W tym roku w Budżecie Obywatelskim bierze udział znacznie więcej projektów niż w poprzednich latach. - W tym roku projektów na karcie do głosowania jest dużo, bo ponad 200. Każdy znajdzie coś dla siebie – mówi Mateusz Tyczyński, dyrektor Kancelarii Prezydenta Radomia. - Zainteresowanie głosowaniem jest bardzo duże. Widać to choćby po liczbie wyjazdów mobilnych urn. W zeszłym tygodniu było niemal tyle samo wyjazdów, co przez cały miesiąc głosowania w ubiegłym roku.
W tegorocznym BO została wprowadzona zmiana; na projekty instytucji miejskich i szkół można głosować w specjalnie dla nich wydzielonym obszarze. - Dzięki temu szkoły nie konkurują dzisiaj z małymi, osiedlowymi projektami, tylko między sobą – mówi Tyczyński. - Teraz mniejsze projekty mają większą szansę na zrealizowanie. To one w dużym stopniu zmieniają najbliższe otoczenie radomian. Kiedy mieszkańcy zobaczą, jak zmieniają się ich osiedla, chętniej wezmą udział w kolejnych edycjach.
Poza tradycyjnym głosowaniem w papierowych książeczkach, mieszkańcy mogą wybierać projekty, które popierają, bez wychodzenia z domu. Głosy online mają tę samą wagę, co głosy na karcie. - Jeśli ktoś weźmie udział w głosowaniu przez internet, to nie może potem głosować w tradycyjny sposób i odwrotnie. Nie może także zmienić swojego wyboru, więc prosimy od rozważne głosy. Jeśli ktoś chciałby wiedzieć więcej na temat projektu, który chciałby poprzeć, może zapytać osoby obsługujące głosowanie, a w przypadku głosów oddawanych online skorzystać z opcji "więcej o projekcie" – wyjaśnia Mateusz Tyczyński.
Głosować online można - TUTAJ - https://konsultacje.radom.pl/page/
Kinga Tomaszewska