technologicznymi, urządzeniami badawczymi i testującymi. W pracach wykorzystywane są narzędzia z zakresu inżynierii programowania, techniki mikroprocesorowej, montażu powierzchniowego, a także narzędzia programowe do identyfikacji, modelowania i symulacji układów sterowania.
Akredytowane laboratorium dla przedsiębiorstw
W laboratorium akredytowanym przez Polskie Centrum Akredytacji prowadzone są badania urządzeń elektrycznych na zgodność z wymaganiami zawartymi w normach zharmonizowanych z Dyrektywą 2014/30/UE, związaną z kompatybilnością elektromagnetyczną (EMC), które mają na celu wspieranie przedsiębiorców przy nadawaniu znaku CE na wyroby rynkowe. Jesteśmy otwarci na współpracę z firmami potrzebującymi tego typu usług.
Projektowanie innowacyjnych konstrukcji
W zakresie projektowania konstrukcji opracowywane są nowe rozwiązania urządzeń kontrolno-pomiarowych, stanowisk badawczych, urządzeń specjalnych na potrzeby nauki, unikatowe przyrządy i narzędzia specjalne, a także urządzenia wspomagające procesy produkcyjne oraz eksploatację obiektów technicznych. Realizowane są zadania o charakterze badawczym, aplikacyjnym i usługowym w zakresie innowacyjnych, interdyscyplinarnych rozwiązań technologicznych.
Szerokie spektrum działania siłą Centrum Prototypowania
Specjalnością Centrum jest budowa urządzeń prototypowych oraz specjalizowanych ciągów technologicznych, próby i badania prototypów, instalacji doświadczalnych oraz procesów technologicznych. Centrum oferuje ponadto produkcję elementów o skomplikowanej geometrii i wysokiej jakości wykonania oraz usługi produkcyjne w zakresie obróbki skrawaniem, elektrodrążenia, cięcia i gięcia blach, spawalnictwa, lakierowania proszkowego i na mokro. Wytwarzane są głównie małe serie i partie prototypowe z różnych materiałów, w tym stali nierdzewnej, tytanu, stopów aluminium, stopów metali nieżelaznych oraz materiałów syntetycznych.
W laboratoriach Centrum prowadzone są badania w obszarze odnawialnych źródeł energii, obejmujące m.in. pozyskiwanie energii z ciepła odpadowego, wyznaczania charakterystyk eksploatacyjnych central wentylacyjnych i pomp ciepła oraz badania środowiskowe urządzeń technicznych.
Współpraca z nauką i przemysłem
Centrum Prototypowania prowadzi aktywną współpracę naukowo-badawczą i wdrożeniową z ośrodkami naukowymi w kraju, w tym m.in. z Politechniką Krakowską, AGH w Krakowie, Instytutem Fizyki Jądrowej PAN, Instytutem Wysokich Ciśnień PAN, Politechniką Łódzką, Łukasiewicz - PIT, CNBOP, a także z partnerami biznesowymi, m.in. Fabryką Broni, ITM Poland, Hutą Szkła TrendGlass, Rohrbrogen, Fabryką Łożysk Tocznych „Kraśnik”, HYDROMEGA Gdynia, MESKO Skarżysko-Kamienna, BOCHEMIA Radom, Lupio Kraków oraz INKOM INSTRUMENTS w Warszawie. Centrum brało udział w realizacji wielu prac naukowo-badawczych zastosowanych w praktyce oraz prac finansowanych bezpośrednio przez przedsiębiorstwa przemysłowe. Zespół Centrum Prototypowania ma na swoim koncie ponad 160 przyznanych patentów.
Osiągnięcia i plany rozwoju
Przykładami spektakularnych osiągnięć Centrum Prototypowania jest zaprojektowanie i uruchomienie produkcji aparatury do badania konsystencji produktów plastycznych oraz pomiaru emisji lotnych związków organicznych z materiałów budowlanych. Powstały również rozwiązania do badań systemów ochrony przeciwpożarowej, optomechatronicznej kontroli jakości seryjnej produkcji w przemyśle motoryzacyjnym oraz kontroli jakości w przemyśle obronnym. Kolejne innowacyjne rozwiązania przygotowywane są do wdrożenia, kilka wspólnych projektów z dużymi przedsiębiorstwami różnych branż jest na etapie opracowania. Centrum Prototypowania stawia na rozwój i zaprasza do współpracy.