Radio Rekord Radom 28 lat z Wami Radio Rekord Radom 28 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Cafe widmo na radomskim lotnisku

Cafe widmo na radomskim lotnisku
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

W zwykły dzień terminal jest zamknięty dla osób postronnych. Obecnie stoją tu meble biurowe, które Przedsiębiorstwo Polskie „Porty Lotnicze” wyprzedaje, bo uznało, że w nowej formule to wyposażenie nie będzie już przydatne. W czwartek, 4 kwietnia miały się rozpocząć prace rozbiórkowe terminalu, bo jest już wyłoniony wykonawca prac. Opiewająca na 1,9 mln zł umowa została zawarta z konsorcjum firm GMT i PIG Architekci. PPL do prac jest gotowy, te się jednak nie rozpoczną w zaplanowanym terminie, bo jeden z wynajmujących na terminalu powierzchnię sklepową nie chce się wyprowadzić.

http://www.cozadzien.pl/radom/lotnisko-coraz-blizej/54182?fbclid=IwAR2nHqpXne44HA85fwCaJPWzbB6QVp0pt7zeU0CJRn0HwYUJsK8crJ1A2Vk

- Usiłowałem dotrzeć, dlaczego ta firma tak zawzięcie broni swojej obecności na tym terminalu, mimo że, jak państwo widzicie, nie ma tutaj ruchu. Myślałem, że chociaż dobrej kawy będziemy mogli się napić w jednym z punktów – ironizował podczas piątkowego briefingu z dziennikarzami prezes PPL-u. - Ale widzimy, że nie ma tutaj nawet pracownika, są poskładane półki, widać wyraźnie, że punkt nie działa. Trudno mi mówić o czymkolwiek innym niż, jak to ujął marszałek Bielan, pewniej takiej „małpiej złośliwości”. Skoro nie mogę zaprosić państwa na kawę w tym punkcie, to zamówiłem ją za pośrednictwem innej, zewnętrznej firmy – wyjaśnił Szpikowski próbując całą sytuację, niezrozumiałą dla PPL-u, pokazać w sposób prześmiewczy.

Jedna firma, trzy kawiarnie

Chodzi o trzy kawiarnie francuskiej firmy Lagardere Travel Retail: w strefie ogólnodostępnej Flying Bistro, w strefie zastrzeżonej (Schengen) So! Coffee, a w strefie Non-Schengen Furore. - Poprzez upór najemcy nie jesteśmy w stanie rozpocząć prac. To, że zostanie z tego terminalu usunięta, nie budzi żadnych wątpliwości. Jest to wyłącznie kwestia czasu – przekonuje prezes PPL.

http://www.cozadzien.pl/zdjecia/cafe-widmo-na-radomskim-lotnisku-zdjecia/54999

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Szpikowski zaznacza, że „w świetle prawa upadłościowego, jeśli firma posiada jakiekolwiek roszczenia, zawarte kiedyś z Portem Lotniczym Radom, które z automatu w tej chwili są we władaniu syndyka, powinna te roszczenia zgłosić syndykowi”. Prezes PPL podkreśla, że współpraca PPL z syndykiem, jest „bardzo dobra”.

A kwestia między syndykiem a Lagardere jest właściwie rozstrzygnięta. - Sędzia komisarz wyraził zgodę na odstąpienie od tej umowy, więc ją wypowiedziałem. Lagardere się z tym nie zgodziło i zaskarżyło postanowienie, ale sąd w składzie trójkowym odrzucił to zażalenie. Ponownie złożyłem oświadczenie woli o wypowiedzeniu tej umowy – mówi Krzysztof Gołąb, syndyk zajmujący się sprawą. - Dokument wyszedł ode mnie 14 marca, a wypowiedzenie jest już prawomocne, więc Lagardere powinno się zastosować. Firma ma trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Od strony syndyka i sądu upadłościowego to jest koniec pracy. Syndyk w tej sprawie nie ma już nic więcej do zrobienia.

