Na początku czerwca rozpoczęło się głosowanie do Budżetu Obywatelskiego, które potrwa do końca sierpnia.
- Obecnie mamy zliczonych ponad 4 tys. głosów. Pod koniec sierpnia, kiedy zakończy się głosowanie będziemy wiedzieli, które projekty cieszyły się największym zainteresowaniem mieszkańców i podamy te dane do informacji publicznej – tłumaczy Katarzyna Piechota-Kaim, rzecznik prezydenta Radomia. - Namawiamy wszystkich, aby wzięli udział w głosowaniu. Są to pomysły obywateli i od ich aktywności będzie zależało, które zostaną zrealizowane. To leży w ich interesie.
Radom idzie na rekord i sugeruje, jak powinny przebiegać procedury.
W październiku w naszym mieście odbędzie się ogólnopolska konferencja pod hasłem „Budżet Obywatelski – konsultacje czy współdecydowanie?”. Radom będzie pierwszym miastem, gdzie samorządowcy będą mogli wymienić dotychczasowe doświadczenia i wypracować założenia pomocne w realizacji budżetów partycypacyjnych.
Parlament Młodzieży bardzo zaangażowany
Parlament Młodzieży Miasta Radomia od samego początku jest zaangażowany w proces wprowadzania Budżetu Obywatelskiego. Przedstawiciele Parlamentu uczestniczyli w konsultacjach z urzędnikami i prezydentem. Wspólnie z młodymi mieszkańcami złożono również najwięcej wniosków ze wszystkich organizacji działających w Radomiu - było ich ponad 20.
Wszystkie powstały w ramach warsztatów pisania wniosków, które odbywały się w radomskich szkołach. Spotkania były możliwe dzięki opiece trenerskiej Fundacji Civis Polonus oraz wsparciu programu "Masz Głos - Masz Wybór". Wszystkie wnoszone projekty charakteryzują się swoją obywatelskością - powstały z poczucia jakiejś potrzeby lub braku 'czegoś'. Aż 17 przeszło przez proces weryfikacji Urzędu Miejskiego. Przedstawiciele Parlamentu byli również zaangażowani w pracę Zespołu Opiniującego wnioski, dzięki czemu młodzież na bieżąco mogła otrzymywać informacje o stanie rozpatrywania ich pomysłów.
Realizując program "Masz Głos - Masz Wybór" – Parlament Młodzieży udostępnia broszurę informacyjną w skrócie pokazującą zasady i miejsca głosowania, ale przede wszystkim część projektów zgłoszonych przez nich. Kliknij – TUTAJ
Szczegółowe informacje, jak i gdzie należy oddawać głos w Budżecie Obywatelskim 2014 można znaleźć TUTAJ oraz na stronie radom.pl w zakładce Budżet Obywatelski.
Aleksandra Jabłonka/ fot. archiwum