Lagardere: wykreowany konflikt

Lagardere mówi wprost, że zamieszanie wokół tej umowy, to przykrywka dla nieudolności prezesa Szpikowskiego. Firma, w odpowiedzi na nasze zapytanie w kwestii wyprowadzki, przesłała swoje stanowisko (pisownia oryginalna): „Lagardere Travel Retail była jedyną spółką, która podjęła się zbudowania sklepów na lotnisku w Radomiu a obecnie, w sposób, w naszej ocenie bezprawny, jest tej inwestycji pozbawiana.
Umowy najmu gwarantują nam zwrot niezamortyzowanych nakładów poniesionych na lokale w przypadku gdyby umowy zostały rozwiązane z przyczyn nie leżących po naszej stronie, z czym aktualnie mamy do czynienia.
Co istotne, pomimo oczekiwania z naszej strony, nie podjęto dotychczas żadnej próby uregulowania z nami  powyższych roszczeń a podjęte przez nas działania dotyczące obrony naszych interesów są publicznie demonizowane i wręcz ośmieszane.
Mamy niestety wrażenie, że Prezes PPL próbuje swoją nieudolność usprawiedliwić w oczach decydentów i opinii publicznej, wykreowanym konfliktem, którego bardzo proste rozwiązanie znajduje się w treści umów najmu.
Ciągle mamy nadzieję, na kontakt z nami w tej sprawie i konsyliacyjne jej zakończenie.
Dziwi bowiem ogromnie okoliczność, że można włożyć tyle wysiłku i pieniędzy w czarny PR wokół naszej spółki, z którą NIKT DO TEJ PORY w tej sprawie się nie kontaktował.”

Szpikowski: ta firma ma taką taktykę

- Zauważyliśmy, że owa firma ma taką taktykę. Wszędzie tam, gdzie nie wygra przetargów czy jakichkolwiek innych postępowań, rości sobie pretensje. To samo było na lotnisku Chopina. W tym momencie, na powierzchni sklepowej mamy tam dwa podmioty, Lagardere Travel Retail i Baltona. Na skutek wprowadzenia dwóch podmiotów mamy na lotnisku dużą konkurencję, co jest korzystniejsze dla pasażerów. Również port odniósł bardzo duże korzyści i przekraczają one 100 mln złotych w stosunku do ofert pierwotnych, które mieliśmy od samej firmy Lagardere – wyjaśnia nam Szpikowski. - Próbowali złożyć wniosek do sądu o zakaz zawierania umów z Baltoną, ale sąd go oddalił. Stąd też może tego rodzaju wrzawa. W Radomiu jest bardzo podobnie, nie widzę tu żadnego interesu ekonomicznego. Eksmisja, w takiej czy innej formie, jest nieunikniona.

W skrócie. Na lotnisku Chopina na Okęciu firma Lagardere była najemcą 90 proc. powierzchni sklepowej. PPL zrobił rozeznanie rynkowe i uznał, że kwota najmu jest za niska. Następnie ogłosił postępowanie konkursowe. Baltona, która wówczas była w konflikcie z PPL, nie mogła wziąć w nim udziału. - Uzyskaliśmy zgodę Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów na skutek deklaracji Baltony, która w zamian za dopuszczenie do negocjacji, zadeklarowała odstąpienie od roszczeń na warunkach uzgodnionych, gdyby to jej oferta okazała się korzystniejsza. Wówczas unieważniliśmy postępowanie konkursowe, które nie przyniosło satysfakcjonujących dla PPL rezultatów” - wyjaśniał w sierpniu 2018 roku dla businessinsider.com.pl Mariusz Szpikowski.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

PPL prowadził negocjacje i powierzchnię handlową podzielił między LPR i Baltonę. LPR zarzucił PPL-owi, że postępowanie nie było transparentne, oskarżył o zmowę z Baltoną i złożył zażalenie do sądu; ten jednak wniosek oddalił.

Za przykład podobnych sytuacji prezes PPL podaje port we Wrocławiu. - Gdy Lagardere nie została wybrana, również składała pozew sądowy, a ten został oddalony – mówi Szpikowski.

Co może zrobić PPL?

Jak wyjaśnia syndyk, jeśli po upływie okresu wypowiedzenia firma dalej się nie wyprowadzi, daną przestrzeń będzie zajmowała bezprawnie. Wówczas to w gestii PPL-u będzie przeprowadzenie skutecznej egzekucji. W tej sytuacji rzeczy i sprzęty z trzech kawiarni mógłby spakować, złożyć w depozycie i zacząć rozbiórkę terminalu.

Roksana Chalabry

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.

Ze względu na sytuację na Ukrainie i emocje, jakie pojawiają się przy tej okazji, zdecydowaliśmy w najbliższym czasie wyciszyć komentarze na naszej stronie. Zachęcamy do dyskusji w mediach społecznościowych. Apelujemy o wzajemny szacunek i zrozumienie.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy